Diskuze

    
  Účastník stavebního řízení


AutorPředmět:   Účastník stavebního řízení
Jan Pluhařík
17-05-2010 14:57        Odpovědět
Dobrý den.
Bydlím v panelovém domě,kde probíhá zateplení celého domu.V domě je celkem 45 bytů.Před začátkem prací nikdo nebyl obeznámen se stavebními pracemi,ani jak dům bude vypadat atd.Hned jak se začalo stavět lešení,podal jsem na náš příslušný stavební úřad námitku s tím,že jsem nebyl obeznámen jako účastník stavebního řízení,ale na našem staveb.úřadě nemohou nic dělat,protože toto provádí certifikovaná firma.Chtěl bych se optat,musí tato firma obeznámit SVJ jako účastníky stavebního řízení k případným námitkám?A ještě bych se chtěl optat co vše musí splnovat zateplení atd k získání dotací.Dohadujeme se skrze zábradlí na balkonech-jedni tvrdí že nemusí být zábradlí,druzí říkají že musí být zábradlí.
Kde si mohu stěžovat na certifikovanou firmu co provádí na našem domě zateplovací práce?Jen se smějí a kroutí hlavou jako o co mě a pár dalším jde.Děkuji za odpověď Pluhařík Jan
P.S.Omlouvám se za špatně zařazený předešlý dotaz
Miroslav Bezouška Regenerace bytového fondu a redakce PANEL PLUS
19-05-2010 14:05        Odpovědět
Dobrý den pane Pluhaříku,

vaši odpověď jsme konzultovali s panem Bezouškou z nezávislé organizace Regenerace bytového fondu a posíláme Vám následující odpověď.

1. firma pracuje na základě smlouvy o dílo a zpravidla projektové dokumentace. Smlouva byla uzavřena se statutárním zástupcem SVJ. Aby mohla být akce realizována, musí uskutečnění akce odsouhlasit min. 75% vlastníků bytových jednotek. Po odsouhlasení investiční akce příslušným počtem vlastníků se uzavírá smlouva. Není tedy možné, aby se bez souhlasu 75 % procent vlastníků začalo stavět. Tedy pokud nedošlo k falšování údajů a podpisu v zápise z členské schůze, což se také stalo. Toto je však právně napadnutelné. Seznamování členů SVJ s detaily a technickými řešeními se zpravidla provádí před hlasovacím aktem. Realizační firma nemá poté žádnou další povinnost seznamovat jednotlivé vlastníky s technickými detaily.
Problém tedy není dle našeho názoru na straně realizační firmy, ale spíše v komunikaci mezi členy SVJ a statutárními zástupci SVJ.


2. pokud se bavíme o zábradlí na balkonech, tak balkon musí být opatřen zábradlím. Zda se bude zábradlí při rekonstrukci měnit nebo pouze repasovat tak aby splňovalo platné předpisy záleží na investorovi a projektantovi (doporučujeme výměnu) Pokud se bavíme o přítomnosti zábradlí během stavebních prací, tak se v případě balkonu jedná o prostor stavby, na který nemají jeho uživatelé přístup a to až do předání hotového díla.Stavební firma zpravidla po dohodě se stavebním dozorem a investorem o zákazu vstupu informuje vlastníky bytových jednotek letáky na balkonových dveřích nebo nástěnce nebo je vhazuje do schránky.

3.V ČR neexistuje certifikát, díky němuž by byla realizační firma a
stavba touto firmou prováděna vyloučena z možné kontroly stavebním úřadem.
Své námitky proti provádění stavby směřujte na stavební úřad písemně a vyžadujte odpověď také písemně. V ČR totiž existuje mnoho různých certifikátů vystavených na komerční bázi (za peníze), ovšem tyto nemají oporu v právním řádu a souvisejících předpisech. Tyto certifikáty zpravidla vypadají důležitě a budí velkou důvěru, což je přesně jejich účel. O tom, jak kvalitně bude firma pracovat však moc nevypovídají, v některých případech investora spíše matou.


S pozdravem redakce PANEL PLUS

Jan Pluhařík
Odpověď
19-05-2010 15:10        Odpovědět
Na stavební úřad Sokolov jsem podal písemný protest proti započatým pracem.V konečném výsledku jsem dostal odpověď,že nejsou žádné prostředky jak pozastavit stavbu a dořešit veškeré námitky.Bylo mě také řečeno pracovnicí stavebního úřadu Sokolov,že pokud bude stavba již hotová ona může už jen vše zkolaudovat.Nic více.
Mám sice podanou žalobu u vrchního soudu Praha na zrušení platnosti schůze z důvodu neunášeníschopnosti,ale toto může trvat poněkud déle a náš dům bude kompletně zateplen.Já opravdu nejsem proti zateplování,jsem proti postupu s jakým se tato akce rozjela,zfalšování dokumentů atd.
Co se týká zábradlí,jde mě o to zda musí být zábradlí jako zábrana na balkonech po skončení akce-jsme panelový dům z roku 1962 a na balkonech byl jen panel a na něm plech,vysoký cca 84cm-toto je jediná zábrana,která brání vypadnutí.Balkon je široký 1m a dlouhý 3m-proto se divím,že není povinnost v zelené úsporám přidat zábradlí,na okolních panelácích se dalo zábradlí do 3 patra jedna trubka a od 4 patra nahoru jsou dány 2 trubky.Na dotaz proč se to u nás nedělá,mě bylo odpovězeno,že je to každého věc co si tam dá.
Redakce
20-05-2010 19:23        Odpovědět
Dobrý den pane Pluhaříku,

pošlete nám, prosím, do redakce kontakty na sebe. Předáme věc k řešení k organizaci RBF. Napište nám na emailovou adresu panelplus@paneplus.cz nebo nám zavolejte na tel: 296 180 199 nebo 224 919 733.Děkujeme redakce PANEL PLUS
Pluhařík Jan
dotaz
25-06-2010 09:50        Odpovědět
Dobrý den,chtěl bych se optat na další postup v této věci,kontakt jsem odeslal na uvedený email,ale od té doby se již nikdo neozval.Děkuji za informace Pluhařík Jan
28-06-2010 13:33        Odpovědět
Dnes jsem měl možnost si popovídat telefonicky s panem,který sídlí zde na PANEL PLUS.cz,odkázal mě na dalšího pána co sídlí v organizaci RBF a jsem z toho docela překvapený.Nemusím být účastníkem stavebního řízení,nemusí se ani nic odsouhlasit na schůzi-stačí když si někdo doma natiskne hlasovací listinu a pak u vínka si nechá od spolumajitelů v domě vše podepsat.Pokud někdo není přítomen na schůzi a pak se objeví v presenční listině,je to legální,protože se mu vše vysvětlí dodatečně a on když se na listinu podepíše 2 měsíce po schůzi je vše v pořádku.Takže chodit na scůze SVJ nemá smysl a je to zbytečné,protože pak se dá dodělat vše k obrazu svému a druhému nezbyde nic jiného než platit a tiše skřípat zubama,protože druhej rozhodne za mne co musím dělat-pokud neudělám tak jak chtěj,stejně mě smetou. Závěr z toho nemám skoro žádnej,jedinou radu co jsem dostal je-vzít si právníka,ale to je na mě drahé,bohužel.Druhá rada je byt prodat a odstěhovat se jinam-HMM to je rada nad zlato. Ano bude mě strašit barevné provedení fasády,bude mě štvát že sice mám již svoje plastové okna rozbitá,ale jsem rád že jsem i z mého fondu koupil plastáky svému bohatému sousedovi co na to kašlal a neinvestoval do oken,ale raději je zaplatím jemu,než abych si je koupil já do svého bytu.Budu čekat s jakou vysokou sumou se objeví každý měsíc fond oprav ve výpisu SIPO,protože toto si mohou v hospodě u pivíčka dohodnout bez nás. Je nás v domě 45 bytů(tedy 45 hlasů),na schůzi bylo při hlasování o půjčce na zateplení a zvýšení fondu oprav pouze 25 osob,23 hla­sovalo pro 2 proti-výsledek je ten,že po půl roce vše prošlo a je vše podle zákona.
Hana Brixová
účastník stavebního řízení
22-02-2011 09:01        Odpovědět

Dobrý den - chci se zeptat, během cca 6ti měsíců se stanem v rámci privatizace majiteli domu, který doposud patří MěÚ. K domu přiléhá zahrada, která chybou MěÚ v 90. letech byla vrácena původnímu majiteli ten ji prodal a současný majitel chce na pozemku postavit bytový dům, pouhých 9 m od našeho - resp. za naším domem v zahradě - identicky velký (12 bytových jednotek). Zajímalo by mne, jestli máme právo se k této stavbě vyjádřit, neboť dosud účastníky řízení nejsme, ale jsme nuceni mlčet v situaci, která s nám nelíbí, neboť příjezdová cesta je pouze jedna jediná ) úzká bez možnosti rozšíření, a než se staneme účastníky řízení, stavební povolení pro nový bytový dům bude vydáno a pak už nezmůžeme vůbec nic. Hana Brixová
Milena
účastníci stavebního řízení
08-05-2011 08:16        Odpovědět
Dobrý den, jsem vlastníkem pozemku s RD v JČ. Soused vlastnil pozemek s RD a pole. V roce 2008 sloučil pole + pozemek v jeden pozemek a rozhodl se RD přestavět na 2patrový dům-nejspíše hotel. Po nesčetně mých žádostech mě odmítl stavební úřad přizvat jako účastníka řízení. Domnívám se, že na to nemá právo. Kde si mohu stěžovat? Na KÚ v Písku mi sdělili, že na to určitě právo mám. Navíc dodneška neudělali ani vodotěsnou jímku a odpadový kal mi vypouštějí směrem na pozemek. Jistě je také nějaká hranice od plotu, kde by neměli stavět kompost. Děkuji za odpověď. Milena
RÖSCHL JAROSLAV
PRŮTAHY S POVOLENÍM PŘEDĚLÁNÍ DVOUGARÁŽE NA ZAHRADNÍ DOMEK STAVEBNÍM ŮŘADEM kAPLICE, KONKRÉTNĚ PANÍ JANDOVOU.
11-02-2013 21:01        Odpovědět
PROSÍM O ODPOVĚĎ


 

 

Hledání v obsahu

Počasí

Soutěž

Napište nám

Partneři

Anketa

Jaký rozměr má váš byt?
 
43%
 
17%
 
21%
 
9%
 
5%
 
4%

Diskuze

Ke stažení

Nejčtenější články

 

Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 330 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne