Knihovny - kam je dáme?

Datum: 7.10.2013
obrázek
Ačkoliv v dnešním světě kralují především elektronická média, snad v každé domácnosti najdeme větší či menší počet knih, pro které musíme najít odpovídající úložný prostor. Někde se krčí na zcela nedůstojném místě, jinde je třeba najdeme v krabicích. Mohou být ale i ozdobou. Knihy jsou a doufejme, že i budou, důležitou součástí našeho života. Proto je hromadíme, sbíráme, opatrujeme… Nabízí se hned několik variant.

Náruživí čtenáři se jistě rozhodnou pro knihovnu sahající až ke stropu. K takovému typu knihovny rozhodně patří bytelný pojízdný žebřík, zaklesnutý do vodicí lišty. Umožní nám dostatečně bezpečný pohyb při hledání požadovaného titulu. Příjemné jsou také různé výsuvné desky a zásuvky, na které si můžeme knihy při zkoumání obsahu knihovny bezpečně odkládat. Bývá téměř pravidlem, že zaujmou tituly, které nás ani nenapadlo hledat.

Police a regály

Systém preferovaný samostatně bydlícími začátečníky, kteří knih ani peněz nemají nazbyt, to jsou samostatné police a s přibývajícími knihami jednoduché policové systémy a regály. Obojí se uplatňuje v dětských pokojích, chatách, chalupách a všude tam, kde potřebujeme mít pár svých knížek po ruce. Úměrně s tím, jak lačníme po vědomostech, rozšiřujeme si obzory a pochopitelně nakupujeme knihy, dostáváme se do situace, která si vyžaduje zásadní řešení – tedy koupi knihovny. Můžeme ji najít ve vyzkoušených firmách jako je například IKEA, její letitý bestseller se jmenuje Billy, nebo hledat u tuzemských či zahraničních nábytkářů, případně si nechat vyrobit knihovnu na zakázku.

Bez skla, nebo za sklo?

V mnohých z nás převládá přesvědčení, že o knihy pěkně uschované za skleněnou stěnou je postaráno lépe než o ty uložené v otevřených policích. Ovšem prach si najde cestu i tam a časem leží nezanedbatelné množství prachu tam i onde. V otevřených regálech se sice prach ukládá rychleji, ale protože se v místnosti vzduch víří, nikdy se dlouho neudrží a na knihách tak zůstává jen slabá vrstva. V zasklených knihovnách se sice usazuje pomalu, ale pak už se ani nehne. Důležitým kritériem při volbě knihovny je bezpečnost dětí. Pro ně představují zasklená dvířka možnost snadného úrazu. Otevřené knihovny je zase nutné, především vyšší regály, dobře připevnit ke stěně, malým dětem se dost špatně vysvětluje, že nemají šplhat tak vysoko. Ti, kteří denně používají různé příruční slovníky, vědí, že je opravdu nepraktické mít je za skleněnými dvířky. Přesto se návrháři vracejí ke staronovému systému horizontálních výklopných skleněných dvířek pro každou polici skříňky zvlášť. Tento systém má další výhodu v tom, že se police neprověšují, logicky je taková knihovna těžší.

Kolik měří a váží?

Na jeden metr police v knihovně se nastojato vejde 50 až 80 knih. Jsou-li uloženy ve dvou řadách, což je někdy nezbytné řešení, znamená to 100 až 160 knih. Váha knih se samozřejmě pohybuje podle velikosti, tloušťky a vazby od několika dekagramů k několika kilogramům. Zatímco Literární poklesky Stephena Leacocka mají 25 dekagramů, Sto tváří lásky tři čtvrtě kila a Báječná léta pod psa přesně půl kilogramu. Vezmeme-li průměr 35 až 50 dkg, dostáváme se k hodnotě zhruba 20 až 40 kg na jednu polici, ve dvou řadách k 40 až 80 kg. Není proto divu, že se dřevěné nebo dřevotřískové police uprostřed často prohýbají. Zkuste si spočítat, kolik má vaše knihovna polic a výsledek násobte průměrnou vahou. Jistě dojdete k zajímavým číslům a vyvodíte z nich neméně zajímavé závěry.

Knihovny jako dekor

Knihovny a knihy v nich mají záslužnou vlastnost, dobře se snášejí s grafickými listy, obrazy, starožitnostmi, sbírkami přírodnin, sochami, porcelánem, ale také s médii současného šíření informací, tedy například s televizí nebo s videem. Stejně jako v historii mohou i dnes představovat knihovny nádherné umělecké kusy. Nejsou to pouhé skříně na knihy, ale výtvarné objekty, které ovšem potřebují dostatek prostoru, aby mohla vyniknout jejich umělecká nebo řemeslná hodnota. Tvůrci nábytku přinesli zcela nový pohled na knihovnu jako nábytkový kus. Knihy v ní ztratily pevnou základnu horizontální police a vertikální opory a začaly se v prostoru téměř vznášet v nejrůznějších polohách.

Vtipně pojaté police a regálové systémy mohou výrazně ovlivnit místnost, případně se dokonce stát její dominantou. Ideální jsou systémy, u nichž si můžeme sami nastavit výšku jednotlivých polic. Police ovšem neslouží jen knihám, je možné jimi opticky velmi dobře rozdělit prostor, umístit na ně cédéčka, případně umělecké předměty.

451 stupňů Fahrenheita

Potřeba knihovny je podmíněna existencí knihy. Jednotlivé kusy nábytku vždy historicky zanikaly se ztrátou společenské poptávky po jejich funkci. Kniha stále žije, a tak potřeba knihovny v interiéru je stále aktuální. Svět, v němž by knihy a s nimi knihovny neměly své místo, nastiňuje paradoxně opět kniha. Jmenuje se 451 stupňů Fahrenheita, napsal ji Ray Bradbury a popisuje civilizaci, kde jsou knihy zakázané, protože dávají šanci dozvídat se a nutí samostatně myslet. Vzdělaní lidé jsou rizikovou skupinou, neochotně totiž podléhají slepému diktátu moci. Na vyhledávání zapovězených knih je ustavena speciální policie, která knihy pálí. Jen několik odvážlivců žije v ilegalitě, vzpomíná na literaturu a její odkaz nosí slovo od slova v paměti. Tito lidé si potajmu přeříkávají obsahy potištěných listů a čekají, až přestane být modlou 451 stupňů Fahrenheita, tedy teplota, při níž začíná hořet papír.

Text: Jan Chára

Foto: archiv redakce a firem

Vizualizace: Kateřina MlejnkováOskar pro českou knihovnu

Různých cen za design se ve světě uděluje opravdu mnoho. Některé jsou zcela bezvýznamné, některými je dobré nechat se inspirovat a pak je tu hrstka takových, které si nemůžete nechat ujít. Jednou z nich je Red Dot Design Award, která je považována za nejprestižnější světové ocenění designérů vůbec.

Jednoho z udělených pomyslných Oscarů designérského světa, tedy Red Dot Design Award 2013, získala knihovna X System od českého studia Kdomážidlibydlí.

U stěny i uprostřed pokoje

Flexibilní policový systém je dílem designéra Jana Vacka. Díky modulovému uspořádání lze volit výšku i délku celé sestavy, která nemusí být přichycena ke stěně, ale může stát klidně volně uprostřed pokoje.

Jednoduchý skladebný systém

Mezinárodní porotu odborníků zaujala svým jednoduchým skladebným systémem, který sestává ze tří základních komponentů - svislého dílce police a spojovacího kovového prvku „X“. Tyto základní komponenty jsou navíc vzájemně spojeny pomocí rozebíratelného kování. „Na ocenění Red Dot jsme velice hrdí,“ říká autor Jan Vacek, jeden z dvojice designérů studia Kdomážidlibydlí a dodává: „Je to pro nás velký krok kupředu směrem k novým návrhům, ale také k případným zájemcům o zařazení našich produktů do svého výrobního portfolia.“

Je dobré vědět

Dobrá knihovna by měla mít vlastní osvětlení, a to pokud možno shora. Měla by stát na místě, které nepatří k těm nejfrekventovanějším, což umožňuje i umístění pohodlného křesla s doplňkovým osvětlením určeným ke čtení. Neopomenutelným doplňkem velké knihovny je také knihovní stolek, protože někdy si vybereme z knihovny více knih a není ani praktické, ani důstojné odkládat je na zem.

Zavěsit se dá všechno

Závěsný nábytek není nic neznámého. Stále častěji si nachází své místo také v interiérech. Nedostává-li se prostor na zemi, povznesme se výš: zavěsit se dá téměř všechno. Nikoho nepřekvapí poličky nebo nízké závěsné knihovny. Pro zkušené architekty není problém povznést celé skříňky a umístit je pod nízký strop, třeba nad sedací soupravu. Vše je vedeno základní ideou využít místo, kterého je jen v málokterém bytě skutečně nadbytek, a současně vtisknout interiéru jedinečnost a originalitu. Rozhodnete-li se pro závěsnou variantu, zamyslete se nad tím, zda je stěna, na kterou chcete nábytek pověsit dostatečně nosná. Například právě knihy váží tolik, že některé provizorní „mobilní“ materiály příček je nemusí udržet.

Téměř ideální knihovna

 • nestojí proti oknu, a pokud ano, je kryta mléčným sklem
 • přehled o knihách získáme vestoje na zemi, bez schůdků a žebříků
 • alespoň z části je opatřena dvířky
 • má vlastní osvětlení v horní části nebo po stranách
 • sklo je umístěno až od výšky 60 cm
 • při výběru knihovny mějte na paměti, že knížky vám budou neustále přibývat a měl by vám na ně zbývat dostatek místa
 • nestavte knihovnu proti přímému slunečnímu světlu. Hřbety knih vyblednou a názvy se stanou nečitelnými

Pro nábytek na knihy, tedy knihovny platí tyto zásady

 • optimální délka jedné police je devadesát centimetrů, čím bude delší, tím více se bude pronášet
 • síla police na knihy by měla být alespoň 22 milimetrů
 • nejlepší materiály jsou laťovka a masiv, dřevotřísku raději nebrat
 • hloubka (šířka) police se pohybuje mezi 19 a 22 centimetry, formát běžné knihy je 15 až 18 centimetrů
 

 

Hledání v obsahu

Počasí

Soutěž

Napište nám

Partneři

Anketa

Jaká rubrika vás zajímá na našem webu nejvíce?
 
42%
 
17%
 
22%
 
10%
 
5%
 
4%
 
0%
 
0%

Diskuze

Ke stažení

Nejčtenější články

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne