S rekonstrukcí neotálejte, nevyplatí se to

Datum: 1.10.2013
obrázek
Plánujete-li modernizovat váš bytový dům, neotálejte. Absence dotačních titulů a stále rostoucí DPH jsou jasnými signály k tomu, že čekat se nevyplácí. Za základ stavebních úprav je považováno zateplení, výměna oken a modernizace topného systému.

Roste DPH, roste cena práce, dotace v nedohlednu

Bytové domy zatím mohou zapomenout na podporu v podobě dotací. Alespoň tak tomu bude letos i příští rok. Jaké budou další plány, to se teprve uvidí. Spoléhat na pomoc státu však nemůžeme. Ten zvýšením DPH situaci spíše ještě ztížil. Rostoucí DPH totiž způsobuje prodražení jakýchkoli služeb a prací, stavební úpravy nevyjímaje. A tím se tedy prodražují i rekonstrukce a modernizace.

Proto je rozhodně lepší pustit se do rekonstrukcí hned a neotálet. Navíc, čím dříve začnete modernizovat, tím dříve začnete šetřit – a to hned dvakrát, jednak svůj rodinný rozpočet a jednak životní prostředí. „Vhodnými rekonstrukcemi lze snížit výdaje na energie až o 70 procent. Mezi ty základní, kterými byste měli začít, patří zateplení fasády, výměna oken a modernizace topného systému,“ radí Dagmar Jonášová, vedoucí oddělení vývoje produktů právnických osob a odbytového servisu Raiffeisen stavební spořitelny.

Kolik ušetříte

Zateplením fasády můžete ušetřit přibližně třetinu nákladů na energie. Současně zvýšíte komfort vašeho bydlení, zabráníte totiž vlhnutí vnitřních stěn a vyhnete se tak zdravotním problémům, jako jsou například alergie způsobené plísněmi. Nehledě na to, že vzroste celková hodnota nemovitosti, tedy i jednotlivých bytových jednotek.

Podle průzkumu Raiffeisen stavební spořitelny už vyměnilo okna téměř 80 procent vlastníků bytových jednotek. Pokud mezi ně nepatříte, je nejvyšší čas to napravit. Moderní plastová či dřevěná okna s dvojskly šetří až 12 procent energie.

Modernizací topného systému, novými regulačními ventily a automatickou regulací tepla snížíte výdaje za energie přibližně o 5 až 7 procent.

Úvěry KREDIT a KREDIT PLUS od Raiffeisen stavební spořitelny

Máte-li rekonstrukce promyšlené a rozhodli jste se dál neotálet a realizovat je, možná ještě řešíte finanční stránku. Chcete-li šetřit úspory bytového fondu, nebo nemáte-li dostatek volných finančních prostředků, pak je pro vás řešením úvěr. Na rekonstrukce a modernizace bydlení je ideální úvěr ze stavebního spoření. Raiffeisen stavební spořitelna nabízí dva typy úvěrů, které jsou uzpůsobené potřebám právnických osob, a tedy i potřebám bytových družstev a společenství vlastníků bytových jednotek. Jedná se o úvěr KREDIT a KREDIT PLUS.

Úvěr KREDIT nabízí výhodnou fixní úrokovou sazbu na dobu 5 let, splátky si lze rozložit až na 25 let a je možné na ně využít až 90 procent fondu oprav. Dlouhodobé rovnoměrné splácení tak jednotlivé domácnosti zatíží minimálně,“ říká Dagmar Jonášová a dodává: „Pokud je však pro vás rozhodující jistota úrokové sazby po celou dobu úvěrového vztahu, je tou nejlepší variantou překlenovací úvěr KREDIT PLUS, který nabízí úrokovou sazbu fixovanou až po dobu 20 let.“

Oba produkty jsou navíc vhodné i pro nově založená bytová družstva a společenství vlastníků bytových jednotek bez historie. Úvěry na rekonstrukce lze poskytnout i bez zajištění. Je však nezbytné nezapomenout na základní podmínku, a to schválení jak rekonstrukce, tak úvěru včetně parametrů na členské schůzi bytového družstva či na shromáždění společenství vlastníků bytových jednotek.

Spoléhejte na odborníky

Chcete-li poradit s vhodným způsobem financování, obraťte se na odborníky Raiffeisen stavební spořitelny. Rádi vám poradí jak úvěr nastavit nejvýhodněji s ohledem na vaše potřeby. Více informací naleznete na www.rsts.cz, nebo volejte 271035201.

Text a foto: (pr)

 

 

Hledání v obsahu

Počasí

Soutěž

Napište nám

Partneři

Anketa

Jaká rubrika vás zajímá na našem webu nejvíce?
 
42%
 
17%
 
22%
 
10%
 
5%
 
4%
 
0%
 
0%

Diskuze

Ke stažení

Nejčtenější články

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne