Když je prostor daný

Mladý pár sám v bytě vyboural celé jádro, což původně představovalo koupelnu, WC a kuchyň. Rekonstrukce bytu tedy spočívá v tom, že by čtenáři potřebovali, aby byt do budoucna vyhovoval čtyřčlenné rodině.
Znamená to, že je třeba navrhnout novou dispozici tak, aby v bytě byly dvě ložnice, menší pro rodiče a větší pro děti. Čtenář nepreferuje velkou kuchyňskou linku a určitě by propojil kuchyni s obývacím prostorem. Dalším oříškem je řešení úložných prostor, kterých potřebují hodně, a to i na kola a jiné vybavení. Stylově nejsou vyhraněni a rádi by našli řešení, které by jim nejvíce vyhovovalo. Představím vám tedy několik variant řešení.
Obývací kuchyně s jídelním koutem
Základem nové dispozice je koupelna a WC, které jsem navrhla téměř na totožné místo, ovšem oba prostory jsou přístupné z předsíně. Koupelna je navíc průchozí a vstupuje se přes ni do ložnice rodičů. V levém pokoji po vstupu by byl dětský pokoj a to ještě částečně přepažen tak, že vznikne malý prostor, který by sloužil nejen jako prostor pro kola a jiné sportovní vybavení, ale i úklidové prostředky a podobné věci. V pravé místnosti po vstupu jsem navrhla obývací kuchyni s jídelním koutem. V celém bytě je použita podlahová krytina 2TEC2 a systém posuvných dveří. Koupelnu jsem dimenzovala tak, aby se vešla nejen vana a umyvadlo, ale i pračka předem plněná (60x60 cm), kterou čtenář vlastní a v bytě s ní počítá. V prostoru mezi koupelnou a toaletou tak vznikl i výklenek, který by sloužil jako prostor pro vestavnou skříň přístupnou z ložnice. Navíc je zde počítáno s rozvodem vody a odpadu do kuchyně. Obývací kuchyně je minimalistická, nejsou zde žádné zbytečné skříňky, pouze kuchyňská linka s jídelním stolem a dvě malé pohovky s TV. Spotřebiče v kuchyni jsou všechny vestavné.
Stěna z luxfer
Oproti předchozí variantě je zde rozdíl především v přehození funkce velkých pokojů, což umožňuje vytvořit samostatný vstup do ložnice, tentokrát z kuchyně. Koupelna tak už není průchozí. Část kuchyňské linky jsem od obývacího prostoru oddělila stěnou z luxfer. V obývací části tak vzniká nový úložný prostor kolem TV a je i více prostoru pro sedací nábytek.
Ložnice na úkor koupelny
Tato varianta se zabývá tím, že bude vytvořeno malé zádveří, čímž vzniknou nejen dva malé prostory - malá předsíňka a šatna přístupná z chodbičky, ale i právě chodba, která směruje do pravé části bytu, kde je navržena koupelna a ložnice. Důležitým prvkem pro tuto realizaci je vytvoření "podia", pod kterým je rozvod vody a odpadu do koupelny. WC bylo ponecháno na stávajícím místě. V chodbě jsem vytvořila výklenek pro pračku a eventuálně i sušičku, která by byla nad pračkou. Koupelna je s vanou, která má pevnou sprchovací zástěnu a umyvadlo. Dělící příčky zde tvoří stěny z luxfer, ta koupelnová by měla mít ideálně posuvné dveře. Kuchyňská linka je zde malinká, obepíná sloup s rozvody vody a odpadu. Přímo na ni navazuje jídelní kout alespoň pro čtyři až šest osob. Dále je pak u stěny nábytek pro uložení drobných věcí a knih spolu s TV. S ohledem na malý prostor by zbylo místo na jedno až dvě křesla. Ložnice je v místnosti, která se zmenšila právě o vytvořenou koupelnu s chodbou a dětský pokoj spolu s komorou jsou umístěny totožně jako v předchozích variantách.
Sádrokarton a luxfery
V této verzi je opět základem dispozice koupelna s WC, vytvořené v pravé části bytu nově, a to s ohledem na rozvody vodoinstalace opět na podiu. Zajímavostí jsou oblé stěny, které není problém vytvořit pomocí sádrokartonu, luxfer, anebo kombinací obojího. WC je samostatné, mezi ním a koupelnou je chodba spojující předsíň s ložnicí a samozřejmě je z chodby vstup na WC a do koupelny. Koupelna není úplně nejmenší, vešla se vana, větší umyvadlo i pračka. U vany je sprchová zástěna a v koupelně u umyvadla vznikne i docela velký úložný prostor.
U vstupu do bytu je opět vytvořeno malé zádveří, které je odděleno posuvnými dveřmi. Na druhé straně je prostor zádveří menší, protože je zde umístěna vestavná chladnička s troubou a mikrovlnnou troubou. Vznikne tak úzký prostor pro čisticí a úklidové prostředky nebo třeba botník se skrytým věšákem. Kuchyňská linka je opět naproti vstupu a v tomto případě je její součástí barové sezení, takže v prostoru dále u okna vzniká více místa pro pohovku a křeslo.
Vešel se i sprchový kout
Tato varianta je totožná s předchozí, ovšem jiné je rozmístění prvků v koupelně. Po otočení vany, se zmenšil sice prostor umyvadla, ale vešel se i sprchový kout. Trochu jiné je i barevné řešení nábytkového vybavení.
Spojení koupelny a WC
V této variantě si stále pohráváme s totožnou dispozicí, ovšem trochu jednoduše je řešena koupelna, která je ale současně spojená s toaletou. Také je jinak řešená kuchyňská linka, která je rovná, za ní je nábytková sestava s TV a naproti pohovka. Vzdálenost mezi televizí a pohovkou je ovšem na hraně a vyžaduje nejen menší úhlopříčku, ale subjektivní zvážení tohoto řešení. Jídelní stůl je u okna a ve zbytku prostoru je minimální nábytkové vybavení.
Rovná stěna z luxfer
Tato varianta se již zabývá pouze zjednodušenou rovnou stěnou z luxfer, která odděluje WC a koupelnu od chodby. Dále je i malinko poupravené vybavení koupelny.
Text: Kateřina Mlejnková
Plánky a vizualizace: autorka