Působí svěže a mladistvě

Datum: 13.9.2013
obrázek
Mnoho lidí se obrací na redakce novin, časopisů a internetových portálů, aby tam našli podporu svých úvah o rekonstrukci bytu. Další oslovují bytové architekty, prostě všichni chtějí vynaložené finanční prostředky využít co nejefektivněji, aby jejich nově upravený byt byl nejen zajímavý, ale také účelně zařízený.

Také na adresu naší redakce dochází mnoho dopisů a mailů s žádostí o pomoc. Proto jsme se před časem rozhodli vyhovět alespoň několika našim čtenářům a rady a možná řešení z dílny bytové návrhářky Kateřiny Mlejnkové pravidelně uveřejňovat v rubrice Proměny bytu. A tak vám opět předkládáme, obrazně řečeno, další splněné přání.

Dopis čtenářky

Dobrý den, paní Mlejnková,

obracím se na Vás s prosbou o radu. Odebírám časopis PANEL PLUS, tak vím, že zde skvěle radíte a prezentujete různé přestavby panelákových bytů. Předpokládám, že žadatelů o radu máte více než dost. Přesto doufám, že na moji žádost o radu budete reagovat.

Bydlíme v panelovém bytě z konce 80. let, v současné době dvě osoby – já a manžel. V bytě jsme v minulosti provedli drobné úpravy a změny – vybourání příčky a komory z původní předsíně, přístavba nové předsíně (prostor u výtahové šachty), vyzdění bytového jádra s obložením koupelny a WC, obklad v kuchyni, podlahy v pokojích.

Za pár let se chystáme do důchodu a tak bychom chtěli celý byt zrekonstruovat pro dvě osoby (kromě uvedených ložnic). Rádi bychom upravili byt účelně a moderně podle současných trendů.

K našim požadavkům a představám uvádím:

Koupelnu bychom rádi zvětšili (nechceme ale zasahovat do stávajících ložnic) a k vaně přidali i sprchový kout/sprchovací vanu? WC preferujeme samostatné (světlý, elegantní styl). Pokud by to šlo umístit tam i pračku.

Kuchyň/kuchyňský kout bychom chtěli spojit s obývacím pokojem (manžel má obavy z hluku v kuchyni při dívání se na televizi, takže oddělit asi jen částečně?). Já myslím, že úplné spojení by bylo lepší. Kuchyňskou sestavu spíše hladkou, uzavřenou, elegantní, korespondující s obývacím pokojem. Jídelní stůl pro čtyři osoby. Digestoř? Nechám si poradit.

Obývací pokoj - větší sezení, spíše méně nábytku, počítat s knihovnou, protože máme dost knih. Vybouraný prostor (původní předsíň s komorou) – nejsme si jisti, zda je to takto vhodné a jestli by nebylo třeba oddělit od koupelny a WC (předěl zašupovacími prosklenými dveřmi? + nějaké zabudované skříně s úložnými prostorami?

Předsíň (nově vybudovaná na chodbě domu) – v levé části (za šachtou výtahu) asi šatnu se zašupovacími dveřmi se zrcadlem? Vpravo od vstupních dveří úložné prostory s místem pro sezení při obouvání? Při vstupu do původního bytu je v rohu dešťový svod 24x26 cm) a trubky od stoupačky (v současné době jsou uzavřené ve skříni).

Jaké podlahové krytiny a barvy, osvětlení? Preferuji jednoduchý, elegantní styl, spíše světlejší barvy. Líbí se mi kombinace bílá s hnědou, mám ráda červenou barvu. Chceme vyměnit i všechny dveře. V současné době v pokojích máme plovoucí podlahy, v koupelně a WC dlažbu, v kuchyni a předsíni PVC.

Budu doufat, že si můj dotaz vyberete a poradíte nám. Děkuji předem za Vaši radu a přeji Vám hodně dobrých podnětů a nápadů. S pozdravem Drahomíra H.

Úprava dispozice

Úprava dispozice bytu spočívá především v prostoru koupelny a na ni navazující kuchyně. S ohledem na požadavky čtenářky jsem zvětšila koupelnu a nakonec jsem i propojila kuchyň s obývacím prostorem.

Barevné sjednocení

Celý prostor jsem především barevně sjednotila. Podlahová krytina - převažuje dlažba (dekor bílý mramor), v ložnicích jsem pak volila koberec do celé místnosti. Všechny dveře jsou sjednocené, jsou bílé a prosklené, všechny stěny jsou rovněž bílé. U nábytku převažuje dekor světlého dřeva v kombinaci s kovovými detaily a sklem. Dekorativní jsou textilie a především žlutá mozaika, kterou jsem použila do koupelny a na WC. Celkově svěží žlutá barva prostupuje celým bytem.

S ohledem na věk

Podle požadavků čtenářky na koupelnu jsem se nakonec rozhodla pro variantu jen se sprchovým koutem. S ohledem na věk a budoucnost obyvatelů bytu to považuji za nejrozumnější a nejpraktičtější řešení. Vana v tomto případě nepřichází vůbec do úvahy a umístit obojí není jednoduché. Do koupelny se tak nyní pohodlně vešel prostorný sprchový kout, umyvadlo s úložným prostorem a samozřejmě pračka. WC je umístěno samostatně hned vedle.

Propojení kuchyně a obývacího prostoru

Nakonec jsem se rozhodla propojit i kuchyň s obývacím prostorem a to tak, aby kuchyňská linka nebyla hned vidět a nebyla v prostoru dominantní. Je tak schovaná za stěnou a navazuje na ni jídelní kout. Prostor kuchyně je přiměřeně velký, pro dvě osoby. Nechybí nezbytné spotřebiče a úložné prostory, ale velikost pracovní plochy je záměrně minimální. Celé řešení linky je atypické a obě protilehlé plochy jsou odděleny skříňkami tak, aby nebylo do kuchyně hned vidět. Jídelní kout je standardně minimálně pro 5-6 osob, což čtenářka rovněž požadovala. V obývacím pokoji nechybí kromě prostorné pohovky také dostatek úložného prostoru, a přesto celá místnost nepůsobí zaplněně.

Standardní vybavení

Ložnici jsem umístila do pokoje blíže ke koupelně a také, aby světlo nebo hluk z obývacího pokoje nešlo skrz skleněné dveře hned do ložnice. Jde o standardní vybavení, šatní skříň a postel s malými úložnými prostory. Zajímavé je vysoké masivní čelo postele, osvětlení a stylově odlišné noční stolky. V druhém pokoji je pak pokoj vhodný pro práci, relax, další úložné prostory a nechybí pohovka, vhodná pro rozložení a trvalé spaní.

Komora pro uložení sportovních potřeb

Vstupní prostor do bytu tvoří předsíň, ze které je i přístup do výklenku, kde jsem navrhla komoru pro uložení sportovních potřeb a kola, jak si čtenářka přála. I tak zbývá místo pro uložení obuvi a svršků. Celkově jsem se snažila použít co nejméně nábytku, ale tak, abychom využili maximum prostoru pro uložení věcí a snažila jsem se, aby prostor působil svěže a mladistvě s použitím tradičních materiálů. Navíc nenáročný na údržbu.

Text: Kateřina Mlejnková

Vizualizace a plánky: autorka

 

 

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne