Zvyšte tržní hodnotu bytu a snižte výdaje za energie

Datum: 11.9.2013
obrázek
V bytových domech žije více jak polovina naší populace. Ty se však často nacházejí ve velmi špatném technickém stavu. Bytový fond je zanedbaný z hlediska stavebního i energetického. Lidé tak mnohdy platí zbytečně vysoké částky za energie.

Vysoké náklady za energie

Roční náklady na vytápění se u majitelů bytových jednotek pohybují většinou nad 12 000 korun a každá desátá domácnost zaplatí více než 24 000 korun ročně. Vyplynulo to z průzkumu, který letos v únoru realizovala Raiffeisen stavební spořitelna ve spolupráci se STEM/MARK. Zúčastnilo se ho 253 majitelů bytových jednotek.

Graf 1: Jaké jsou vaše průměrné roční náklady na vytápění v bytové jednotce?

(zdroj: Raiffeisen stavební spořitelna)

Většinou jde o náklady zbytečně vysoké, které lze snížit vhodnou rekonstrukcí. Nejen, že tak dojde k úspoře nákladů za energie, ale vzroste i tržní hodnota nemovitosti.

Proč lidé přistoupili, či plánují přistoupit k rekonstrukci?

Právě vysoké výdaje za energie a bydlení, stárnutí a opotřebení bytového fondu a nevyhovující technický stav jsou hlavní důvody, proč lidé přistoupili nebo plánují přistoupit k rekonstrukci domu. Dalším nejčastěji uváděným argumentem je také snaha o zlepšení komfortu bydlení a modernizace.

Co je potřeba opravit

Majitelé bytových jednotek z rekonstrukcí nejvíce potřebují zateplení domu (26 %), výměnu radiátorů (25 %) a novou střechu (17 %). Právě zateplení je jeden z prvních kroků, jak zabránit tepelným ztrátám a významně tak ušetřit výdaje za energie.

Jak opravy financovat

Pokud se rozhodnete pro rekonstrukci domu, budou vám nakloněny některé úvěrové nabídky. Regenerací bytových domů se od roku 2000 zabývá Raiffeisen stavební spořitelna. Bytovým družstvům (BD) a Společenstvím vlastníků bytových jednotek (SVJ) nabízí dva úvěry – KREDITKREDIT PLUS. Oba mohou získat i nově založená BD a SVJ bez historie. „Úvěr KREDIT navíc nabízí výhodnou fixní úrokovou sazbu na dobu 5 let s možností dlouhodobého splácení, a to až 25 let. Díky tomu jsou měsíční splátky nižší, což se promítá i do zatížení rozpočtů domácností. KREDIT PLUS reprezentovaný překlenovacím úvěrem a následně úvěrem ze stavebního spoření je určený především na financování rekonstrukcí s možností jistoty úrokové sazby až na dobu 20 let. Ve fázi stavebního úvěru získáte úrok ve výši 3,5 % ročně,“ říká Dagmar Jonášová z Raiffeisen stavební spořitelny.

Zatížení rodinného rozpočtu je minimální

„Pokud si u nás bytové družstvo nebo společenství vlastníků bytových jednotek vezme úvěr ve výši 2,5 milionu korun se splatností 15 let, měsíční splátky budou vycházet na 16 900 korun. V případě domu se 66 byty to znamená pro jednu bytovou jednotku 256 korun měsíčně. Zatížení rodinného rozpočtu je tak minimální a úspora energie bude na celkových výdajích znatelná,“ doplňuje Dagmar Jonášová.

Kde hledat informace

Bližší podrobnosti o úvěrech Raiffeisen stavební spořitelny naleznete na www.rsts.cz. Vaše případné dotazy směrujte na odborníky na telefonních číslech 271 035 201.

Text: (pr)

Foto zdroj: Thinkstock.com

 

 

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne