Londýnské postřehy

Datum: 10.9.2013
obrázek
Už jízda vlakem z letiště do centra Londýna na jednu z  centrálních stanic Victoria station ve vás vyvolá pocit říct: „Stará dobrá Anglie.” Po cestě míjíte tisíce klasických cihlových domů s bílými okny, malými předzahrádkami a malebnými zákoutími, která jsou spojena příjezdovými cestami, klikatícími se mezi stále zelenými loukami.

Příjezd na Victoria Station vám představí další klasickou vlastnost Londýna. Tisíce spěchajících lidí všech ras, národností a náboženství. Londýn je typickým příkladem kosmopolitního města. Málokde můžete v metru vidět sedět vedle sebe Araba, Žida, Číňana, naproti nim stojícího černocha v obleku čtoucího Timesy a příslušníka hnutí skinheads koukajícího mu přes rameno.

Modrá karta

Přeprava po Londýně patří díky svému dokonale propracovanému systému dopravních návazností, značení stanic k nejlepším na světě. Pro cizince je velmi výhodné používat Oyster card. Tuto modrou kartu si můžete koupit přímo v automatu, vyberete si, na kolik liber si ji nabijete a hned můžete jezdit. Při odjezdu z Londýna kartu vrátíte na jakékoliv stanici a zůstatek na kartě vám u přepážky vrátí.

Tower i Tate Modern

Londýn je město, které je plné pamětihodností, které stojí za to vidět. Počínaje Big Benem přes Buckinghamský palác, Tower, Piccadilly, Soho, St. Paul Cathedral, Westminster Abbey až po Downing street. Míst, která patří k turistickým atrakcím, je samozřejmě mnohem více. Procházkou od katedrály Svatého Pavla projdete přes Millenium Bridge k Bankside Gallery a Tate Modern, kde v době mé návštěvy probíhala výstava mladého britského kontroverzního umělce Damiena Hirsta, který se po světě proslavil sérií skutečných zvířat naložených do formaldehydu a umístěných ve skleněných vitrínách.

Globe i Jack Rozparovač

Pár kroků od Tate Modern se vrátíte ze současnosti o několik století zpátky. Je zde totiž původní Shakespearovo divadlo Globe, ve kterém se stále hrají hry tohoto světoznámého klasika. Pět minut pěšky od divadla Globe se nachází jedna z nejstarších pivnic The Anchor. Spletí ponurých uliček na břehu řeky Temže procházíte místy, které nechvalně proslavil Jack Rozparovač, až dojdete k London Dungeon, což je další turistická atrakce představující různé mučící nástroje a postavy londýnského podsvětí jako již zmiňovaného Jacka Rozparovače nebo Sweeneye Todda.

Kulinářské zážitky

Nedaleko Southwark Cathedral se nachází jeden z největších trhů v Londýně – Borough Market. Tento vyhlášený trh nabízí nepřeberné množství ovoce, zeleniny, koření, pečiva, sýrů a dalších pochutin. Naleznete zde jednotlivé sekce zaměřené na národní kuchyně. Na jednom místě tak můžete dostat čerstvá kachní prsíčka usmažená přímo před vámi na veliké pánvi, které šikovná Francouzka vloží do ciabatty, kterou před tím rozřízla, polila olejem a vložila několik lístků rukoly – opravdu kulinářský zážitek.

Hned vedle vaří v obrovských hrncích španělskou paellu, kterou můžete zapít Sangriou nebo grilují německé bratwursty, které spláchnete chlazeným německým pivem. Samozřejmě zde naleznete i tradiční britskou, italskou a čínskou kuchyni.

Historie a současnost

Přes London Bridge se přesunete na druhý břeh Temže, kde můžete navštívit The Monument nebo dojít až k jedněm z nejvýznamnějších památek Londýna, kterými jsou Tower of London a Tower Bridge. Za Towerem se pak nachází St. Katherine Docks. Je to přístav uprostřed Londýna, kde bohatí Londýňané „parkují “své jachty.

Dalšími zajímavými místy jsou Soho a China town. Noční život v Soho je vyhlášený. Naleznete zde obrovské množství klubů, hospod i restaurací. Každý si vybere podle svého vkusu i sexuální orientace. China town, jak už název napovídá, je město ve městě. Uličky jsou plné čínských a vietnamských restaurací a obchodů s tradičním zbožím.

Z China town se dostanete do samého srdce West Endu k Piccadily Circus, což je tradiční místo schůzek a turisticky oblíbená atrakce. Kdo by neznal obrázek londýnského autobusu – double decker na pozadí velkých neonových reklam umístěných na rozích budov.

Buckinghamský palác a Downing street

Z Piccadilly circus dojdete lehkou chůzí k St. James parku, který společně s Hyde parkem a Regent’s parkem patří k největším parkům v Londýně a odkud můžete pokračovat buď do vládní čtvrti, kde můžete navštívit parlament, Big Ben nebo Downing street – sídlo britských premiérů nebo se vydat na druhou stranu a dojít až k sídlu britské královny - Buckinghamskému paláci.

Urážet královnu se zakazuje

Od Buckinghamského paláce můžete pokračovat do Hyde parku, kde je vám dovoleno vyslovit beztrestně svůj názor v Hyde park corner. Ale pozor, nesmíte urážet královnu. Přes Hyde park poté do Kensingtonských zahrad, kde je k vidění sídlo Lady Diany nebo pokračovat do diplomatické čtvrti, kde se nacházejí ambasády, včetně té české. Dále pak do Nothing Hill a na vyhlášený Portobelo Market.

Stále je co objevovat

Při procházce Londýnem je možné se vydat také jižním směrem do Belgravie, která patří k nejluxusnějším částem Londýna. Navštívit nedaleko stojící vyhlášený obchodní dům Harrods nebo pokračovat do Chelsea, kde můžete navštívit fotbalový zápas a při troše štěstí vidět nejlepšího českého fotbalového brankáře hrajícího v barvách FC Chelsea Petra Čecha. Londýn je prostě místo, kde vás vždy něco překvapí a stále je co objevovat.

Text: Štěpán Chára

Foto: autor

 

 

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne