Vzdušnost a punc originálu

Datum: 26.8.2013
obrázek
Co nás v našich bytech trápí nejvíce? Bez ohledu na to, zda máte byt v paneláku, v nové výstavbě, či ve starším zděném domě, jedním z nejčastějších problémů, se kterými se v bytech neustále potýkáme, je nedostatek místa, který nás ve většině bytů provází na každém kroku.

Podívejme se na nedostatek místa podrobněji. V první řadě se týká našeho životního prostoru, který potřebujeme mít kolem sebe pro naše domácí činnosti. Doma bychom se měli cítit v pohodě a pohodlně, proto bychom se měli pokusit byt vyřešit tak, aby nám v rámci možností poskytoval maximum místa. Druhým úkolem, který musíme v rámci účelného bydlení vyřešit, je dostatek úložných prostor.

Dědictví po babičce

Slečna Veronika zdědila panelový byt po své babičce. Byt se nachází v jedné z nejstarších panelových zástaveb v Praze – ve čtvrtém pražském obvodu. Původní byt 2+1 o velikosti 68 m2 se nikdy nerekonstruoval a z tohoto důvodu byl tedy celý prostor v hrozném stavu. Umakartové jádro, podivné tapety na stěnách, na podlaze linoleum a koberce. Byly zde dvě samostatné neprůchozí místnosti, přístupné z dlouhé chodby, která vedla ke koupelně, WC a menší kuchyni.

Místo kuchyně pracovna

Přáním mladé dívky bylo navrhnout vzdušný moderní a světlý prostor, kde by se vytvořilo 3+ kk a bývalá kuchyně by se mohla využít jako pracovna – či do budoucna jako dětský pokoj. Panelákový dva plus jedna tvořil obvyklou skládačku malých a ještě menších místností se spoustou dveří a špatně využitelným prostorem.

Zásahem architektky získal světlo, vzdušnost a zřetelný punc originálu. Když se investoři nebojí bourání, je proměna starého bytu snadnější a výsledek lépe naplní požadavky zadavatele.

Bourání a stavění

Konceptem návrhu bylo zkrátit chodbu a její druhou část připojit ke druhému pokoji, kde se vybourala příčka a vznikl tak větší prostor, který je také průchozí. Samozřejmě se musely strhnout všechny podlahy – udělat od začátku úplně nový betonový podklad a na něj se položila vinylová podlaha – v dekoru šedavého běleného dubu. Vybourala se příčka mezi obývacím pokojem a chodbou. Zbytek chodby se dozdil a uzavřel – vznikla tak předsíň, ze které se jde do ložnice a do obývacího pokoje.

Bar v kuchyni

Tím, že byl zvětšen prostor obývacího pokoje, v zadní průchozí části se tak mohla navrhnout kuchyně s barovou částí a jídelním stolem naproti, která pak plynule přechází do obývací části, kde je komoda a TV stěna. V zadní části bytu tak vznikl z bývalé kuchyně ještě další pokoj. Celé umakartové jádro bylo odstraněno, ale bylo zachováno klasické členění na koupelnu a WC.

Bílá s limetkou

Přáním byl vzdušný a světlý interiér – celkový základ byl laděn do bílé barvy – která je kombinována se světle šedou. V kuchyni a obývacím pokoji se jako oživující prvek použila mladistvá limetková zelená, která celý interiér oživila a dala mu jiskru. Ložnice je jednoduchá čistě pojatá – se šatními skříněmi a postelí naproti. Celkové ladění opět bílé v kombinaci s černou.

Jednoduše a čistě

Stejně tak i koupelna je jednoduchá – světlá velkoplošná dlažba a obklad oživený hnědým pásem. Celkové vybavení je pojato spíše minimalisticky, jednoduše a čistě, tak jak si to klientka přála. Všemi místnostmi prochází vinylová světlešedá podlaha. I když je byt ve starším panelovém domě, nově navrženým pojetím působí velice moderně, svěže, vzdušně a velice optimisticky. Přesně pro mladou slečnu.

Zaujalo nás

  • Zásahem architektky získal byt světlo, vzdušnost a zřetelný punc originálu.
  • Všemi místnostmi prochází vinylová podlaha - v dekoru šedavého běleného dubu.
  • V zadní části bytu vznikl z bývalé kuchyně ještě další pokoj.
  • Nově navrženým pojetím působí byt velice moderně, svěže, vzdušně a optimisticky.

Text: Jan Chára

Foto: Zuzana Strouhalová

Ing. arch. Zuzana Strouhalová

Studovala Fakultu architektury na ČVUT v Praze, rok studovala architekturu na Kansas State University v USA a rok na Ecole d´erchitecture de Grenoble ve Francii. Pracovala v atelieru Mimolimit, v ateliéru de.fakto a od roku 2010 pracuje samostatně pod značkou deZu. Je autorkou mnoha soukromých i komerčních interiérů nebo například spolupracovala na návrhu luxusního viladomu Vila Verde. Vytváří také autorské šperky.

 

 

Hledání v obsahu

Počasí

Soutěž

Napište nám

Partneři

Anketa

Jaká rubrika vás zajímá na našem webu nejvíce?
 
42%
 
17%
 
22%
 
10%
 
5%
 
4%
 
0%
 
0%

Diskuze

Ke stažení

Nejčtenější články

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne