Úspěch tkví v jednoduchosti

Datum: 23.8.2013
obrázek
Bylo, nebylo. Asi tak by mohla začít pohádka s názvem Freedomky. Jednoho dne si totiž brněnský zlatník umyslel, že by chtěl malý, praktický domek, příjemný na bydlení a nenáročný na údržbu, s nímž by neměl příliš provozních nákladů a jehož pořízení by bylo co nejjednodušší bez nepříjemných stavebních prací, špíny a starostí.

V jeho představách byl domek perfektně zařízený, který by uživateli umožňoval plnohodnotné bydlení. Svou tužbu řekl v kavárně u kávy svému příteli, shodou okolností brněnskému architektovi. A co by přítel neudělal pro přítele, do roka a do dne tu stál Freedomek.

Prvotní nákres domku

Tak jednoduché to však nebylo. Prvotní nákres domku s minimálními náklady vypracoval architekt Marek Jan Štěpán v roce 2006. Ten však ještě dlouhé tři roky ležel v šuplíku, než se ho rozhodl zrealizovat v rámci projektu Architecture Week v roce 2010. Prototyp Freedomku byl o něco větší než stánek se zeleninou. I když se pyšnil rozměry pouhých 28 m2, způsobil na Václavském náměstí, kde byl v rámci festivalu vystaven, téměř poprask. Za pár dní výstavy jím prošlo přes 25 tisíc lidí a další zájemci se ozývali následně. Kmotrem projektu se stal známý český architekt, odborný publicista a vysokoškolský pedagog Zdeněk Lukeš.

Mnoho povyku pro nic?

Stihl po skončení výstavy Freedomek osud z názvu známé Shakespearovy hry? A proč sklidil mezi lidmi tak velký úspěch? Prvořadý je především poměr mezi kvalitou bydlení a cenou. Malý domek bylo možné pořídit už za 700 tisíc korun, což je levnější než koupě městské garsonky. V oblasti použitých materiálů a jeho zpracování jsou však Freedomky na světové špici. V roce 2012 získaly všechny významné certifikáty kvality i použitých technologií. Díky nim nabízí téměř bezúdržbové a nízkonákladové bydlení a vyšší životnost stavby, než u klasických dřevostaveb. To splňuje podstatu pojetí Freedomků jako svobodného bydlení. Freedomek je unikátní svým přístupem k promyšlené organizaci prostoru, kvalitou provedení a ekologickými parametry. Pro milovníky elektronických vychytávek může obsahovat hi-tech technologie včetně kamerových systémů či jejich ovládání přes smartphone. „Jeho řešení umožňuje nezávislost na inženýrských sítích. Domek vám ráno dovezeme včetně vybavení a v poledne už můžete bydlet,“ říká Jiří Brosch, spoluautor projektu, který dal Freedomkům svůj charakteristický název.

Český Thomas Edison

Freedomky jsou z pohledu pojetí bydlení i jeho zpracování průkopníky v oblasti svobodného bydlení, designu, přístupu k ekologii i vnímání současných trendů. Firma je v České republice tvůrcem trhu především díky vlastnímu vývoji, intelektuální a vývojové základně a úzké spolupráci s ateliérem arch. Štěpána, jehož architekti vytvářejí design interiéru vždy na přání každého zákazníka. Při jeho tvorbě přihlížejí ke konkrétní situaci a zohlednění velikosti domu. Můžeme se tak setkat s interiérem Freedomku v přírodním dřevěném stylu i ryze moderně pojatého interiéru s křiklavě růžovou sedačkou a lakovanou kuchyní.

Divan v kuchyni a stolek na milostné dopisy

Stále hovoříme o novém a inovativním přístupu architekta k bydlení. Oč vlastně jde? Štěpán si při tvorbě Freedomku pohrával s myšlenkou návratu člověka k podstatě kořenů bydlení. Tu zcela rozvinul při realizaci nové generace Freedomku M, který byl představen v červnu 2012 v Tachově a který je k vidění také ve Zlíně. Rok 2011 byl pro firmu vývojovou a ergonomickou laboratoří projektu. „Po zvážení a zpracování všech možných klientských přání a tužeb z prvního roku působení firmy, vznikla nová generace Freedomku, zohledňující všechen tento šum a kvas. Při jeho koncipování jsem přemýšlel o tradičních principech bydlení a zcela jednoduchých, ale dnes opomíjených věcech,“ říká Marek Štěpán. „Má sloužit člověk domu, nebo právě opačně? Kam zmizel všemi muži milovaný divan v kuchyni, kam se poděly stolky na milostné dopisy? Na prvním místě je svoboda člověka a úcta k jeho času.“ Architekt zde také prvně uplatnil novou koncepci přístupu k odpočinkové zóně, tzv. freesezení. Hlavní odpočinkový prostor je umístěn v obytné kuchyni, která je centrální částí Freedomku. Model M je větší o 5 m², což umožnilo vytvoření prostorné koupelny, interiér rovněž skýtá 14 m3 úložných prostor. Celková plocha nového Freedomku je cca 40 m2, samozřejmostí je terasa o ploše 12 m2.

Racionální ekologie – téma nadcházejících let

Nová generace Freedomku je přelomová také v přístupu architektury k bydlení a využívání módních tendencí. Ne vždy je ekonomicky i ekologicky přínosné vytvářet za každou cenu například pasivní domy nebo využívat komplikované technologie řízení domu. Štěpán od této generace začíná pracovat s principy racionální ekologie tvořené »selským rozumem«, ne tlakem technologických firem. Podle jeho slov koluje mnoho fám týkajících se soudobých technologických novinek. V tomto vnímání vítězí jednoduché principy nad složitými technologickými celky. „Nechceme používat nejrůznější pseudoekologické technologie, které jsou v rámci konkrétního řešení neefektivní a spíše projekt prodražují a jen sledují líbivé trendy,“ upřesnil Štěpán.

Úspěch Freedomku tkví v jednoduchosti

Dalo by se také říci. Jednoduchost, útulnost a téměř „babiččina otevřená náruč“ vyzařuje ze všech realizací architekta Štěpána. Za tím vším se však skrývají moderní a promyšlené technologie včetně inovativního přístupu architekta. Pro tvůrce Freedomku je prioritní kvalita vnitřního prostředí, jako teplo, vlhkost vzduchu, světelná a akustická pohoda.

Freedomek je vyroben z 95 procent ze dřeva. Jeho nosná konstrukce z lepeného dřeva má přesné spoje podle švýcarského patentu. Zateplení tvoří dřevovláknitá izolace, která má vynikající fázový posun „den-noc“ a je odolná proti požáru. Plášť Freedomku je difuzně otevřený, fasáda je zpracována ze severského modřínu. Vytápění domu je možné více způsoby od designového lihového krbu až po tepelné čerpadlo. Úsporu elektrické energie při vytápění zajištují tepelně-izolační vlastnosti stěny, jejíž tloušťka 30 cm odpovídá tepelně-izolačním vlastnostem cihlové stěny o šířce 3,6 metru.

Obchod stojí na výrobě

Základem realizace projektu bylo vybudovat stabilní zázemí pro výrobu Freedomků. Jeho tvůrci proto řešili primární otázku: kde umístit výrobní halu tak, aby byl pronájem ekonomicky přijatelný kvůli nemožnosti plánování výroby dle jednotlivých objednávek a zároveň byla splněna kritéria na kvalitu Freedomku. Po prvním pokusu v Brně byla výroba etablována v Tachově, kde má firma v současné době kvalitní technickou i technologickou výrobní základnu.

Brněnský sen v zahraničí

Freedomky sklízí ohlasy také v zahraničí. V roce 2011 byl u Bodamského jezera vystaven první Freedomek, který měl značnou odezvu, v současné době má již firma na švýcarském trhu své obchodní zastoupení. V České republice realizuje obchodní aktivity sama, v německy mluvících zemích chystá otevřít další obchodní zastoupení. Realizace Freedomku se připravují v Německu, Nizozemí, Francii, Velké Británii, na Slovensku a v Rusku, zástupci firmy jednají o vývozu do Austrálie a USA.

Co bude dál?

Plány jsou podle zakladatelů firmy velké. V současné době pracují s variantami propojení dvou domků například do písmene Z, jejichž spojením vznikne příjemné bydlení pro čtyřčlennou rodinu. V peru architekta jsou i varianty domků spojených zimní zahradou v podobě písmene V nebo písmene U s vnitřním atriem. Freedomek však není určený jen pro rodinné bydlení. Velké uplatnění má také jako obchod, kavárna či provozovna, například pro kadeřnictví nebo zázemí pro golf. Novinkou je pak jeho využití pro občasné bydlení, nejen pro rekreaci, ale třeba i jako motel.

Text: Denisa Ranochová

Foto: archiv firmy

 

 

Hledání v obsahu

Počasí

Soutěž

Napište nám

Partneři

Anketa

Jaká rubrika vás zajímá na našem webu nejvíce?
 
42%
 
17%
 
22%
 
10%
 
5%
 
4%
 
0%
 
0%

Diskuze

Ke stažení

Nejčtenější články

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne