Kupujeme novou kuchyň

Datum: 8.8.2013
obrázek
Vybrat si novou kuchyň není dnes opravdu nic snadného. Celkové pojetí, materiál, barevnost, uspořádání, spotřebiče – našli bychom určitě ještě další nezbytné otázky, které vás budou zaměstnávat. V každém případě bychom měli své představy, po poradě s odborníky, dokázat dotáhnout do zdárného konce.

Pořízení nové kuchyně patří mezi akce, do kterých se pouštíme většinou jednou, dvakrát za život. Argument, že chybami se člověk učí, tady není na místě. Hezká, účelná a moderní kuchyně se musí povést na první pokus. A bez ztráty květinky.

Ergonomie je velmi důležitá

Kuchyně by měla být uspořádána tak, aby vše bylo po ruce. Ideální sestava začíná zleva spíží, následuje lednice, manipulační plocha, mycí centrum neboli dřez, další manipulační plocha, varné centrum a servírovací plocha. Pro leváky je to přesně naopak. Důležitá je výška kuchyně, výška pracovní desky od země, hloubka a způsob otevírání skříněk. Vše vychází z poznatků ergonomie. Dřez by měl být umístěn o něco výš než okolní pracovní plocha, varná deska naopak níž. Praktické je umístění trouby nad pracovní deskou s ovládáním ve výšce očí.

Dejte na rady odborníků

Nabídka na trhu kuchyňského nábytku, spotřebičů a doplňků je bohatá a vyznat se v ní zabere laikovi značné množství času. Je na místě obrátit se na odborníky v kuchyňských studiích, kteří přizpůsobí představy vašim finančním možnostem a navrhnou i vhodný způsob financování. Obejít můžete i více kuchyňských studií a pak si v klidu doma udělat malé výběrové řízení, kam je dobré zařadit i internetové nabídky. Nevyplácí se jít cestou nejlevnějších výrobků a služeb, u nichž bývá kvalita diskutabilní.

Stavební úpravy

Vše je dohodnuto, firma vybraná a váš byt se za několik hodin změní ve staveniště. Kdo něco podobného zažil, ví, o čem je řeč. Pokud můžete, vezměte děti, odjeďte na dovolenou a nechte pracovat najatou firmu. Bojíte-li se nechat v bytě cizí lidi bez dozoru, plánujte podobné akce alespoň na období školních prázdnin. Počítejte totiž s tím, že se několik dní neosprchujete a že spolu s vodou bude odpojeno i sociální zařízení. Stavební úpravy však rozhodně nepodceňujte a plánujte je ve chvíli, kdy máte v rukou projekt stavby nebo rekonstrukce. Vybírejte proto mezi společnostmi s několikaletou tradicí, které mají dostatek zkušeností a nabízejí svým zákazníkům lepší servis.

Materiál kuchyňské linky hraje důležitou roli

Kuchyňské skříňky se dnes standardně vyrábí z laminované dřevotřísky. Ovšem i způsob zpracování je důležitý. Korpusy by měly být vyráběny lepením, pomocí lepeného kolíkovaného spoje. Ten pak zajistí maximální trvanlivost, pevnost a životnost skříňky. Na dvířka se používají levnější laminované desky, jako je například foliovaná frézovaná deska MDF, dýha nebo lakovaná dvířka ve vysokém lesku v RAL odstínech.

Základem je pracovní deska

Výběr materiálů na pracovní desky je opravdu velmi široký. Na trhu jsou laminátové desky, kompaktní laminát, umělý či přírodní kámen, kalené sklo i nerezové pracovní plochy. Každý z výše jmenovaných materiálů má své výhody. Laminát je levný, oproti tomu kompaktní laminát je extrémně tenký, umělý kámen jako Corian či Hanex umožňuje vytvoření pracovní desky prakticky v jakémkoliv tvaru a navíc bez viditelných spojů. Ideální je pracovní deska, která má co nejméně spojů.

Množství doplňků a vnitřní vybavení

K maximálnímu využití všech prostorů kuchyňské sestavy slouží široké spektrum doplňků, od výsuvných drátěných košů do potravinových skříněk, „karuselů“ umožňujících lepší přístup do rohových skříněk, až po sklopné mechanismy do horních skříněk.

Dřezy, baterie a kování

Ačkoliv se to nezdá, i mezi výrobci dřezů a baterií jsou propastné kvalitativní rozdíly. Proto je lepší zaměřit se na renomované výrobce a vybírat jejich, byť trochu dražší, výrobky, které vám ovšem budou sloužit dlouhodobě. Neméně důležitou součástí sestavy je kování. Ideální je užívat kování od společnosti, která nabízí dlouhou záruku. Každá kuchyň, pokud má správně sloužit svému účelu, se otvírá několikrát denně po dobu 5–20 let, a to už je na kování pořádný nápor.

Spotřebiče od jedné značky se vyplatí

Při výběru spotřebičů se vždy zamyslete, jaké funkce od nich očekáváte. Praktické je vybavit kuchyň spotřebiči jedné značky. Nejenže se k sobě hodí svým designem, ale také můžete i ušetřit, protože téměř všichni výrobci nabízejí tak zvané setové ceny, což znamená, že při nákupu více spotřebičů klesá jejich cena.

Měla by vyhovovat vašemu stylu

Pokud jste spokojeni s prostorovým uspořádáním a návrhem kuchyně, ověřte si ještě, jakou záruku vám firma na dodané zboží poskytuje a jestli vlastní certifikát státní zkušebny. Pečlivě prostudujte smlouvu, sjednejte termín realizace. U velmi dobrých firem je samozřejmostí záruční a pozáruční servis a poradenství. Některé firmy poskytují i cenové zvýhodnění stálým zákazníkům. Kuchyňská linka by měla být kvalitní, praktická, měla by vyhovovat vašemu stylu práce, ale také by se vám, v neposlední řadě, měla líbit.

Text: Jan Chára

Foto: archiv firem

Nezapomeňte

  • Pořízení nové kuchyně patří mezi akce, do kterých se pouštíme většinou jednou, dvakrát za život. Argument, že chybami se člověk učí, tady není na místě. Hezká, účelná a moderní kuchyně se musí povést na první pokus.
  • Praktické je vybavit kuchyň spotřebiči jedné značky. Nejenže se k sobě hodí svým designem, ale také můžete i ušetřit, protože téměř všichni výrobci nabízejí tak zvané setové ceny, což znamená, že při nákupu více spotřebičů klesá jejich cena.
  • Designem by kuchyňská sestava neměla korespondovat pouze s jídelním koutem, ale i stylem vybavení ostatních místností.
  • Důležité je také odvětrání, a to především v nových kuchyních, neboť jsou často propojeny s dalšími obytnými místnostmi. Proto musíme instalovat digestoř dostatečně vysoko, aby odstraňovala co nejvíce par a pachů a zároveň nepřekážela při práci.
  • Ještě více než samotný vzhled kuchyňských sestav se změnily jejich úložné prostory. Posláním zásuvek a skříněk již není pouze „pozřít" hory nádobí, kuchyňských potřeb a potravin. Jejich povinností je poskytnout vám i dokonalý přehled o uložených věcech a potravinách i jejich snadnou dostupnost.
  • Co se týče barev a jejich kombinací, nelze jednoznačně říci, které jsou nejoblíbenější. Výběr a možnosti jsou široké. V podstatě však záleží pouze na zákazníkovi, jakou barvu či kombinaci zvolí.
  • Osvětlení pracovní plochy by mělo být dostatečně intenzivní, abychom zde mohli pracovat se všemi kuchyňskými nástroji bezpečně. Nejvhodnější je jednolité světlo nevrhající přílišné stíny, nejlépe delší zářivková trubice.
  • Nabídka na trhu kuchyňského nábytku, spotřebičů a doplňků je bohatá a vyznat se v ní zabere laikovi značné množství času. Je na místě obrátit se na odborníky v kuchyňských studiích, kteří přizpůsobí představy vašim finančním možnostem a navrhnou i vhodný způsob financování.

 

 

Hledání v obsahu

Počasí

Soutěž

Napište nám

Partneři

Anketa

Jaká rubrika vás zajímá na našem webu nejvíce?
 
41%
 
17%
 
22%
 
10%
 
5%
 
4%
 
0%
 
0%

Diskuze

Ke stažení

Nejčtenější články

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne