„Nemají co ukrást“, neplatí

Datum: 7.8.2013
obrázek
Lidé se rádi konejší mylnou představou, především v období dovolených, že jim zloděj nemá co ukrást. Netuší, že lupiči se spokojí se třemi stovkami, které najdou v šuplíku. Drobnou sumu oželíte, ale hůře se budete vyrovnávat se ztrátou intimního prostoru a špatným pocitem, že se vám v bytě potuloval někdo cizí nebo se hrabal ve vašich věcech. Nemluvě o riziku odcizení osobní dokumentů, dokladů, rodných listů atd. Po čase třeba zjistíte, že máte nezaplacené různé půjčky, aniž byste o tom věděli.

Jak se bránit nevítaným návštěvníkům? Dnešní trh nabízí nepřeberné množství zabezpečovacích prvků od jednoduchých vychytávek až pro složité elektronické zabezpečení. K nejčastějším kriminálním případům, pokud jde o majetek, dochází v nepřítomnosti majitelů a statistika uvádí, že téměř ve dvou třetinách takových případů dojde ke vloupání přes vstupní dveře. Proto bychom jejich bezpečnosti měli věnovat největší pozornost.

Jak vybrat spolehlivé bezpečnostní dveře?

Dveře lze z pohledu bezpečnosti rozdělit do šesti kategorií – podle tzv. tříd odporu vniknutí. Kritériem je přitom stupeň úsilí, které musí zloděj věnovat k jejich překonání. Kategorie 1 a 2 je velmi skromné zabezpečení a i nezkušený pachatel bez zvláštního technického vybavení si s takovými dveřmi snadno poradí i do tří minut. O stabilním zabezpečení lze mluvit od bezpečnostní třídy 3, u níž musí již zloděj použít nástroje, jako jsou šroubovák nebo páčidlo. Kategorie 4. bezpečnostní třídy klade už na vybavení pachatele vyšší nároky, bez vrtačky, dláta nebo sekery jsou pro něj velkým oříškem. Vyšší kategorie zabezpečení požaduje už technické vybavení na vysoké úrovni a hlavně časovou náročnost „na práci“.

K nejslabším místům dveřní konstrukce patří samotná plocha dveří a rám. Proto je velmi důležité, z jakých materiálů jsou dveře vyrobené. Klasické panelákové dveře jsou jak z papíru a nemohou odolat náporu úsilí, které zloděj vyvíjí. Bezpečnostní dveře proto vynikají svou pevností, kterou zajišťuje kovová konstrukce s celoplošným oboustranným krytím plechem, ocelovou konstrukcí a rozvorovým systémem. K velmi citlivým místům dveří patří panty. Panty nesou celou váhu dveří, a proto kvalitní bezpečnostní dveře mají několik zajišťovacích bodů proti jejich vysazení. Dalším prvkem, který hraje zásadní roli pro bezpečné dveře, je kování a bezpečnostní vložka. Moderní systémy garantují v jednom zámku odolnost proti odvrtání nebo bumbingu.

Sebelépe uzamčené a pevné dveře ztrácejí význam, pokud nejsou odborně namontovány. Zloději to dobře vědí a jeden z prvních ataků je na prostor mezi dveřmi a zárubněmi. Osazení do nekvalitních zárubní s nekvalitním upevněním do konstrukce zdi může mít fatální následky. Nejspolehlivější je vylít zárubně po celém obvodu betonem, aby je nebylo možné vytrhnout ani s pomocí heveru. Celá konstrukce dveří musí přesně sedět do zárubní, tak aby byl zajištěn bezproblémový provoz dveří – otevírání/zavírání a samozřejmě byly plně využity bezpečnostní funkce dveří.

Přidaná hodnota bezpečnostních dveří

Bezpečnostní dveře nejsou jen prvkem pro zajištění ochrany vašeho majetku a soukromí, ale dokážou zajistit i protihlukovou izolaci až do 39 dB. Na kvalitní dveře se můžeme spolehnout v době požáru, kdy vás dveře mohou ochránit před plameny až 60 minut.

Design přímo na míru

I přes masivní konstrukci dveří mohou vaše dveře působit velmi příjemně. Už se nemusíte bát, že by váš byt po jejich instalaci vypadal jako trezor a lákal tak zloděje. Můžete si vybrat z nepřeberného množství povrchových úprav. Každá strana může mít úplně jiný design a vyhovět jak nárokům jednotného designu v domě, tak vašim individuálním požadavkům a vkusu. Povrch dveří může tvořit jak nejpoužívanější lamino, tak dýha nebo klasické dřevo. Nabídka je široká jak v použitých materiálech, tak ve struktuře, barvě nebo speciálních úpravách odolných proti poškození, např. domácími mazlíčky. Údržba dveří se vždy odvíjí od použitého materiálu, ale výrobci dbají na její jednoduchost za použití běžných čisticích prostředků.

U kvalitního výrobce je designová koncepce spojena i s funkčností a to ocení především ti, kteří chtějí ponechat svým dveří historický ráz, popř. nemají jinou volbu z pohledu památkové péče.

Individuální řešení je samozřejmostí, proto se v nabídce objevují i lahůdky, jako jsou bezpantové dveře, kombinace materiálů a další.

Pro dobrý výběr zabezpečení vašeho domova vždy pamatujte, že podomní prodejci nejsou rozhodně zárukou kvalitní práce a ochrany vašeho soukromí a rodiny. Obraťte se vždy na společnost s certifikovanými výrobky na českém trhu, s vlastním zázemím a spolehlivými zaměstnanci. Jde přeci o váš klid a bezpečí.

Co nepodcenit při výběru zabezpečení vašeho bytu

Spolehněte se na zkušené odborníky, nejenže vám poradí, ale hlavně vám pomohou vybrat nejvhodnější způsob, jak zabezpečit váš domov. Vždy od výrobce žádejte český certifikát bezpečnosti a důkladně si ho prostudujte.

Vyhledejte si o firmě reference, hodně vám napoví

Poradenství a pomoc s výběrem nejlepšího typu zabezpečení bývá u všech kvalitních firem zdarma. Nezapomeňte ani na okna a další součásti bytu, které bude nutné zajistit. Samozřejmostí je maximální délka záruční doby a možnost servisu kdykoliv ve dne - v noci. Upřednostněte firmu, která k vám domů vyšle své prověřené pracovníky, nikoli tzv. externí. I podle šíře nabídky designových a materiálových řešení i individuálního přístupu poznáte, jestli si firma zákazníka váží.

Při výběru dveří volte minimálně 3. třídu bezpečnosti a nikdy nekombinujte prvky nižší a vyšší bezpečnostní třídy (např. kování bezpečnostní třídy 2 s dveřmi 3. bezpečnostní třídy).

Ujistěte se, že v ceně jsou započítány i úklidové práce jako odvoz suti, starých dveří apod. Obzvláště zde platí rčení o tom, že: „Kdo se neptá, nic se nedozví“. Ptejte se na vše, čemu nerozumíte, čeho se obáváte.

Text: Martina Florianová

Foto: Next

 

 

Hledání v obsahu

Počasí

Soutěž

Napište nám

Partneři

Anketa

Jaká rubrika vás zajímá na našem webu nejvíce?
 
42%
 
17%
 
22%
 
10%
 
5%
 
4%
 
0%
 
0%

Diskuze

Ke stažení

Nejčtenější články

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne