Je nejvyšší čas chystat revitalizaci

Datum: 6.8.2013
obrázek
Až uvidíte vyúčtování za teplo, řeknete si, že už je potřeba s tím něco dělat. Zejména, když v sousedním domě platí za teplo podstatně méně. Protože podle všeho příští rok bude ještě dráž. Nejsnadnější cestou k úspoře by bylo netopit. Mnohem lepší však je dům zateplit. Něco to stojí, ale dlouhodobě se to vyplatí.

Ing. Aleš Kocourek, jednatel neratovické společnosti KASTEN, se zateplování bytových domů věnuje již 18 let. A tak o tom něco ví. Zateplili již více než 1300 domů. A děkovné dopisy také dostává. Jsou k přečtení na www.kasten.cz.

Jak moc se zateplení vyplatí?

A. K.: Máme ověřeno, že po zateplení dosahují úspory v průměru 50 % i víc. Velmi důležité však je uvážit, jak na to. Nenechat se zlákat na obrovské úspory za pár korun. Tak to nefunguje. Zateplení, pokud má poskytnout efekt, který předpokládáte, musí být kvalitní.

Co kvalitu zaručí?

A. K.: Odborná příprava a pečlivá práce při realizaci.

Co je v přípravě nejdůležitější?

A. K: Energetický audit. Přesně napoví, jak je třeba zateplit. Technický audit. To je exaktní zjištění skutečného stavu domu a z toho plynoucí potřeba oprav, které je nezbytné provést před zateplením. Nelze spoléhat na to, že je to ještě v pořádku. Mnohé vady nejsou navenek patrné.

Potřebujeme projekt?

A. K.: Nepochybně. Je návodem, co a jak udělat. Realizační firma bude vědět, co má dělat a investor, za co platí. Rozsah je samozřejmě odvislý od velikosti domu.

Jak vybrat dodavatele?

A. K.: Pokud se vybírá podle nejnižší nabídnuté ceny, tak je téměř jisté, že za málo peněz to bude velká nejistota. Kvalita má svou cenu. Stále platí, že nemáme kupovat zajíce v pytli, v tomto případě si vybrat dodavatele bez ověřitelných referencí.

Jak se v tom má laik vyznat? Jak si pohlídat kvalitu?

A. K.: Vždycky se vyplatí odborník. Investor mu musí za práci zaplatit, ale ty peníze se vrátí v dodržené kvalitě, v ušetřeném čase, který by musel hlídání a kontrole dodavatele věnovat, ale hlavně, odborník tomu, co hlídá a kontroluje, rozumí. Pracuje za investora a pro investora. Samozřejmě, že by neměl být jakkoliv spojen s dodavatelem.

Zateplovat kompletně nebo postupně? Co je výhodnější?

A. K.: Postupný proces je vždy dražší, organizačně komplikovanější a neposkytuje takové záruky jako kompletní zateplení. Vždyť půjčka či hypotéka se dá splácet třeba i z peněz, které se ušetří za nespotřebované teplo.

Čím zateplovat? Často vidíme, jak zedníci lepí na dům polystyren…

A. K.: Aby zateplení bylo kvalitní a plnilo funkci, kterou má plnit, je nutné používat pouze certifikované zateplovací systémy. Ty mají od výrobce danou strukturu, kvalitu a ve zkušebnách ověřenou funkci. Proto by měly být aplikovány kvalifikovanými řemeslníky.

Text: Václav Chaloupecký

Foto: Kasten

KASTEN, spol. s r.o.

je členem Cechu pro zateplování budov, držitelem certifikátu ISO 9001, ISO 14001 a OHSAS 18001, držitelem Osvědčení odborné způsobilosti k provádění ETICS. V roce 2010 společnost získala titul Firma roku 2010 Středočeského kraje.

Kontakty: KASTEN spol. s r.o., Větrná 145, 277 11 Neratovice – Byškovice, tel. +420 318 647 150; +420 318 647 152, e-mail: info@kasten.cz; www.kasten.cz

 

 

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne