Chci tady prožít celý život

Datum: 1.8.2013
obrázek
Kompletní přestavba bytu znamená završení hledání nejlepší podoby našeho bydlení. Než usedneme v novém a dovybavíme byt posledními doplňky, projdeme náročnou cestu stavebních úprav. Změny uspořádání a úpravy místností bývají jednou z podmínek naší spokojenosti. Každý z nás má své představy o bydlení, a to vše by se mělo promítnout do individuální podoby projektu.

Pojmy jako malý, či velký můžeme vnímat rozdílně. Jinými slovy – co my budeme považovat za dostatečné, může se jinému, vzhledem k jeho osobním potřebám a zvyklostem, zdát jako malé. V případě bytu, který dnes představujeme, se ale zřejmě shodneme – byt o celkové rozloze 32 m² skutečně mezi ty velké nepatří.

Co musí obsahovat

Pokud budeme uvažovat v rámci našich běžných zvyklostí, je garsoniéra nejmenší bytovou jednotkou. Často ani nezáleží na vnitřním řešení – vždy musí obsahovat sociální zázemí, tedy koupelnu a WC a také kuchyňský kout. Jak uživatel bytu naloží se zbylým prostorem, to již záleží jen a jen na něm.

Na výběru firmy opravdu záleží

Aby byl výsledek rekonstrukce podle představ investora, musí být dobrý návrh nového řešení korunován profesionálně odvedenou prací. Ač by to měla být samozřejmost, stále ještě není nouze najít na trhu firmy, které ostatním kazí dobré jméno. „Právě proto jsem hledala společnost, o které nebude problém získat potřebné informace“, vysvětluje paní Marcela. „Vybírala jsem i podle toho, zda má firma vlastní kancelář a jestli je schopna nabídnout cenovou kalkulaci rozepsanou do položek, v neposlední řadě mne zajímalo, jak vypadá jejich prezentace na internetu. Při konečném výběru jsem se soustředila na tři firmy. S těmi jsem se spojila telefonicky a nakonec jsem vybrala společnost Nabastav – jejich nabídka nebyla ani nejlevnější, ani nejdražší, ale v součtu všech informací, včetně způsobu jednání při osobním kontaktu, na mne zapůsobila nejlépe.“ „A musím říci, že jsme byli opravdu spokojeni – jak s kvalitou práce, tak i se vším ostatním, co pobyt stavební firmy v domě a bytě nezbytně provází“, dodává přítel Pavel.

Slovo architekta

„Majitelka bytu, alespoň podle jejího tvrzení, hodlá v tomto bytě strávit zbytek života. I proto jsem se snažil všechno vymyslet tak, aby to splňovalo ty nejnáročnější požadavky. Návrhy rekonstrukce se zabývaly nejen řešením optimální dispozice jádra, ale také způsobem umístění především úložných prostor. Pro architekta to byl opravdu nelehký úkol splnit všechna očekávání majitelů na tak malém prostoru. Bylo třeba v obytné místnosti umístit spací kout a přitom zachovat její funkci obývacího pokoje a jídelny”, poznamenává ing. arch. Jakub Acsay z realizační firmy Nabastav.

Další požadavky

Také bylo požadováno zvětšit koupelnu na úkor stávajícího WC a to pak posunout na úkor stávající předsíně. V koupelně tak vznikla přirozeně prostorná nika na sprchový kout a našlo se tam místo dokonce i na pračku se sušičkou, které stojí nad sebou. Ve sprchovém koutu je instalován masážní sprchový panel pro komfortní očistu. V novém WC je použit závěsný záchod. V předsíni zbylo vedle nového WC i místo na tolik potřebnou vestavěnou skříň na šaty a další věci, které je třeba skrýt před zraky návštěvníků.

Obývací pokoj s výklopným dvojlůžkem

V obývacím pokoji byla umístěna vestavěná skříň se zrcadlovými posuvnými dveřmi na jedné straně a policovými skříňkami na straně druhé. Uprostřed je umístěno vyklápěcí dvojlůžko. Po jeho zasunutí se u paty dvojlůžka vytvoří pohodlná lavice pro tři osoby. Stačí přisunout konferenční stolek a na druhou stranu dvě subtilní křesílka a hned se může podávat káva. Mimochodem byla opravdu výborná. Tentokrát ji vařil Pavel.

Z prostorových důvodů byly zvoleny do dveřních otvorů z obývacího pokoje do předsíně a kuchyně posuvné dveře do stavebních pouzder Eclisse. Jelikož se dotyčné stavební otvory nacházejí ve středové panelové nosné zdi, musela být pro uložení pouzder vybudována před panelem předstěna”, poznamenává architekt Jakub Acsay.

Pracovní deska z corianu

V kuchyni, lépe řečeno v minikuchyni, muselo být demontováno otopné těleso pod oknem, aby nebránilo umístění přiměřeně velké lednice. Kuchyňská sestava je z prostorových důvodů hluboká jen 50 centimetrů, ale obsahuje všechny elementy, které by měla vyhovující kuchyně mít. Pracovní deska kuchyňské linky, včetně dřezu, je vyrobena z jednoho kusu umělého kamene – corianu. A vypadá opravdu honosně.

Koupelna se zajímavým dekorem

V koupelně bylo použito bílých obkladů, především ve sprchové nice, hojně zdobených dekorem zelených lístků a lián. Světlý obklad podpořil dojem většího prostoru v koupelně. Na podlahu byla zvolena dlažba se světlým dekorem dřeva, která je použita v celém prostoru tohoto malého bytu a velmi ho sjednocuje.

Vestavěné skříně, sklápěcí dvojlůžko a kuchyňská sestava, včetně pracovní desky, je dílem firemního truhláře, který citlivě reagoval na všechny požadavky majitelů bytu. Dveře byly zvoleny v bílé barvě s laminátovým povrchem.

Do koupelny a WC jsou, jak již bylo připomenuto, klasické, otočné, do obývacího pokoje a kuchyně jsou dveře zásuvné do stavebních pouzder. A tak zbývá jen konstatovat, že se rekonstrukce opravdu podařila a její majitelé Marcela a Pavel jsou tu opravdu spokojeni.

Text: Jan Chára

Foto a plánky: archiv společnosti Nabastav

Obložit umakartové jádro si dnes dokáže skoro každý. Rekonstrukce bytového jádra či rekonstrukce bytu ale vyžaduje mnohem více příprav a následné organizace a odpovědnosti, než si jsou někteří ochotni přiznat. Nabízíme vám naše zkušenosti s komplexními rekonstrukcemi panelových bytů. Naše služby obsahují poradenství a koncepční řešení rekonstrukce bytu, zajištění souhlasu stavebního úřadu, přípravu stavby, stavební práce, zajištění a koordinaci veškerých souvisejících profesí, kontrolu prováděných prací a záruční a pozáruční servis. Na webu společnosti Nabastav, www.rekonstrukce-projekty.cz, je pro vás, kromě řady dalších informací, připravena i návštěva virtuálního bytu.

Při této rekonstrukci bylo podstatné, že v bytě nikdo nebydlel, a tak řemeslníci měli volné pole působnosti.

Rekonstrukce bytu bývá zaměřena především na zlepšení technického stavu bytu a výměnu již dosluhujících prvků. U řady dispozic panelákových bytů ale můžeme současně uplatnit i řadu velmi zajímavých nových řešení a dát prostoru zcela novou tvář. Což se v tomto případě podařilo.

Návrhy rekonstrukce se zabývaly nejen řešením optimální dispozice jádra, ale také způsobem umístění především úložných prostor.

Pro architekta to byl opravdu nelehký úkol splnit všechna očekáváni majitelů na tak malém prostoru. Bylo třeba v obytné místnosti umístit spací kout a přitom zachovat její funkci obývacího pokoje a jídelny.

 

 

Hledání v obsahu

Počasí

Soutěž

Napište nám

Partneři

Anketa

Jaká rubrika vás zajímá na našem webu nejvíce?
 
42%
 
17%
 
22%
 
10%
 
5%
 
4%
 
0%
 
0%

Diskuze

Ke stažení

Nejčtenější články

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne