Startovní bydlení pro Hanku a Davida

Datum: 26.7.2013
obrázek
Rekonstrukce bytu může být zaměřena především na zlepšení jeho technického stavu a výměnu již dosluhujících prvků za nové, moderní. U řady dispozic panelákových bytů ale můžeme současně uplatnit i mnoho velmi zajímavých nových řešení a dát prostoru zcela novou tvář. Ne náhodou se obě možnosti nejčastěji dotýkají koupelny, případně i kuchyně a navazujících částí bytu.

Panelové domy mohou být považovány za přežitek minulé doby, ale faktem zůstává, že v nich stále bydlí velké množství lidí. Hlavním problémem bývá hluk a špína ve společných prostorách a nedostatek místa v bytech. S tím prvním někdy nejde příliš co dělat, ale s nevyhovujícími dispozicemi bytu si odborná rekonstrukce dokáže vcelku hravě poradit.

Spolupráce s odborníky se vyplatí

Je na zvážení, zda se nevyplatí přizvat si ke spolupráci bytového architekta, který má s podobnými přestavbami bohaté zkušenosti. Obecně totiž existuje pouze několik základních typů bytových jader, které se stavěly v různých dobách. Zkušený architekt zná dobře také jednotlivé dispozice panelových bytů a má již i osvědčená řešení, jak se s nimi kreativně vypořádat.

I když se na první pohled může zdát, že takové služby jsou jen výdajem navíc, ve skutečnosti vám mohou peníze ušetřit. Odborník dokáže poradit, jak docílit výrazného efektu s minimálním zásahem do stávajícího interiéru. Někdy stačí například jen otočit umyvadlo, trochu posunout příčku, místo dlaždic vymalovat a třeba koupelna se výrazně zvětší a navíc dostane moderní podobu.

Nedostatek místa na každém kroku

Co nás v našich bytech trápí nejvíce? Jedním z nejčastějších problémů, s kterými se v menších bytech neustále potýkáme, je nedostatek místa, který nás ve většině bytů provází na každém kroku. V první řadě se týká našeho životního prostoru, který potřebujeme mít kolem sebe pro naše domácí činnosti. Doma bychom se měli cítit v pohodě a pohodlně, proto bychom se měli pokusit byt vyřešit tak, aby nám v rámci možností poskytoval maximum místa. Druhým úkolem, který musíme v rámci účelného bydlení vyřešit, je dostatek úložných prostor.

Zásadní rozhodnutí

Stejnými otázkami se zabývali David s Hankou, pro které byl malý byt v panelovém domě na pardubickém sídlišti jejich prvním samostatným bydlením. Jejich úvahy o budoucí podobě vlastního bydlení směřovaly k tomu, kolik energie a prostředků investovat do bytu, jež svou velikostí není pro budoucí rodinný život příhodný. Bylo zřejmé, že byt v původním stavu, v panelovém domě z osmdesátých let, kde jediným dotekem současnosti byla nová plastová okna, nějakou rekonstrukci opravdu potřebuje.

„Uvědomoval jsem si, že rekonstruovat malý byt je podstatně obtížnější než upravovat velký. Právě tím, že je malý, je třeba každý metr maximálně využít," poznamenává David. „S žádostí o vypracování projektu jsme se obrátili na profesionály, kamarády z ateliéru Med Pavlík architekti. A rozhodli jsme se správně”, konstatuje Hanka.

Dvě varianty řešení

„Na počátku detailnějšího navrhování budoucí podoby jsme zpracovali dvě varianty řešení,” konstatuje Ing. arch. Tomáš Med z architektonického ateliéru Med Pavlík architekti a dodává,jednu, která prostorné 1+1 upravila na plnohodnotné 2+kk s hlavním obytným prostorem a samostatnou ložnicí. Toto řešení ovšem předpokládalo zásah do nosného panelu, ve kterém by bylo nutné vyříznout otvor, zajistit také kompletní výměnu všech instalací a v neposlední řadě vyzdění nových příček.”

„Druhá varianta,” pokračuje Tomáš Med, „představovala umírněné řešení bez výraznějších zásahů do dispozice bytu. Spolu s předloženými prostorovými koncepty byl zpracován i rámcový odhad nákladů. Vzhledem k předpokládané době užívání bylo rozhodnuto realizovat umírněné, méně nákladné řešení.”

Optické scelení bytu

Vzhledem k velikosti řešeného prostoru je koncept řešení založen na optickém scelení bytu. Toho bylo dosaženo odstraněním příčky oddělující kuchyni a chodbu a barevným i materiálovým sjednocením bytu. V tomto konceptu je důležitým elementem jednotná podlahová krytina probíhající celým bytem. Jako základní barva byla zvolena čistě bílá doplněná akcentem limetkově zelené barvy. Tato barva se objevuje nejen na bytových doplňcích, ale bylo jí pojednáno i původní umakartové jádro.

Jednoznačné funkční členění

Uspořádanému dojmu z bytu napomáhá také jednoznačné funkční členění, kdy je byt rozdělen na obytnou halu s kuchyní, obývací pokoj a pomocí japonské stěny je vymezena alkovna na spaní doplněná o úložné prostory. Samozřejmě takové řešení neposkytuje akustické oddělení od obývací části, v daném případě to však nebylo na seznamu požadavků.

A stručné hodnocení rekonstrukce? Nízkonákladová rekonstrukce panelového bytu 1+1 vytváří startovní bydlení pro mladý pár. Úpravy byly navrženy tak, aby je bylo možno provést i svépomocí. Dispozice byla uvolněna od původního dělení nevelkého prostoru. Vzniklý prostor byl materiálově a barevně sjednocen pro vytvoření velkorysé celistvosti s výrazným jednotícím akcentem limetkově zelené barvy.

Nebojte se změn

„Nic není definitivní a ani poslední změny v bytě nejsou konečnou tečkou. Rada pro ostatní? Nebojte se změn. Každý byt, zvláště v paneláku, má určitě řadu nedostatků. Někdy je malý, jindy není vhodně řešený a podobně. Důležité ale je, abyste jej měli zařízený tak, abyste se v něm cítili dobře. Osvědčilo se nám nechat si některé vybavení vyrobit na zakázku. Myslím si, že v tak malých bytech je to často jediné možné řešení. Ušetřili jsme tak místo a nábytek byl přesně podle našich představ. Navzdory tomu, co se o nábytku na zakázku říká, nebyl rozdíl v ceně tak výrazný. Vliv na to měl určitě i správný výběr firmy, která uměla vyrobit kvalitně a za odpovídající cenu,” poznamenává Hanka závěrem. A David přitakává.

Text: Jan Chára

Foto: Jiří Ernest

Plánky: Ing. arch. Tomáš Med

Ateliér Med Pavlík architekti

je oslovován klienty se zadáním návrhu bydlení pravidelně. Často se jedná o komplexní návrh novostavby či rekonstrukce rodinných domů, případně přestavby bytů. Bydlení vnímáme jako velmi individuální záležitost, v které nelze uplatňovat zaběhnuté postupy. Důležitá je osobnost každého klienta, jeho životní styl a způsob vnímání prostředí. Ke každému návrhu bydlení proto přistupujeme s otevřenou myslí, vedeme dialog s klienty a snažíme se vcítit do jejich potřeb. Výsledkem tak je jistá pestrost v jednotlivých návrzích, stejně jako jsou pestrá na první pohled stejná zadání. Kontakt: Smilova 308, 530 02 Pardubice, atelier@mparchitekti.cz, www.mparchitekti.cz

První varianta

prostorné 1+1 upravila na plnohodnotné 2+kk s hlavním obytným prostorem a samostatnou ložnicí. Toto řešení ovšem předpokládalo zásah do nosného panelu, ve kterém by bylo nutné vyříznout otvor, zajistit také kompletní výměnu všech instalací a v neposlední řadě také vyzdění nových příček.

Druhá varianta

představovala umírněné řešení bez výraznějších zásahů do dispozice bytu. Vzhledem k předpokládané době užívání bylo rozhodnuto realizovat právě toto umírněné a méně nákladné řešení. Byt je rozdělen na obytnou halu s kuchyní, obývací pokoj a pomocí japonské stěny je vymezena alkovna na spaní doplněná o úložné prostory.

Původní dispozice bytu

Panelové domy mohou být považovány za přežitek minulé doby, ale faktem zůstává, že v nich stále bydlí velké množství lidí. Hlavním problémem bývá hluk a špína ve společných prostorách a nedostatek místa v bytech. S tím prvním někdy nejde příliš co dělat, ale s nevyhovujícími dispozicemi bytu si odborná rekonstrukce dokáže vcelku hravě poradit.

Zaujalo nás

  • Vzhledem k velikosti řešeného prostoru je koncept řešení založen na optickém scelení bytu. Toho bylo dosaženo odstraněním příčky oddělující kuchyni a chodbu a barevným i materiálovým sjednocením bytu.
  • V  konceptu rekonstrukce je důležitým elementem jednotná podlahová krytina probíhající celým bytem.
  • Jako základní barva byla zvolena čistě bílá doplněná akcentem limetkově zelené barvy. Tato barva se objevuje nejen na bytových doplňcích, ale bylo jí pojednáno i původní umakartové jádro.
 

 

Hledání v obsahu

Počasí

Soutěž

Napište nám

Partneři

Anketa

Jaká rubrika vás zajímá na našem webu nejvíce?
 
42%
 
17%
 
22%
 
10%
 
5%
 
4%
 
0%
 
0%

Diskuze

Ke stažení

Nejčtenější články

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne