Schovejte se před sluncem do stínu zahradního nábytku

Datum: 23.7.2013
obrázek
Sluneční paprsky udeřily v plné síle a pobyt na přímém slunci se stává mnohdy utrpením. I nesnesitelně horké letní dny se dají prožít příjemně. Na zahradách a terasách se stačí schovat do altánů, pod slunečníky či markýzy. Stínící prvky jsou dnes však mnohem různorodější. Podle zástupců společnosti Donate, předního českého prodejce stylového zahradního nábytku, jsou letos v oblibě baldachýny či stínící pergoly. Designovou ozdobou zahrad je sedací zahradní nábytek se stříškou. Je elegantní, hravý a navíc se díky krytí uvelebíte do chladivého a příjemného stínu.

Křeslo s klasickým slunečníkem

Křeslo s klasickým slunečníkem je stálicí zahradního nábytku. Mnohem praktičtější ale je, pokud si člověk pořídí zahradní nábytek, jehož součástí je rovnou i stínění, ať už vlastním zabudovaným slunečníkem, plachtou či právě stříškou, která je jeho designovou součástí. V tomto směru rozhodně upoutá houpačka Swing od Donate. Milá rozmařilost, v níž se pohodlně odpočívá ve stínu. Má kovový rám, na kterém je zavěšen proutěný koš ve tvaru vejce.

Zahradní proutěný nábytek řady Ocean

Tento nábytek má nad sebou oválnou stříšku a vypadá jako plážový koš či samostatný kryt. Kouzelné jsou i textilní baldachýny na konstrukci kolem křesla či pohovky. Je to nejen praktický, ale i originální zahradní prvek.

Zkrotit sluneční paprsky lze venku na terasách či zahradě i dalším, klasickým venkovním zastíněním. Na výběr je z mnoha typů a systémů slunečníků, markýz či slunečních stínících plachet.

Slunečníky „nestárnou“

Oblíbený slunečník se v teplých měsících stává opravdovým přítelem. Výhodou je, že jej lze snadno přemisťovat. Aby splnil slunečník skutečně svůj účel, musí být kvalitní a velký, tzn. kruhový či mnohoúhelníkový o průměru přes 290 cm a čtvercový kolem 250 x 250 cm, případně 300 x 300 cm. „Při výběru je nutné, aby byla střecha z materiálů, které nevsáknou vodu, jsou stálobarevné a odolné proti povětrnostním vlivům. Ovládání a manipulace s nimi musí být snadná a hravá a konstrukce samozřejmě bytelná,“ říká Přemysl Hejtmánek z firmy Donate s tím, že u velkoprostorových slunečníků je dobré dbát na styl ukotvení a způsob, jímž se stínící plocha rozevírá. Kvalitní textilní povlaky jsou ze 100% akrylu nebo polyesteru o vyšší gramáži. Povrchová úprava je různá. Zahrnuje například protišpinivou, protiplísňovou, vodoodpudivou ochranu s UV filtrem kolem 50 SPF a musí unést značnou zátěž, než skutečně slunečníky prosáknou (vhodný vodní sloupec propustnosti je od 300 mm).

Na trhu jsou k dostání kulaté i hranaté slunečníky v nejrůznějších barvách. Ty hranaté jsou vhodné například do rohů staveb. Nejklasičtější formou zastínění je slunečník se středovou tyčí. Pokud mají středové nohy, jsou pro ně určeny stoly s otvory pro ně. Problémy činí neustále „utíkající stín“, za nímž se musí přemisťovat nábytek. Modely s boční nohou jsou variabilní a vzhledem k možnostem kloubů je lze nastavit do mnoha poloh podle toho, jak zrovna svítí slunce. Stojná noha by měla být hliníková či ocelová. Kotví se různými způsoby. Například do země, patka se zatíží třeba dlaždicemi či boxem s pískem, zasune se do kříže. Existují i pevné s ukotvením na šroubech ve zdivu.

Praktická je klička pro jednoduché otevírání a zavírání. Některé modely jsou vybaveny motorem na dálkový ovladač. Jiné lze natočit až v rozsahu 90 stupňů. Inovací pro večerní posezení je slunečníkové LED svítidlo s dobíjecím akumulátorem, které je schopné osvítit prostor na pár hodin.

Altány pro zábavu

Mezi evergreeny, které poskytují stín, ale i posezení pro velký počet hostů, patří nezděné altány. Sestávají z konstrukce z tyček a plachty, jsou skladné a složení je jednoduché. Při nákupu je důležitý materiál. „Vybírat by se mělo jen z kvalitních ocelových rámů a pozor na kvalitu upínacích prvků,“ upozorňuje Přemysl Hejtmánek z http://www.donate.cz/.

Pro údržbu postačí mýdlová voda. V altánech se dá velmi dobře relaxovat i pořádat bujaré večírky či zahradní grilování. Umístění by měl člověk volit na závětrné straně tak, aby silnější závan větru nečinil nepříjemnosti. Lidé by se měli vyvarovat jeho umístění v blízkosti plotu sousedícího s jiným obydlím, pokud mají rádi soukromí. Pokud je grilování a posezení s přáteli tradiční zábavou, umístění v blízkosti vlastního domu omezí obtěžující běhání pro nezbytné věci například do kuchyně. Zapomenout by se nemělo ani na kvalitní podlahu. Například venkovní nesmekavé dlaždice s patinovým efektem. Jiným řešením je podlaha cihlová nebo kamenná dlažba. V létě ochladí a při chladnějších večerech pro změnu ohřeje.

Markýzy pro balkony a terasy

V případě prostornějšího balkonu či terasy orientované na západ či jihozápad není na škodu pořídit si markýzu. „Oproti klasickým slunečníkům poskytuje větší zastíněnou plochu a také lepší odolnost proti větru,“ míní Přemysl Hejtmánek z firmy Donate. Na trhu jsou varianty sklopná, výsuvná, kazetová, polokazetová či samostojná. Jelikož jsou markýzy fixované do venkovní zdi, tudíž celoročně vystavené klimatickým změnám, je nutné, aby měly velmi kvalitní konstrukci z pevných a lehkých hliníkových slitin; navíjecí toč a zvláště namáhané části musí být ocelové. Zastíněnou plochu lze regulovat. Stahovat markýzy je možné ručně klikou, což je pohodlné do 10 m2 plochy či za pomoci elektromotoru. Nejpohodlnější je doplnit motor automatikou s čidlem, které ho uvádí do chodu podle intenzity slunečního záření, síly větru či deště. Potah je z akrylové tkaniny s povrchovou protiplísňovou úpravou a vysokým UV filtrem. Když má markýza mírně šikmý sklon kolem 12 stupňů, chrání před sluncem i před deštěm, který stéká po vnější hraně.

Sluneční plachta jako na moři

U domů lze dnes mnohdy najít také sluneční plachty. Jde o vývojový stupeň mezi markýzou a slunečníkem: není stavebně fixovaná k domu ani nemá stojnou nohu. „Pojmenování vychází z podobnosti s lodní plachtou. Jsou vhodné pro dlouhodobější instalaci s plochami až kolem 65 m2,“ vysvětluje Hejtmánek. Standardní výroba počítá s variantou uchycení volně v prostoru a rovněž s postranním uchycením na zeď. Ovládání menších plachet je většinou manuální, ty větší lze ovládat pomocí motorku.

Pergola poslouží ke skvělému odpočinku

Na rozdíl od markýz má pergola nohy. Luxusnější typy pergol mají dřevěnou či kovovou nosnou konstrukci a shrnovací textilní střechu. Top modely jsou kromě toho vybavené zvláštními roletami, které ji uzavřou ze všech stran, čili vznikne takový pokojík. Samostatnou kategorii představují volně stojící pergoly s pohyblivou (shrnovací) střechou: mají čtyři nohy, nebo se montují na dvě protilehlé domovní zdi. Dřevěné pergoly se často nechávají prorůst popínavými rostlinami, případně jsou dodány již s květinami a nádherně pak zapadnou do zahrady.

Rozhodující kritéria

při výběru zahradního stínění podle Přemysla Hejtmánka z firmy Donate

Před nákupem zahradního stínění si člověk musí ujasnit zejména:

  • jak velkou plochu je potřeba stínit
  • počet osob, které budou stínění využívat
  • kdy a jak dlouho chce využívat venkovní posezení
  • jaké má požadavky na ovládání a údržbu
  • kolik peněz je ochoten investovat

Přemysl Hejtmánek z Donate radí, jak na údržbu a ošetření

Konstrukce i tkaniny slunečníků, altánů, markýz, pergol, stejně tak jako zahradních stříšek z našeho sortimentu jsou dlouhodobě bezúdržbové. Pro hladší chod stačí jednou ročně lehce prostříknout převodovku a klouby ramen silikonovým olejem. Hliníkové lakované konstrukce jsou snadno omyvatelné. K čištění potahu se používá čistá voda nebo roztok mýdla s vodou. Není vhodné používat chemické čisticí přípravky, protože by narušily impregnaci a další ochranné vrstvy na látce. Případné opravy a demontáž není vhodné dělat svépomocí, protože odpružená ramena jsou pod stálým tlakem a mohlo by dojít k úrazu. Stínící zahradní vybavení není vhodné nechat rozevřené bez dohledu a odjet na víkend nebo na dovolenou. Nečekané krupobití, silné poryvy větru či průtrže mračen by je mohly poškodit, protože velké plochy nepropustné textilie jim kladou odpor. Při špatné meteorologické předpovědi je vhodnější slunečníky a textilní střechy složit či svinout a sluneční clonu sejmout z háčků. Po ukončení letní sezóny je třeba stínící prvky dobře zazimovat, tj. sejmout látkový povlak a vyprat nebo vyčistit. Vše se uskladní na suchém místě. Když je některý díl na kovovém mechanismu poškozený, je vhodné jej nechat vyměnit.

Produktové tipy

Houpačka Swing

Houpačka Swing je milá rozmařilost, v níž se ale báječně odpočívá. O samotě, maximálně ve dvou. Má kovový rám, na kterém je zavěšen proutěný koš ve tvaru vejce. Proutí je vyrobeno z umělého vlákna (BICULAR). Jde o elegantní bezúdržbový nábytek na zahradu. Odolává povětrnostním vlivům a UV záření. Podložky jsou vyplněné nově vyvinutou pěnou, která ihned odvádí vodu ven a obsahuje antibakteriální složky. Cena je 69 350 Kč. K dostání na www.donate.cz, ve showroomu ve Velkých Popovicích u Prahy. Nosnost 150 kg, šířka: 160, výška: 163, hloubka: 183.

Mezi další elegantní zahradní stínící prvky patří řada Ocean Range,

Proutěný stan Ocean

Ratanový zahradní nábytek řady Ocean je úžasná sbírka skládající se nejen ze stříšky či stanu. Nábytek je z ručně tkaného 7 mm silného syntetického ratanu. Trojitý tón bronzových odstínů kombinovaný s „V“ vzorem tkaní zvyšuje autenticitu každého modelu. Vlákno zaručuje nejméně tři roky, kdy nedojde k stárnutí či vyblednutí. Tento bezúdržbový nábytek je navržen tak, aby vydržel povětrnostní podmínky. Proutěný stan Ocean je jedním z nejoblíbenějších kousků zahradního nábytku. Přidá „wow“ efekt každé zahradě. Proutěný stan Ocean má rozměry šířka: 220 cm, výška: 198 cm a hloubka: 115 cm. Cena: 69 350 Kč. K dostání na www.donate.cz, ve showroomu ve Velkých Popovicích u Prahy.

Proutěná stříška Ocean

Proutěná stříška Ocean byla inspirována, jak už název vypovídá, oceánem a přináší tropický přímořský dotek do zahrad. Nábytek je profesionálně tkán do „V“ vzoru pomocí 7mm a 12mm vláken odstínu bronzu. Vlákna mají práškovou povrchovou úpravu na hliníkovém rámu. Řada naráží na hranice designu a funkčnosti. Rozměry šířka: 235 cm, výška: 245 cm a hloubka: 245 cm. K dostání na www.donate.cz, ve showroomu ve Velkých Popovicích u Prahy. Cena: 125 970 Kč.

Text: (pr)

Foto: firma Donate

 

 

Hledání v obsahu

Počasí

Soutěž

Napište nám

Partneři

Anketa

Jaká rubrika vás zajímá na našem webu nejvíce?
 
42%
 
17%
 
22%
 
10%
 
5%
 
4%
 
0%
 
0%

Diskuze

Ke stažení

Nejčtenější články

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne