Co si dáme na balkon?

Datum: 24.7.2013
obrázek
Každoročně, sotva se příjemně oteplí a pomine hrozba jarních mrazíků, nabízí se nám úžasná šance rozšířit svůj obytný prostor o balkon, terasu, zahrádku či patio, které můžeme využívat přes celé léto až do časného podzimu. Jsou to prostory, kde relaxujeme, scházíme se s přáteli, můžeme zde snídat, obědvat i večeřet nebo jen tak romanticky snít. Co se výzdoby i vybavení týká, už dávno nejsou tato místa chudými příbuznými interiérů.

Tradičně i netradičně

Lavičky mají pohodlné barevné sedáky, stoly zdobí svíčky či svícínky, prostě pohoda se vším všudy. A tu dokreslují a umocňují hrnkové rostliny oblečené do bezvadně padnoucích terakotových květináčů, barevných obalů, které ladí s barvou nábytku, a využít lze i méně tradiční nádoby – třeba plastové košíky.

Nemusí to být jenom klasika

V dnešní době již nemusíme vybírat pouze z klasických balkonových rostlin, jakými jsou muškáty či petúnie. Nabídka je velmi bohatá a navíc můžeme netradičně sáhnout i po pokojových rostlinách, jako bramboříku, begonii či kalanchoi, které jsou dostupné téměř po celý rok a je možné jimi dodat šmrnc našemu „druhému domovu“.

Báječná vůně a francouzský šarm

Využít lze i letničku Gazania, Delphinium, na podzim se hodí Brassica, která se vlivem nízkých teplot zajímavě vybarvuje. Z pokojových rostlin můžeme jako přenosné rostliny využít například echeverii (Echeveria) či mučenku (Passiflora). Báječnou vůni a francouzský šarm zaručeně dodá levandule (Lavandula stoechas), kterou lze na zahradě letnit. Důležité je, abychom rostlinám poskytli místo chráněné před větrem, měly by být umístěné v květináčích, které se nebudou převracet.

Text a foto: HKK

Bramboříky jsou velmi oblíbené zejména pro půvabné květy, které mohou být bíle, růžově, fialově nebo červeně až karmínově zbarvené. Dokonce se vyskytují už i dvojbarevné odrůdy.

 

 

Begónie jsou nádherné ve skupinkách umístěné třeba na stole či okenním parapetu.

Kalanchoe blossfeldiana je jednou z nejpopulárnějších kvetoucích rostlin hlavně díky bohatství květů a mnoha barvám. Nejžádanější jsou červeně, růžově, žlutě a bíle kvetoucí.

 

 

Macešky patří mezi dětmi i dospělými k nejoblíbenějším zahradním rostlinám. Nejčastěji se setkáváme s maceškou velkokvětou (Viola x wittrockiana), ale své příznivce má i o něco drobnější violka ostruhatá (Viola cornuta).

Letničky gazánie umějí rozsvítit každý prostor.

 

 

Mučenka je popínavá rostlina, často se prodává na opěrné mřížce. Během léta vyžaduje hojnou zálivku.

Lavandula stoechas, tedy levandule má velmi zajímavý tvar květu. V našich zahradách nepřezimuje, proto je to ideální přenosná rostlina pro pěstování na balkonech či terasách. Dopřejte jí slunné stanoviště.

 

 

 

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne