Africké kopřivy letos nezklamaly

Datum: 23.7.2013
obrázek
Každý to máme ještě v živé paměti – konečně bylo po „zmrzlých“ a my jsme mohli na naše balkony, balkonky i terasy letos poprvé vysadit nejrůznější rostliny a už jsme se začínali těšit, až nám vykvetou a vyrostou do krásy. Někteří z nás si dokonce své pěstební plochy ozelenili sazenicemi tyčkových či zakrslých rajčátek, okurek, paprik. Mnozí nezapomněli přidat i pár truhlíků se sazeničkami bylinek.

A pak to přišlo!

Namísto dlouho očekávaného tepla a sluníčka po nekonečné zimě se přihnaly deště. Neustávající deště, vítr a zima. Kdo nestačil, nebo neměl možnost čerstvě osázené truhlíky a pěstební nádoby včas schovat do přívětivějších prostor, nezbylo mu, než dešti potlučené sazenice z promáčené půdy urychleně vyndat a pokusit se je alespoň přesadit do nové zeminy. Každý však nemá možnost náhradního „příbytku“ pro dočasné umístění trpce dešti zkoušených sazeniček, a tak se mu možná nepodařilo všechny sazeničky zachránit. Pokud se mladé sazenice nacházely příliš dlouho v promáčené půdě, došlo k uhnití jejich kořínků a následnému zničení celé rostliny. Než se počasí umoudřilo, byl tady červen, to je období, kdy již velký výběr náhradních sazenic letniček na trhu běžně není.

Dobrá drenáž se vyplatila

Každému pěstiteli, který nezapomněl na dobrou drenáž svých pěstebních nádob již na jaře, dříve než rostliny zasadil, se tato příprava jistě vyplatila. Přebytečné množství vody v době silných dešťů se tak nedrželo v nádobách, později mohla i promáčená zemina v truhlících snadněji vysychat a tím kořínkům sazenic usnadnit vzpamatování se. A tak překvapivé množství zdánlivě zničených sazenic na mém balkonku se nakonec podařilo zachránit.

Africké kopřivy nezklamaly

Protože doma ráda pěstuji africké kopřivy, které lze v letním období přemístit i na balkon či terasu, rozhodla jsem se pro letošní léto okrášlit svůj balkon právě těmito rostlinami. Z původních sazenic letniček, které jsem na balkon umístila již v květnu, se mi po deštích podařilo zachránit zejména pelargonie, hledíky, zvonečky, vanilku, verbeny, petúnie a pár dalších, a proto africké kopřivy pro svoji barevnou rozmanitost mohly dobře doplnit tyto dnes již krásně kvetoucí rostlinky. Několik mladších sazenic afrických kopřiv jsem do venkovních nádob přesadila přímo z původního domácího stanoviště, ze starších rostlin jsem si nejprve připravila mladé sazeničky, kterými jsem později nádoby doplnila. Listy afrických kopřiv se vyskytují v tak pestré škále barev, že je lze dobře barevně sladit s mnoha dalšími kvetoucími rostlinami. Vzhledem k tomu, že si svou krásu udrží po celé léto a za určitých podmínek dokáží svou barvu i měnit, určitě žádného pěstitele nezklamou. A pokud je umístíte na hodně světlé až slunné stanoviště, listy afrických kopřiv se budou vybarvovat nejlépe, na jedné rostlině se objeví i více barev. Kdo však očekává následnou krásu květů, může být zklamán. Z vrcholové části rostliny postupně vyroste menší stvol, na kterém se vytvoří drobné nenápadné lehce namodralé, ale nikterak okrasné kvítky umístěné ve tvaru klasu. Tyto je však třeba po odkvětu odstraňovat, neboť rostlinu spíše vysilují.

Odkud k nám africké kopřivy přišly

Pravlastí africké kopřivy jsou tropické části Afriky a Asie, kde rostliny rodu Coleus rostou v mnoha druzích. Africké kopřivy se vyskytují jako jednoleté, ale i vytrvalé byliny, případně i jako polokeře. Z literatury jsem se dozvěděla, že některé druhy africké kopřivy jsou používány jako koření, protože obsahují éterické oleje.

V minulosti byla africká kopřiva považována především za pokojovou nedlouho žijící rostlinu, která obvykle nepřežije zimní období. Pokud však i v tomto čase zachováme pro ni potřebné pěstební podmínky, odmění se nám na jaře novými velmi dekorativními listy. V dřívějších dobách pěstované kultivary byly spíše vhodné jako pokojové rostliny, avšak s výskytem nových kultivarů je africká kopřiva určena i k venkovním výsadbám, k osázení nádob na terasách i balkonech. Tyto nové kultivary již dobře snáší i celodenní oslunění (pozor však na příliš prudký sluneční svit, který by mohl rostlinu spálit), a lze je již poměrně snadno v domácím prostředí přes zimu uchovat a na jaře opět vysadit do venkovních nádob.

Různé tvary, mnoho barev

Jak již bylo zmíněno, africké kopřivy se s oblibou pěstují právě pro rozsáhlou barevnou škálu listů, která přechází od téměř bílé, přes jemně krémovou, žlutozelenou nebo světle zelenou, růžovou, zlatavou barvu až po odstíny barvy červené a fialové. Mladá, zdánlivě jednobarevná rostlinka se při svém zdárném růstu promění až v tříbarevnou rostlinu s odlišně barevným okrajem listů. Jejich tvar nejčastěji připomíná srdce, na okrajích zoubkované, ale mohou mít i tvar protáhlý, kdy okraje mohou být jakoby roztřepené a zvlněné.

Jednoletka nebo trvalka?

Pro venkovní výsadbu se africká kopřiva pěstuje obvykle jako jednoletka, ovšem můžeme si z ní přes zimu namnožit sazeničky i pro příští sezonu, a v tomto konání další zimu vždy pokračovat po dobu i několika let. Na podzim rostlinu přeneseme do vnitřních prostor, avšak s dostatkem světla a teplotou mezi 12 až 15 0C. Při nižších či vyšších teplotách se přezimování rostlině příliš nedaří. V zimním období rovněž výrazně omezíme zálivku. Africké kopřivy jsou velmi světlomilné, a proto po přezimování nebývají rostliny příliš pěkné z důvodu nedostatku světla. Pomůžeme jim seříznutím rostliny na výšku zhruba 5 cm (podle velikosti rostliny můžeme její výšku po seříznutí ponechat i vyšší) a postupně s přicházejícím jarem zvolíme vydatnější zálivku. Za krátkou dobu zdravá rostlina začne rychle obrážet novými listy. Pokud i po seříznutí na rostlině zůstaly staré nevzhledné listy, většinu z nich odstraníme, jakmile začne rostlina obrůstat novými. Mladé rostlině velmi svědčí zaštipování výhonků, pravidelně, zhruba po třech týdnech, které vede jednak k zahuštění a rozkošatění rostliny, zároveň tím upravujeme sazenici do požadovaného tvaru. Zvláště je to vhodné, pokud s větším přírůstkem jarního světla mladá rostlina vyžene rychle vysoké, ale slabé výhonky. Zaštipování také zamezuje tvorbě květů, která rovněž vede ke zbytečnému vytahování rostliny do výšky. Dostatek světla je důležitý i pro starší rostliny, neboť jim umožňuje zachovat si sytou původní barevnost listů i po více let. Starší rostliny při dobrých pěstebních podmínkách mohou dorůst do výšky 30 až 80 cm. U polokeřovitých kultivarů postupně dochází k dřevnatění spodních částí stvolů.

A co rozmnožování?

Africké kopřivy lze rozmnožovat způsobem jak vegetativním, tzn. z vrcholových řízků, tak i semeny. Záleží na tom, zda si přejete mít novou rostlinku stejného vzhledu, jako byla mateční, třeba právě ta, která se vám líbila nejvíce pro svou kresbu i barvu listů, anebo se necháte překvapit po výsadbě nových rostlinek vzešlých ze semen. Semena afrických kopřiv se prodávají obvykle ve směsi barev a vzchází poměrně dobře. Stačí je pouze lehce přimáčknout na kvalitní výsevní substrát, neboť klíčí na světle. Po vysetí substrát lehce zavlažíme rozprašovačem, udržujeme jej po celou dobu klíčení semen vlhký a ponecháme jej na světle při pokojové teplotě kolem 20 0C. Substrát je třeba zavlažovat pravidelně, pokud by příliš vyschnul, mladé rostlinky to nepřežijí, stejně jako přílišná vlhkost substrátu by u mladých sazenic vedla k uhnití kořínků a tím ke ztrátě rostlinky. Jakmile dosáhnou nové sazeničky výšky alespoň 5 – 6 cm, jsou-li slabší, necháme je dorůst výše, přepícháme je do lehčí zeminy a začneme se zaštipováním pro rozkošatění a tvarování.

Pokud se rozhodnete pro množení vrcholovými řízky, pak ze starší rostliny použijte ty dobře vyzrálé, přibližně 10 cm dlouhé, které odeberte z rostliny nejlépe na jaře, případně v létě, a to z nekvetoucích stonků. Ponechejte je zakořenit buď ve vodě, nebo rovnou v lehkém výsevním substrátu. Rostlinné řízky odřízněte těsně pod kolínkem a nezapomeňte je zbavit spodních listů. Použijete-li k zakořenění rovnou pěstební substrát, vytvořte v něm důlky, do kterých řízky zapustíte. Lehce kolem nich zatlačte zeminu a důkladně je zalijte. Nádobu s řízky umístěte nejlépe na teplém a světlém místě bez přímých slunečních paprsků. Když řízky zakoření, což bývá obvykle za 2 – 3 týdny, začnou zřetelně růst. Při zakořeňování ve vodě se dostatek kořínků vytvoří přibližně za 3 – 4 týdny.

Jakmile dobře zakořeněnou sazenici přesadíte, hned ji začněte zaštipovat a podporovat tak její košatost a růst do pěkného tvaru. Africké kopřivy nevyžadují zvláštní druh zeminy, vystačí si s běžným substrátem pro pokojové rostliny. Stejně tak pro přihnojování jednou týdně v době největšího růstu, v zimním období jednou za měsíc, používám hnojivo pro pokojové rostliny, ideálně od stejného výrobce, jako je pěstební substrát. Pozor však na vysokou koncentraci dusíku, například při nežádoucím přehnojení, způsobuje blednutí a ztrátu výrazné barevnosti rostlin.

Pozor na závlahu!

Nezapomeňte po celé léto i na dostatečnou zálivku, africké kopřivy jsou rostliny spíše vodomilné, proto jejich pěstování např. v samozavlažovacích truhlících a nádobách jistě usnadní práci. Pokud se vám přeci jen stane, že zemina zejména v horkých letních dnech přeschne a rostlina nedostatkem vláhy shodí část listů, zkuste květináč ponořit do větší nádoby s vodou, dokud se zemina dostatečně nepromáčí. Obvykle to pomůže a zbylé uvadlé listy se po několika hodinách samy vzpamatují. Nepodaří-li se tato záchrana, nezbývá než povadlou rostlinu poměrně dost seříznout a čekat na obražení novými listy. Nežádoucí opad listů však může způsobit i dlouhodobé přemokření substrátu, chladné počasí či nedostatek světla. V takových podmínkách nikdy africká kopřiva nevyroste do krásy a nebude zdárně prospívat. Ani africké kopřivy se zejména v chladnějším a vlhčím počasí nevyhnou škůdcům, kterými obvykle bývají mšice. Ty je však možno poměrně dobře zlikvidovat pomocí chemických postřiků, které jsou běžně k dostání v některých květinářstvích, drogeriích i zahradnictvích. Je však třeba je aplikovat opakovaně a přesně dle návodu.

Při pěstování afrických kopřiv, které se pro letošní sezonu staly dominantními rostlinami na mém balkonku, jsem nezapomněla ani na péči o tradiční oblíbené bylinky, a to ani na množství kopru, který je v naší domácí kuchyni velmi oblíbený. Ostatně hodí se i při pozdějším nakládání okurek, které spolu se zakrslými i tyčkovými odrůdami rajčat našly na mém letošním balkonku též svoje místo.

A jak dopadla záchrana letošní květinové výzdoby mého balkonku po zpočátku nepříznivém a deštivém počasí, posuďte sami ve fotogalerii.

Text: Alexandra Hurtová

Foto: autorka

 

 

Hledání v obsahu

Počasí

Soutěž

Napište nám

Partneři

Anketa

Jaká rubrika vás zajímá na našem webu nejvíce?
 
42%
 
17%
 
22%
 
10%
 
5%
 
4%
 
0%
 
0%

Diskuze

Ke stažení

Nejčtenější články

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne