Letos po čtyřiačtyřicáté

Kdo se jen trochu zajímá o přírodu a květiny, je určitě zná. Svérázné, v přírodě nápadné, terestrické orchideje, z nichž jeden druh místy roste i u nás ve volné přírodě - střevíčník Cypripedium calceolus.
Přísná ochrana
Dnes mají všechny druhy rodu Cypripedium na celém světě přísnou ochranu (CITES) a tak získat je můžete jen z kulturních množení v zahradách a školkách. Zabývá se tím jen hrstka pěstitelů specialistů. Je tu prostor i pro nadšené amatéry. Stačí si zjistit, kdo má rostliny v zahradě a požádat o semena nebo puky, případně je draze koupit. Pak je šance, ovšem víte-li jak na to, rostliny nejen úspěšně pěstovat, ale sami si je dál namnožit. Orchideje v nás vzbuzují představu horkých vlhkých tropických pralesů. Není to ale zdaleka pravda, orchideje jsou rozšířené po celém světě. Typickým rodem chladného pásma je 47 druhů střevíčníků, z nichž jeden roste, jak již bylo řečeno, i v naší přírodě.
Asi sto lokalit
Přestože se střevíčník pantoflíček (Cypripedium calceolus) u nás vyskytuje v asi sto lokalitách, je to rostlina přísně chráněná. Její rozmnožování semeny je totiž velice obtížné, a tak pokud trsy pantoflíčků, vyrůstající z podzemních oddenků, z louky vymizí, jsou pro lokalitu nenávratně ztraceny. Proto se chráněné louky nesmějí sekat stroji a neměli bychom v nich ani šlapat, aby nedošlo k poškození podzemní části rostlin.
Každoročně víc jak tisíc
Letos byl na májové výstavě v Praze k vidění špičkový sortiment zemních orchidejí a velká sbírka floxů. V obou zahradách mohli návštěvníci spatřit jímavou nádheru rozkvetlých rododendronů a azalek a mnoho dalších rostlin, včetně sbírky bonsají. Není vždy předem jasné, co jednotlivým členům klubu na jejich soukromé zahradě pokvete a co budou moci přivést na výstavu. Exponátů, tedy rostlin, které jsou vsazovány do skalek a trvalé výsadby, je každoročně více jak tisíc. A tak každý návštěvník si určitě najde rostlinu, která si získá jeho zájem.
Hvozdík, tařička, rozrazil
Cílem naprosté většiny majitelů zahrad je funkčnost a krása kompozice během celého roku. S ohledem na to také vybíráme rostlinné druhy – spíše než na speciality doporučujeme vsadit na osvědčené a nenáročné skalničky. Řada z nich má minimální nároky na údržbu a přesto velice pěkně a dlouho kvete. Například. hvozdík, tařička, rozrazil, rozchodník, netřesk, zvonek a mnoho dalších. Skalničky, tedy rostliny, jejichž přirozeným domovem jsou skály a suchá stanoviště, jsou ideální volbou pro každého, kdo vlastní miniaturní zahrádku nebo třeba jen terasu. Za určitých předpokladů se totiž výborně hodí i pro pěstování v nádobách.
Text: Jan Chára
Foto: autor