Letos po čtyřiačtyřicáté

Datum: 2.7.2013
obrázek
Po malé jarní také letos uspořádal Pražský klub skalničkářů v areálu vedle Faustova domu na Karlově náměstí tradiční májovou výstavu. Letos se konala již po čtyřiačtyřicáté. Májová výstava je hlavní výstavní akcí Klubu. Odpoledne před jejím zahájením je pořádána vernisáž pro zvané hosty. Exponáty jsou z velké části zapůjčeny členy Klubu. Aranžéři je zakomponují do trvalé výsadby tak, aby celá expozice působila jako přirozený celek.

Kdo se jen trochu zajímá o přírodu a květiny, je určitě zná. Svérázné, v přírodě nápadné, terestrické orchideje, z nichž jeden druh místy roste i u nás ve volné přírodě - střevíčník Cypripedium calceolus.

Přísná ochrana

Dnes mají všechny druhy rodu Cypripedium na celém světě přísnou ochranu (CITES) a tak získat je můžete jen z kulturních množení v zahradách a školkách. Zabývá se tím jen hrstka pěstitelů specialistů. Je tu prostor i pro nadšené amatéry. Stačí si zjistit, kdo má rostliny v zahradě a požádat o semena nebo puky, případně je draze koupit. Pak je šance, ovšem víte-li jak na to, rostliny nejen úspěšně pěstovat, ale sami si je dál namnožit. Orchideje v nás vzbuzují představu horkých vlhkých tropických pralesů. Není to ale zdaleka pravda, orchideje jsou rozšířené po celém světě. Typickým rodem chladného pásma je 47 druhů střevíčníků, z nichž jeden roste, jak již bylo řečeno, i v naší přírodě.

Asi sto lokalit

Přestože se střevíčník pantoflíček (Cypripedium calceolus) u nás vyskytuje v asi sto lokalitách, je to rostlina přísně chráněná. Její rozmnožování semeny je totiž velice obtížné, a tak pokud trsy pantoflíčků, vyrůstající z podzemních oddenků, z louky vymizí, jsou pro lokalitu nenávratně ztraceny. Proto se chráněné louky nesmějí sekat stroji a neměli bychom v nich ani šlapat, aby nedošlo k poškození podzemní části rostlin.

Každoročně víc jak tisíc

Letos byl na májové výstavě v Praze k vidění špičkový sortiment zemních orchidejí a velká sbírka floxů. V obou zahradách mohli návštěvníci spatřit jímavou nádheru rozkvetlých rododendronů a azalek a mnoho dalších rostlin, včetně sbírky bonsají. Není vždy předem jasné, co jednotlivým členům klubu na jejich soukromé zahradě pokvete a co budou moci přivést na výstavu. Exponátů, tedy rostlin, které jsou vsazovány do skalek a trvalé výsadby, je každoročně více jak tisíc. A tak každý návštěvník si určitě najde rostlinu, která si získá jeho zájem.

Hvozdík, tařička, rozrazil

Cílem naprosté většiny majitelů zahrad je funkčnost a krása kompozice během celého roku. S ohledem na to také vybíráme rostlinné druhy – spíše než na speciality doporučujeme vsadit na osvědčené a nenáročné skalničky. Řada z nich má minimální nároky na údržbu a přesto velice pěkně a dlouho kvete. Například. hvozdík, tařička, rozrazil, rozchodník, netřesk, zvonek a mnoho dalších. Skalničky, tedy rostliny, jejichž přirozeným domovem jsou skály a suchá stanoviště, jsou ideální volbou pro každého, kdo vlastní miniaturní zahrádku nebo třeba jen terasu. Za určitých předpokladů se totiž výborně hodí i pro pěstování v nádobách.

Text: Jan Chára

Foto: autor

 

 

Hledání v obsahu

Počasí

Soutěž

Napište nám

Partneři

Anketa

Jaká rubrika vás zajímá na našem webu nejvíce?
 
42%
 
17%
 
22%
 
10%
 
5%
 
4%
 
0%
 
0%

Diskuze

Ke stažení

Nejčtenější články

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne