Nenáročné krásky gloxínie

Gloxínie se představují
Gloxínie (sinningie) je exotická kráska původem z Brazílie, která se však dobře přizpůsobila životu v našich domácnostech. Na pohled patří k jedněm z nejefektnějších pokojových rostlin. Její různobarevné květy ve tvaru velkých zvonků vyrůstají na stoncích o délce kolem 15 cm. Pokud se rostlině dobře daří, odmění nás od jara téměř do podzimu množstvím poupat postupně se rozvíjejících do krásných květů. Při dobré péči se na jedné rostlině může objevit najednou až kolem 20 květů. Listy gloxínie jsou velké, oválné a jejich barva přechází od středně zelené až po tmavou. Vyrůstají z nepříliš vysokého silnějšího stonku. Květy se podle odrůdy vyskytují v barvách od bílé, přes růžovou, odstíny červené, namodralé až po fialovou. Krásnou podívanou skýtají dvoubarevné varianty květů, u nichž je základní barva kombinovaná s bílou.
Kráska se zimním spánkem
Gloxínie je hlízovitá rostlina, která se probouzí k životu na jaře a své vrcholné krásy dosahuje zejména v létě. Na podzim její listy pozvolna žloutnou, zasychají, některé samy opadají a kořeny postupně odumřou. Tehdy se rostlinná kráska ukládá ke spánku a nastává období jejího klidu. Na zimní odpočinek je však třeba rostlinu připravit. Listy, které nestačily samy opadat, opatrně odstřihneme a zbylou hlízu vyjmeme ze substrátu, ve kterém od jara žila. Jedním ze způsobů přezimování hlíz je jejich zasypání pískem a umístění do chladné a tmavé místnosti, kde se udrží teplota vzduchu v rozmezí 10 – 12 °C. V panelovém bytě není příliš možností najít tak chladnou místnost, pak postačí zasypanou hlízu umístit alespoň do krabice bez přístupu světla, např. na zasklenou nevytápěnou lodžii či do sklepních prostor. Hlízu je možné přezimovat i očištěnou a nepokrytou. Vždy však dbáme na chladné, suché a tmavé umístění, aby hlíza nezačala příliš časně rašit. Hlízy se v zimním období nezalévají.
Jarní probuzení
Na přelomu ledna a února hlízu vyndáme na světlo a přemístíme ji do místnosti s běžnou pokojovou teplotou. Ponecháme ji zatím v jejím zimním pískovém lůžku, případně volně položenou na misce a začínáme lehce zavlažovat. V době, kdy se začnou zhruba po 2 až 3 týdnech objevovat první výhonky, přesadíme hlízu do nového substrátu. Snad nejlépe gloxíniím prospívá směs složená z listové půdy, rašeliny a písku, ovšem nepohrdnou ani kvalitním substrátem pro pokojové rostliny, který zakoupíme již připravený. Při přesazování hlízu neumisťujeme příliš hluboko, stačí ji lehce pokrýt zhruba dvoucentimetrovou vrstvou zeminy. Někteří pěstitelé dokonce ponechávají vrchní část hlízy odkrytou. Při přesazování se nám rozhodně vyplatí dobrá drenáž, kdy na dno květináče můžeme umístit např. vrstvu keramzitu. Nezapomínáme rovněž na dostatečný odtok přebytečné vody po zalití.
Kde se jí daří nejlépe
Abyste své krásce připravili nejlepší „letní příbytek“, zasazujte hlízu gloxínie do poměrně mělkých a širokých květináčů. Nezapomínejte, že vaše rostlina si po dlouhém zimním spánku musí na světlo postupně zvykat. Zpočátku proto květináč umístěte spíše dál od okna, rozhodně mladou rostlinku nevystavujte ostrému jarnímu slunci. Vzrostlá rostlina dobře prospívá i na severních oknech, kde snese umístění i přímo na okenním parapetu. Na východních oknech, kde není vystavena prudkému polednímu slunci, se možná cítí nejlépe. Pokud ji hodláte pěstovat na jižní straně, je lépe gloxínii umístit mimo okenní parapet. Prudké sluneční paprsky způsobují na listech hnědavé skvrny, což svědčí o spálení rostliny. Gloxínie světlo miluje, obecně však ke svému zdárnému růstu a tvorbě množství krásných květů potřebuje spíše světlo rozptýlené. Pokud však rostlina trpí nedostatkem světla, vytváří jen malé množství květů.
Těmito atraktivními rostlinami můžeme během léta vyzdobit nejen byt, ale také balkon či terasu. Při umisťování však vždy dbáme na jejich ochranu proti přímým slunečním paprskům a dopadu deště na listy a květy.
Kdy se představí v plné kráse?
V období růstu gloxínii zaléváme častěji a vydatně, ovšem pozor na trvalé přemokření, které může rostlinu nejen poškodit, ale způsobit i její uhnívání a úhyn. Na zálivku používáme nejlépe odstátou vodu pokojové teploty. Gloxíniím neprospívá zálivka příliš studenou vodou. Při zálivce rozhodně dbáme na to, aby se voda nedostávala na listy ani květy. Koncem srpna, kdy rostlina postupně přestává kvést, zálivku výrazně omezíme a necháme tak rostlinu postupně připravovat na období vegetačního klidu. Během září již zálivku ukončíme.
Aby se z naší rostlinky stala opravdová kráska plná květů, je třeba ji přihnojovat zhruba od dubna do konce srpna. Používáme hnojivo určené pro kvetoucí pokojové rostliny. Pokud použijeme jiný druh hnojiva, dbáme na to, aby neobsahovalo přílišné množství dusíku, který sice hojně podporuje růst velkých listů, ovšem na úkor květů, které se potom vyvíjejí drobné a špatného vzhledu. Gloxíniím také nesvědčí příliš suchý vzduch, který v panelákových bytech bývá. Proto jim pomůžeme např. tím, že květináč s rostlinou umístíme na ozdobnou misku „vystlanou“ drobnými kamínky ponořenými do vody, kterou pravidelně doplňujeme, případně do místnosti umístíme odpařovač vody. Gloxínie je obvykle odolná proti škůdcům, ale v příliš suchém vzduchu ji, podobně jako jiné rostliny, mohou napadnout mšice.
Jedna kráska mi nestačí - musím vždy koupit novou hlízu?
Gloxínie se umí rozmnožovat semeny, listovými řízky nebo dělením starší hlízy. Snad nejjednodušším způsobem množení je metoda řízkování a dělení hlíz. Pro množení listovými řízky (podobně jako např. u afrických fialek) používáme mladé lístky, které na rostlině vyrůstají již v období rašení poupat. Pro zakořenění potřebuje řízek vyšší vzdušnou vlhkost a teplo. Proto se osvědčilo jej zasadit buď do vlhkého písku, nebo kvalitního výsadbového substrátu a sazeničku přikrýt sklenicí. Teplo v zemině podporuje růst kořínků, proto je výhodné rostlinku postavit na vyhřátý okenní parapet, ovšem zastínit ji před přímým slunečním světlem např. kouskem světlopropustné tkaniny. Přibližně za 4 – 6 týdnů se na konci řízku začne tvořit drobná hlízka. Tehdy můžeme sklenici odstranit a rostlinku nechat růst a sílit na volném vzduchu.
Složité není ani rozmnožování dělením hlíz. Na jaře, jakmile na starší hlíze vyraší několik výhonků, můžeme ji čistým a ostrým nožem rozřezat na dílky tak, aby každý obsahoval alespoň 2 výhonky. Tyto dílky pak samostatně zasadíme do kvalitního substrátu a zhruba 2 týdny je ponecháme bez zálivky.
Pěstování gloxínií zvládne nejspíše každý i méně zkušený milovník rostlin. V obchodě máme možnost zakoupit rostlinu již nakvetlou, ale větší radost nám určitě udělá vypěstovat si sami tuto krásku např. z hlízy. Den matek přichází z jara a krásně kvetoucí gloxínie snad každou maminku potěší.
Text: Alexandra Hurtová
Foto: Radovan Šupej, snímky pěstování autorka