Jak vyzrát na malou koupelnu

Datum: 24.5.2013
obrázek
Malá koupelna je běžnou realitou českých panelákových sídlišť. Přestože mnozí majitelé bytů se již pustili do její rekonstrukce, celá řada dalších na přestavbu teprve čeká. Problém přitom nespočívá jen v nedostatku prostoru a mnohdy omezených finančních možnostech. Mnozí lidé totiž při obnově koupelny volí stále stejné prostorové řešení, a to i když zcela nevyhovuje jejich potřebám.

Paneláková koupelna přitom funguje nejen jako zázemí pro hygienu celé rodiny, ale ještě se do ní musí obvykle vejít pračka, potřeby na praní, čisticí prostředky a mnoho dalšího. Prostoru zde opravdu nebývá nazbyt. Přesto i tyto malé prostory poskytují nemalé možnosti a lze s nimi provést řadu změn.

Pořádek znamená místo navíc

Mnoho volného místa lze získat jen tím, že uklidíme vše nepotřebné. Mezi často opomíjené prostory patří například místnost s toaletou. Velmi často v ní je smeták, kbelík či další věci pro úklid a z toalety se stává malé skladiště. Z toho důvodu je WC obecně vnímáno jako nejhorší místo v bytě. Přitom stačí sem umístit vysoké skříňky, a tak získat nejen pocit uklizenosti, ale také mnoho úložného prostoru navíc pro to, kam v bytě umístit koupelnové drobnosti. Aby však samostatná toaleta opravdu v bytě plnila svůj smysl, je potřeba myslet i na to, že by v ní nemělo chybět alespoň malé umývátko.

Koupelna propojená s WC

Toaleta propojená s koupelnou bývá často tam, kde je prostoru jen minimum, nebo kde nelze mít u samostatné toalety umyvadlo. Do malých místností je důležité vybrat správný typ a velikost klozetu. V poslední době jsou u nás z důvodu snadné údržby velmi oblíbené závěsné typy klozetů, které představují trendové vybavení. Nádržka pro splachování je umístěna ve stěně za ním a k jejich upevnění se využívají předstěnové systémy.

Umyvadla, zrcadla a osvětlení

Otázkou je, jak v malých prostorách vyřešit umyvadlo. Zajímavou možností jsou asymetrická umyvadla, která snadno zapadnou i do nejmenší koupelny a přitom poskytnou dostatek odkládací i umývací plochy díky netradičně umístněné vodovodní baterii. Snadno pod ně umístíte skříňku, čímž vytvoříte další místo pro čisticí prostředky či koupelnové potřeby. Dnes můžete pořídit i rohové umyvadlo se skříňkou, takže skvěle využijete i ten nejmenší prostor.

Dodají příjemnou atmosféru

Mnoho lidí se navíc nezamýšlí, zda některé z ranních každodenních činností nepřesunout do jiné části bytu. Například ženy mohou své ranní líčení uskutečnit u velkého zrcadla v ložnici či na chodbě, čímž se koupelna během rána na delší dobu uvolní. Velká zrcadla s vhodným osvětlením dokáží koupelnu opticky zvětšit a prostoru dodají příjemnou atmosféru. Větší formáty navíc vyřeší výškové rozdíly mezi jednotlivými členy rodiny. Pro malou koupelnu je velmi důležité i správně zvolené osvětlení. Kromě osvětlení u zrcadel zde můžeme například vybudovat podhled a do něj bodová světla umístit.

Vana nebo sprchový kout?

Jestli budeme mít v koupelně vanu nebo sprchový kout závisí nejen na našich osobních zvyklostech, ale opět na prostorových možnostech. Zda mít doma vanu nebo sprchu je přitom jedním z nejčastějších sporů při rekonstrukci koupelny. Sprchový kout v mnohých případech přináší cenné centimetry navíc, a proto je mu často dávána přednost. Zvláště ženy ale často touží po vaně. Skvělým kompromisem mezi vanou a sprchovým koutem je asymetrická vana se speciální zástěnou z bezpečnostního skla, která poskytne prostor pro příjemnou koupel i pohodlné sprchování.

Text: Jana Becková

Foto: Jika

 

 

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne