Dvě varianty rekonstrukce 2+1

Datum: 22.5.2013
obrázek
Chyby vzniklé při stavbě panelových domů použitím nekvalitního materiálu na první pohled člověka příliš netrápí, mnohé jiné věci vadí skoro denně. Patří mezi ně například stísněnost prostor, která je dána nejen velikostí místností, ale i výškou 260 centimetrů.

U obývacího pokoje často narušuje ráz místnosti i několikero dveří a oken. Naopak až příliš prostoru v takových bytech zabírají chodby. Zkuste – je-li to možné aspoň jedny dveře zrušit.

Je-li to možné a statika to dovoluje, zrušte příčku mezi kuchyní a obývacím pokojem. Opět tím přispějete ke zvětšení prostoru. Zcela jinak je třeba postupovat při organizaci kuchyně. Vyvarujte se hlavně takových chyb, jako je třeba umístění sporáku do rohu, kdy kolem nemáte žádnou odkládací plochu.

Dopis od Jany a Jirky

Dobrý den,

chtěli bychom Vás požádat o pomoc s návrhem na rekonstrukci bytu 2+1 v panelovém domě. Byt bychom chtěli kompletně zrekonstruovat - hlavně odstranit původní umakartové jádro a vhodně dispozičně navrhnout novou koupelnu a kuchyň.

V koupelně bychom si představovali asymetrickou rohovou vanu se sprchovou zástěnou, ale není to podmínkou. Při návrhu koupelny bude problematické umístění rozvodů vody a odpadu, s nimiž nelze hýbat (panelák - v současné době v prostoru za WC). Barevně by koupelna mohla být v cihlovo-béžové nebo šedo-černo-bílé kombinaci, ale není to podmínkou - rádi si necháme poradit, protože s barevným sladěním máme tak trochu problém. Toaleta by měla zůstat od koupelny oddělena. Kuchyň bychom si přáli v moderním stylu s vestavěnými spotřebiči. V obývacím pokoji bychom chtěli zachovat původní sedačku jinak vše ostatní nahradit modernějším zařízením, měl by tu také být malý pracovní koutek na PC. Líbí se nám použití kamenného obkladu na zeď. Celý prostor bychom chtěli opticky barevně propojit a použít jednotnou podlahovou krytinu. Na chodbě je možno zbourat původní šatnu a nahradit ji vestavbou.

V ložnici plánujeme jen výměnu podlahové krytiny případně také postele a novou výmalbu. Mnohokrát děkujeme a přáli bychom si, aby jste si vybrali náš projekt a pomohli nám tak s návrhem našeho bytu. Případné další informace vám rádi poskytneme. Jirka a Jana

Vytvořila jsem dvě varianty možného řešení nové dispozice bytu. První verze nevyžaduje tolik stavebních úprav a druhá je výrazně pozměněná a zcela mění dispozici bytu.

PRVNÍ VARIANTA – BYLY POUŽITY VÝRAZNÉ TAPETY

První variantu jsem zcela záměrně navrhla v jednoduché bílé barvě, která převládá a kontrastuje s použitím barevné tapety (Lavmi), z jejíž palety se odvíjí použití dalších barev interiéru. Snažila jsem se, aby byt působil vzdušně a hodně mladistvě, pro mladý pár, který má rád výrazné prvky v interiéru.

Prostor je otevřený

Podlaha je ve světlém provedení dekoru dřeva, tak aby prostor zůstal světlý a podlaha nebyla nijak výrazná s ohledem na tapetu. Tu jsem použila na dlouhou stěnu, která prostupuje jak předsíní a chodbou, tak volně navazuje do kuchyně. Celý prostor je spojený - otevřený, kuchyň není oddělená dveřmi. Kromě použití tapety jsou ostatní stěny v šedém tónu tak, aby kontrastovaly s bílým nábytkem.

Předsíni vévodí zrcadlo

V předsíni je naproti dveřím velké kulaté zrcadlo, a vedle dveří sedátko a věšák s policí pro odkládání věcí. Interiérové dveře jsem použila tak, aby vtipně dokreslovaly dekor tapety, takže mají také kruhové prvky – malá prosklená okénka (Sapeli).

Úložný prostor pro mikrovlnku

Kuchyňskou linku jsem se snažila navrhnout tak, aby bylo využito maximum prostoru a v kuchyni nechyběl prostor pro sezení, protože klasický jídelní stůl zde není. Provedení kuchyňské linky je bílé a v zelené barvě je navržena kamenná pracovní deska (Technistone) a skleněný obklad. Všechny spotřebiče jsou vestavné, vedle okna je ještě jedna další skříň, která skýtá další úložný prostor a umístění vestavné mikrovlnky.

Ložnice je také bílá

Ložnice je navržena opět ve stejném duchu, kde dominuje výrazná tapeta a nábytek je bílý. V prostoru jsou šatní skříně a zásuvkové komody. Postel je celokovová vzdušná, s podobnými nočními stolky. Pod oknem je navíc čalouněný taburet, který je rovněž praktický.

Místo pro počítač

Obývací prostor je vybaven rohovou pohodlnou pohovkou, rohovou knihovnou a TV komodou. Vedle knihovny je ještě pracovní PC koutek. Opět jsou zde použity výrazné tapety, ale jen na stěně za knihovnou. Výrazné čalounění má pohovka a ostatní použité materiály jsou spíše decentní.

Denní světlo v koupelně

Koupelna a WC jsou oddělené. Oba prostory jsou v světle šedém provedení obkladů, na přání čtenáře je rohová vana se sprchovou zástěnou a samozřejmě nechybí umyvadlo s úložným prostorem, pračka a další skříňky. Ty jsou už ve výrazných barvách pro oživení prostoru. Do koupelny vede i okno z kuchyně, které tak do prostoru přináší denní světlo.

DRUHÁ VARIANTA – PŘINÁŠÍ VICE KOMFORTU

Druhá dispozice, která vyžaduje větší stavební zásahy, vychází ze zcela zásadní změny, kdy koupelna je na místě původní kuchyně, otočené je i rozmístění ložnice a obýváku, kdy v této nové situaci vznikl centrální obývací prostor.

Obývací pokoj s kuchyňským koutem

Na první pohled je zřejmé umístění předsíně a WC, které zůstalo na stejném místě. Z předsíně se pak ale vchází do velkého otevřeného prostoru, který tvoří obývací pokoj s kuchyňským koutem. Přes kuchyň se pak vchází do koupelny, která má i okno, tedy je i s denním světlem. Poslední pokoj slouží jako ložnice, ten jsem ale zmenšila a vytvořila tak pokoje dva, ložnici a šatnu.

Barevné řešení

Barevné řešení prostoru je stylovější a použité materiály jsou kvalitnější. Podlaha je také ve světlém provedení dřeva a nábytkové vybavení je v kombinaci tmavého dřeva a světlých, krémovým lakem opatřených, skříněk.

Maximum úložného prostoru

Přímo na kuchyňskou linku navazuje jídelní barový stůl, pro čtyři osoby, který tak prostupuje do prostoru. V místnosti jsem se snažila vytvořit maximum úložného prostoru, takže hned od předsíně vede velká skříň, na ni navazuje televizní sestava s policemi. Nechybí samozřejmě pohovka a odkládací stolek.

Předsíň s odkládací taburetkou

V malé předsíňce je odkládací taburetka a botník. Stěny mezi obývacím prostorem a předsíní jsou obloženy dekorativním kamenem.

Ložnice je čistá a jednoduchá

V ložnici je kromě velké pohodlné dřevěné postele ještě křeslo a komoda. Nejsou zde skříně, které jsou umístěny v šatně. Prostor ložnice je čistý, jednoduchý, postel má vysoké dřevěné čelo, takže už nad ní není třeba vytvářet velké dekorace.

Souhra odlišných materiálů

Koupelna je zařízena stylově a útulně. Nechybí rohová vana se sprchovou zástěnou a umyvadlo s velkou skříňkou. Vedle je za příčkou oddělená pračka a také další úložný prostor. S kamenným obkladem barevně ladí obklad a dlažba, vše je v přírodních tónech. V koupelně je ještě velká skříň s úložným prostorem třeba pro úklidové prostředky.

Srovnání dispozic

Obě dispozice bytu jsem se snažila navrhnout tak, aby vyhovovaly mladému páru. Jeden je mladistvý a hravý, druhý je decentní a stylový. Druhý z nich také vyžaduje radikální řešení, které ale může umožnit jistý komfort a byt s šatnou a velkou koupelnou může být zajímavější než oddělená kuchyň daleko od obýváku. Navíc pokud se z balkonu vytvoří zasklená útulná lodžie, může sloužit i jako část bytu, kde může být i potřebný nábytek.

Text: Kateřina Mlejnková

Plánky, fotografie a vizualizace: autorka

 

 

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne