Největší trápení je s kočkopsem

Datum: 12.03.2009
obrázek
Sedmáct let vládne pevnou rukou pelhřimovskému Stavebnímu bytovému družstvu Jaroslav Zrebný. Díky jemu a jeho spolupracovníkům se družstevní paneláky postupně proměnily v krásně upravené a zateplené domy, na které je radost pohledět.

Družstvo navíc netrpí nedostatkem financí a s neplatiči se umí rázně vypořádat. „Přesto už jsem byl asi patnáctkrát na kriminálce kvůli trestním oznámením, která na mě lidé z různých důvodů podávali," říká trpce Jaroslav Zrebný. „Jako jedno z mála tuzemských družstev jsme volné finanční prostředky použili na nákup hypotečních zástavních listů, ze kterých nám dříve plynuly velké zisky. Většina družstevníků to ale neocení a někteří měli strach, že družstvo tunelujeme, nebo rozkrádáme. Samozřejmě je to nesmysl, což opakovaně potvrdila i policie. Ale člověka to zamrzí...," říká muž, který má již několik let nárok na důchod.

Kdo brzdí revitalizaci?

SBD Pelhřimov obhospodařuje se 14 pracovníky přibližně 5 000 bytů v Pelhřimově, Pacově, Humpolci a Počátkách a v celém bývalém okresu Pelhřimov bez Kamenice nad Lipou, z nichž je 2554 v panelové zástavbě. „Se zateplováním jsme začali v roce 1999 přesvědčováním nájemníků, že jediná schůdná cesta k úsporám je revitalizace domů. Šel jsem příkladem a první zateplený objekt byl náš svépomocí postavený zděný dům s 28 bytovkami. Následně jsme ve vyúčtování za náklady za topení a elektřinu ušetřili asi 30 % oproti předchozímu zúčtovacímu období. Družstevníci si ověřili, že to má smysl. Pro nás na družstvu tím ale začala strastiplná cesta schůzí po kočárkárnách a neustálého vysvětlování, proč, co a jak," vzpomíná pelhřimovský předseda. Nakonec se ukázalo, že největším problémem se staly domy, kde si pár družstevníků převedelo byty do osobního vlastnictví. „Dotáhnout do úspěšného konce tyhle kočkopsy je o nervy. Jedním z posledních paneláků, který chceme v Pelhřimově revitalizovat, má 112 bytů, z nichž je asi 40 ve vlastnictví.
Po dvou letech schůzí a handrkování jsou připravené veškeré smlouvy, ale nejdéle trvalo vyřízení stavebního povolení, protože několik vlastníků se nemohlo rozhodnout a odbor výstavby požaduje od vlastníků stoprocentní souhlas. Na poslední schůzi už je lidé doslova prosili, aby to podepsali - odpověděli, že si to rozmyslí a odešli. Není přece možné, aby přes sto lidí trpělo kvůli pár jednotlivcům! „Ten nešťastný zákon se musí změnit!" durdí se Jaroslav Zrebný. V některých domech s podobnou skladbou obyvatel se alespoň rozhodli provést generální opravu střechy. „Máme však i dům, kde bydlí poměrně vzdělaní lidé, kteří se rozhodli nejít cestou půjček a na všechno si chtějí našetřit. Jako kdyby nevěděli, že inflace jim každým rokem uložené peníze stejně znehodnotí..." Navíc ceny ve stavebnictví letí vzhůru a co se například v roce 1999 pořídilo za necelý million korun dnes stojí jednou tolik... 

Záškodník jménem strakapoud

Ze zmiňovaných pěti tisíc bytů si SBD Pelhřimov může do konce roku odškrtnout tři tisícovky zateplených jednotek. „Většinu akcí děláme bez podpory programu Panel. Bereme si úvěry od České spořitelny, České obchodní banky a od Volksbanky. Finanční instituce se k nám chovají velice dobře, ví, že jsme solidní partner, který pravidelně a včas splácí." Za velký úspěch považuje Jaroslav Zrebný fakt, že se povedlo přesvědčit nájemníky, aby si místo zavěšených panelových balkonů nechali přistavit betonové lodžie. „Nejprve je firma stavěla s betonovým zábradlím, ale po našem návrhu už montují prosklené. Rozdíl je na první pohled vidět a dům dostal ihned jiný šmrnc," ukazuje nám lodžie u jednoho z panelových domů a my souhlasně přikyvujeme hlavou. Až by člověk řekl, že to přece nemůže být panelák...
Revitalizace domů s sebou přinesla i nečekaný zádrhel - a to útok strakapoudů na nové fasády. „Do omítek se pouští na podzim, ale už se párkrát stalo, že sotva se odstranilo lešení, pták už tam seděl a dloubal do zdi. Prý jsou to samci, kteří hlasitými údery lákají samičku. A jen tak něco je nevystraší. V Pelhřimově si vlastníci domu dali do štítu domu sliuetu dravce, ale strakapoud vykloval díru hned vedle kresby. K našim oklovaným domům musíme pak přijet s plošinou a na poškozené místo vsadit krytku na větrání, aby to dobře vypadalo."

Splátka na dluh? Útok s nožem

Zateplené domy samozřejmě šetří spotřebu tepla, v jehož dodavateli mají pelhřimovští družstevníci už více jak 10 let jasno. „Máme řadu domovních kotelen a lidé jsou velmi spokojení. Za gigajoul platí cca 380 korun, zatímco v Humpolci či Pelhřimově, kde se topí díky centrálnímu vytápění, se cena pohybuje kolem 500 korun. Co se mi však nelíbí je negativní postoj některých předsedů z jiných bytových družstev k takzvaným patním měřičům teplé vody," říká Jaroslav Zrebný. Teplo do ohřevu vody se má od příštího roku podle vyhlášky měřit na patě domu, čímž by se jednoznačně deklarovalo, kolik tepla dům spotřeboval. „Jenže teplárenské lobby se snaží termín zavedení do roku 2009 posunout. Proč? Protože teplárenské firmy musí stanovit cenu tepla v giga joulech rok dopředu. Když se do svého rozpočtu nevejdou, tak veškeré další náklady mohou započítat do teplé vody. Ale já chci, aby družstevníci platili jen to, co opravdu spotřebují a nic víc," logicky argumentuje Jaroslav Zrebný. Jenže ne všichni to vidí stejně. Některé předsedy odrazuje počáteční investice za měřiče. „Cena se pohybuje kolem 50 000 korun, záleží na výrobní sérii měřiče a jeho velikosti.
Lidé by si však měli uvědomit, že po instalování přístroje dostanou jednoznačné vyúčtování a podle mého soudu budou dosahovat i nemalých finančních úspor. A to je to nejdůležitější!" Na závěr naší návštěvy nám to nedá a ptáme se, jak v Pelhřimově bujují s neplatiči. „Nemáme s nimi velké problémy. Ke konci loňského roku činil dluh neplatičů 700 tisíc Kč. Po 60 dnech činí dluh pouze 160 000 Kč. Pro srovnání - městu, kterému patří 600 bytů, dluží lidé 700 000." říká Jaroslav Zrebný. Vyplatilo se mu být nekompromisní - jakmile někdo třikrát za sebou nezaplatí poplatky, už může očekávat výpověď. „S novou zákonnou úpravou máme trochu potíž. Zákon říká, že výpověď musíme doručit oběma manželům, pokud užívají společně byt. Občas se stává, že třeba manžela s výpovědí doženeme v hospodě či v práci, protože v místě bydliště si nepřevzal obsílku." Na ulici se už ocitlo pět rodin a bez stropu nad hlavou bude co nevidět další. I když se to zřejmě neobejde bez komplikací. „Z bytu 2+1 jsme nejprve odstěhovali do přístřeší čtyři dospělé lidi a potom odvezli asi 4 kontejnery všemožné veteše a odpadků. Přístřeší je opět zaneřáděné a lidé znovu neplatí, vystěhujeme je proto na ulici bez jakékoliv bytové náhrady. Musíme však za asistance policie, minule na nás mladá neplatička, mimochodem absolventky sociálně-právní školy, zaúčtočila s nožem v ruce," uzavírá své vyprávění Jaroslav Zrebný.

Martin Dudek
Foto: Vít Špaňhel a archiv redakce

 

 

Hledání v obsahu

Počasí

Soutěž

Napište nám

Partneři

Anketa

Jaká rubrika vás zajímá na našem webu nejvíce?
 
42%
 
17%
 
22%
 
10%
 
5%
 
4%
 
0%
 
0%

Diskuze

Ke stažení

Nejčtenější články

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne