Projekt Chudenická nabízí klidné bydlení

Datum: 16.5.2013
obrázek
Na českém trhu dlouho vládly bytové výstavbě developerské společnosti. V posledních letech se ale začínají uplatňovat stavební bytová družstva, která mají také co nabídnout. Jedním z nich je Stavební bytové družstvo POKROK, které v současné době realizuje už třetí úspěšný projekt bytového domu v Praze.

Prvním projektem byl viladům v Šestajovicích, dokončený v roce 2007. Jde o objekt, který je součástí uzavřeného bytového komplexu třípatrových viladomů v blízkosti Klánovického lesa. Na něj navázal bytový dům v Pískové ulici v Praze 4 – Modřanech. Tady stavělo družstvo na vlastním pozemku, na kterém vystavělo pětipodlažní atypicky řešený dům, s jedním podzemním podlažím, kde jsou umístěné garáže.

V současné době družstvo realizuje projekt bytového domu v Chudenické ulici v Praze 15. Dokončený dům bude mít celkem 51 bytových jednotek velikosti od 1+kk až po 4+kk, s podlahovou plochou od 30 do 90 m2. Každý byt bude mít balkon nebo terasu, velká část bytů bude mít podle projektu také sklep. Kdo ví, jaké potíže jsou v hlavním městě s parkováním, určitě ocení podzemní garáže ve dvou podlažích, kde bude 56 parkovacích stání. Dům bude vybaven dvěma výtahy – osobním a nákladním. Výstavba objektu by měla být dokončena do konce letošního roku.

Projekt navrhl Architektonický ateliér Daniela Smitky, autora bytového domu družstva v Pískové ulici v pražských Modřanech. Se Stavebním bytovým družstvem POKROK měl dobré zkušenosti, a tak se rád pustil do navrhování dalšího objektu.

Výstavba v Chudenické bude probíhat podle podobných pravidel, jako tomu bylo v Pískové ulici. Jediným rozdílem je, že Stavební bytové družstvo POKROK koupí dokončený objekt od společnosti Trigema Projekt Epsilon, která je v současnosti investorem stavby. Družstvo jako majitel pozemků, na kterých bude bytový dům stát, uzavřelo s investorem Smlouvu o budoucí kupní smlouvě.

Financování objektu má družstvo ošetřené díky úvěru, který mu poskytla Československá obchodní banka. Úvěrový závazek na koupi nemovitostí byl sjednán družstvem s obvyklým úvěrovým zajištěním, zejména se zřízením zástavního práva k nemovitostem. Stavebnímu bytovému družstvu POKROK se předběžně podařilo získat zájemce na většinu bytových jednotek, a tak nemusí mít obavy, že by o byty nebyl zájem. Už zůstává jen posledních několik volných bytů.

Právě financování je to, co odlišuje družstevní výstavbu od developerských aktivit. S novým systémem financování přišlo na český trh Stavební bytové družstvo POKROK. Podle tohoto modelu zaplatí každý zájemce o byt 25 až 30 procent, nejvýše však 90 procent kupní ceny bytu, a zbytek splácí jako nájem (anuitu) zhruba 25 let. Stavební bytové družstvo POKROK jako právnická osoba zařídí hypotéku. Díky tomu nemusí členové družstva procházet složitým procesem žádosti o hypotéku, nemusí nikde prokazovat své příjmy nebo shánět ručitele. To je výhodné zejména pro mladé rodiny, lidi s nepravidelnými příjmy jako jsou například osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) a další. Až byt splatí, na základě jejich žádosti družstvo převede byt do jejich vlastnictví. Pro členy je uvedený model financování příjemný komfort – odpovědnost za úvěr si na sebe bere družstvo a zájemcům o kvalitní bydlení odpadá spousta starostí.

Text: Alena Čechová

Foto: SBD Pokrok a Trigema

 

 

Hledání v obsahu

Počasí

Soutěž

Napište nám

Partneři

Anketa

Jaká rubrika vás zajímá na našem webu nejvíce?
 
42%
 
17%
 
22%
 
10%
 
5%
 
4%
 
0%
 
0%

Diskuze

Ke stažení

Nejčtenější články

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne