Kladno zhodnocuje potenciál na realitním trhu

Datum: 7.5.2013
obrázek
Není snad člověka, který by ve svém životě neřešil bydlení. Ceny realit jsou tak již několik posledních let velmi pečlivě sledovaným parametrem. Zajímají totiž snad všechny generace – napříč celou populací.

Co nejnižší ceny hledají mladí lidé, kteří chtějí dát vale pronájmům a mít své první bydlení, ale i třicátníci, kterým již dosavadní startovací byty přestávají stačit a stěhují se do větších nebo si pořizují rovnou domy. Naopak co nejvyšších cen chtějí dosáhnout prodávající, kteří své byty nabízejí na nemovitostním trhu, ať již z výše uvedených pohnutek nebo například. v důsledku dědictví, změny rodinné situace nebo stěhování za prací. Reality se jednoduše nakupují a prodávají v každé době. To, že došlo k výraznému poklesu zájmu o bydlení v posledních letech, bylo způsobeno ekonomickými podmínkami ve společnosti. Řada lidí totiž nákup či prodej nemovitosti jednoduše odsunula a vyčkávala na výhodnější čas.

Realitní trh znovu v pohybu

Nyní se zdá, že se realitní trh konečně dává opět do pohybu. Poslední statistiky a čísla mluví jasně. Zástupci realitních společností referují o zvýšeném zájmu o nákup nemovitosti v posledním čtvrtletí loňského roku o 10 až 15 procent. A zájem roste jak o starší nemovitosti, tak i o developerské projekty, kde již tradičně vede Praha. Kombinace snížení cen v bytových projektech, velmi nízkých sazeb hypotečních úvěrů a snaha investovat volné finanční prostředky způsobila oživení zájmu o nové byty. Zajímavý efekt to má i na lokality ve Středočeském kraji. Za uplynulý rok a půl zlevnily byty v Kladně a okolí až o čtvrtinu. Na druhou stranu ceny pozemků vhodných k rezidenční výstavbě mírně, ale zato dlouhodobě rostou.

Cílené hledání

Když se lidé již jednou rozhodnou pro změnu bydlení, cíleně hledají a chtějí svoji potřebu uspokojit. Právě taková atmosféra začíná na trhu být. Větší města ve Středočeském kraji s dobrou dostupností do Prahy získávají body k dobru. Jedním z významnějších je Kladno. Dlouhodobě se mluví o rychlodráze či jiném alternativním spojení. Ať tak či onak, jedno je jisté. Dojde ke zlepšení dopravního spojení s hlavním městem a tím i zatraktivnění realit či pozemků v okolí Kladna. Současná investice se tak může velmi dobře zúročit během pěti či deseti let. Stejně tomu bylo i v okolí pražského širšího centra, kde docházelo k prodloužení linek metra. Po dostavbě tras ceny realit velmi výrazně vzrostly. Mnohdy činil tento skok až 25 procent pořizovací ceny bytu.

Blízkost metropole je výhodou

Středočeské Kladno je město s kvalitními službami a disponuje nadstandardní občanskou vybaveností. Nejedná se pouze o péči o děti a jejich vzdělávání, ale také o sport či kulturu. Kladenská hokejová líheň je přímo vyhlášená svými talenty. Blízkost metropole je výhodou, ale nikoliv handicapem. Frekventované autobusové a vlakové spojení umožňuje snadnou dopravu všem věkovým skupinám. Mezi často zmiňované klady bydlení na Kladně se řadí především nižší životní náklady, blízkost přírody, možnost procházek či výletů v lesích a relativní klid. I město samotné prochází v posledních letech znatelným vývojem.

Mají co nabídnout

První pololetí, ale i celý rok 2013, je podle realitních expertů vhodné období pro nákup nemovitostí a investování do vlastního bydlení. Ceny na realitním trhu zůstávají relativně nízko, nízko jsou také úrokové míry hypotečních úvěrů a nabídka kvalitního bydlení je poměrně vysoká. Větší středočeská města typu Kladna mají rozhodně co nabídnout. Zejména v porovnání s lokalitami na Praze 6 se tato varianta jeví jako velmi výhodná. Dostupnost hypoték opět o něco znevýhodnila pronájmy, které nikterak dramaticky neklesají, a zároveň nesplňují zásadní podmínku zajištění v budoucnosti, kdežto vlastní bydlení ano. I když se v tuto chvíli může zdát, že závazek splácet hypotéku je poměrně svazující, lze i nemovitosti zatížené hypotékou prodávat. Budoucí výhoda je zcela nediskutovatelná - nemovitost ve vlastním majetku. Mít vlastní byt je jistotou do budoucna.

Text: Jaroslav Slabý

Foto: Pražská správa nemovitostí

Vzorový propočet

2+kk Kladno – Kročehlavy

pořizovací cena 1 050 000 Kč

financování hypotékou s dobou splatnosti 30 let a úvěru 1 mil. Kč

4 250 Kč/měsíčně

obvyklý nájem srovnatelného bytu ve stejné lokalitě

cca 5 000 Kč/měsíčně

Z výše uvedeného příkladu jasně vyplývá, že koupě vlastního bydlení je tou nejlepší investicí v současné době.

Zdroj: Pražská správa nemovitostí – psn.cz

 

 

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne