Peking - hlavní město Říše Středu

Datum: 6.5.2013
obrázek
Rozhodnete-li se navštívit Čínu, a to vám vřele doporučuji, bude s největší pravděpodobností vaší vstupní branou do Říše středu její hlavní město Peking. Pokud máte vžité představy širokých bulvárů plných cyklistů v bílých košilích, jak se Čína u nás prezentovala ještě v nedávné době, pak hned první kilometry rušným velkoměstem vás usadí do reality.

Nekonečné řady aut všude kolem se jednotvárně a pomalu posouvají kamsi za svým imaginárním cílem, nadjezdy a betonové smyčky kroutících se vozovek obepínají další betonová monstra a nad tím vším se jako přízrak vznáší šedomodrý nádech smogu. Mezi auty se proplétají motorky a skútry, ale kol je tu jako šafránu. Zmizely bílé košile, zmizely šedivé uniformy, zmizela plachost lidí i příslovečná skromnost, ale zůstala vstřícnost a narostla radost a chuť užívat si života. Neuvěřitelný ekonomický vzestup země je znát na každém kroku a samotní Číňané jsou na to velmi hrdí a také to dávají najevo.

Náměstí Nebeského klidu

Po náročném devítihodinovém letu vám doporučuji nepřehánět to hned první den, a proto je ideální navštívit proslulé náměstí Nebeského klidu Tchien-an-men, je to dokonalá rovina, ostatně jako téměř celý Peking. První, na co si musíte zvyknout od samého počátku pobytu v Číně, jsou bezpečnostní kontroly prováděné s velkou pečlivostí. Setkáte se s nimi u mnoha významných památek a často i tam, kde byste to vůbec nepředpokládali. Můžete mít na to různý názor, ale faktem je, že při takovém množství lidí to asi jinak ani nejde. Na slavné a skutečně ohromné náměstí se prostě nikudy nedostanete, aniž byste nemuseli projít bezpečnostním rámem, jsou naprosto všude. Rovněž i vaše batůžky, ledvinky a tašky poznají temné útroby radarových boxů a váš oděv ještě lehce prohmátnou hbité policejní ruce v bílých rukavičkách. Ale jde to velmi rychle, takže za malý okamžik již stojíte jako jedna z tisíců postaviček uprostřed rozlehlého prostranství, srdce Pekingu.

Všude se stále uklízí

Ohromná plocha má několik dominant, kterým vévodí mauzoleum Mao Ce-tunga. Ale spíše vás zaujme ruch a lidské hemžení, je to vlastně taková velká promenáda. Číňané se velmi rádi fotí, všude se tvoří rodinné hloučky nebo jenom skupinky dívek a kamarádů a vzájemně se fotí a přitom hlučně konverzují. Čínština je opravdu poměrně hlučná, ale kupodivu i přes značný ruch a minimum prostoru kolem vás se nikdo nerozčiluje, nikdo nepropadá davové depresi, všichni to berou jako naprosto normální stav a musím říct, že toto platí po celé Číně. A další výrazný a typický jev: všude se neustále uklízí. Když se podívám na naše české ulice a zvláště chodníky plné cigaretových nedopalků, nalepených žvýkaček a občas i psích exkrementů, tak je mi až stydno. Na náměstí a nejen zde by se dalo ze země snad i jíst, jak je tu uklizeno. Pracovníci s košťátky, lopatkami a různými úklidovými mechanizmy kreslí své cestičky v davu jako robotické vysavače. Nikdo si tu nedovolí cokoliv odhodit na zem a odpadkové koše na každém sloupu jsou téměř povinností. Je to tak markantní, že to podvědomě vnímáte velmi zřetelně.

Zakázané město

Na náměstí si lehce odpočinete a aspoň trochu aklimatizujete, což znamená „zvyknete si na všudypřítomné davy lidí“, a pomalou procházkou dojdete k bráně Nebeského klidu, za kterou vás čeká největší palácový komplex na světě - Zakázané město. A promiňte, samozřejmě po bezpečnostní kontrole. Před vámi se otevřou nádvoří s mramorovými mostky klenoucími se nad umělými potůčky oddělená jednotlivými branami a máte-li dostatek fantazie, zjeví se vám před očima monumentální scény ze slavného filmu Bernarda Bertolucciho Poslední císař. Otevřenými mohutnými vraty můžete nahlédnout do síní a komnat včetně hlavní Síně Nejvyšší harmonie. Objevováním dalších utajených zákoutí v bludišti komplexu zde bez problémů strávíte několik hodin, a pokud chcete spatřit dokonalou geometrii celého císařského sídla obehnaného zdí a vodním příkopem, vyšplhejte na tzv. Uhelný pahorek s pavilonem, který se vypíná na severu hned za hradbami.

Staré a nové

Po kulinářském zážitku z večeře v některé z mnoha restaurací můžete vytrávit procházkou starými uličkami mizejících Chutungů, které alespoň trochu připomínají starý Peking, i když ekonomická prosperita je znát i tady: před zchátralými domečky nalepenými na sebe, s úzkými průchody a dvorečky s prádlem na šňůrkách stojí na chodníku zaparkovaná auta všech světových značek, jejichž stáří jsem odhadoval na méně jak dva roky, ach ten pokrok.

Chrám Nebes

Další den si trochu přivstaňte, protože vás čeká Chrám Nebes, ale ještě před tím přes 200 hektarů nádherného parku s tisíci cypřiši, kde Číňané cvičí taj-či, badmington, tančí na klasickou čínskou i evropskou hudbu, hrají různé hry, pouští draky nebo venčí ptáčky anebo jen tak odpočívají. Chrám nebes je zřejmě druhou nejvyhledávanější památkou v Pekingu. Přes třicet metrů vysoká kruhová stavba se třemi střechami nad sebou stojí na mramorovém, rovněž kruhovém stupňovitém schodišti. Zvláštností je, že tato dřevěná stavba je postavená bez jediného hřebíku. Součástí celého komplexu jsou i další zajímavosti: Kruhový oltář, Zeď ozvěn s proslulou akustikou, a Oltář nebes, kde se povinně musí vyfotografovat snad každý Číňan.

Letní palác

Příjemnou relaxaci spojenou s další pamětihodností si můžete dopřát v Letním paláci - rozsáhlém parku s komplexem chrámových budov. Bohužel pro vás i toto místo je častým cílem obyvatel Pekingu, takže ani zde nenaleznete klid a ticho, zato vám park nabídne projížďku po jezeře s oblouky mramorových mostů a s lotosovými porosty. Hlavní dominantu tvoří Síň Pálení kadidla Buddhovi - symetrická budova, která se vypíná na pahorku Dlouhověkosti, odkud je úchvatný pohled na celé jezero. Za prohlídku stojí neplující mramorová loď, zato procházka nebo spíše prodírání dřevěným krytým koridorem, který se táhne podél části jezera, vás asi moc nenadchne díky hustým davům lidí. Ale doporučuji zahnout do tzv. Suzhouské uličky s vodním kanálem hned pod pahorkem Dlouhověkosti, kde je řada zajímavých krámků a lidových umělců.

Ptačí hnízdo

Milovníci sportu jistě neopomenou navštívit olympijská sportoviště s hlavním stadiónem Ptačím hnízdem, zato exotickým labužníkům doporučuji návštěvu nočního trhu Donghuamen poblíž hlavní třídy Wangfujing plnou nejrůznějších pochoutek od krabů a sépií přes pražené larvy a kobylky až po smažené hady, škorpióny a různé brouky. Pokud v sobě nenajdete dost síly ochutnat, nabídne vám ulička přijatelnější kuřecí špízy, těstovinové speciality nebo klasické nudle.

A další večer můžete věnovat i návštěvě klasické pekingské opery, oblek netřeba. Pokud jste v Pekingu, využijte jeho relativní blízkosti od Dlouhé zdi a vypravte se na jednodenní výlet na některý z úseků tohoto největšího symbolu Číny. Ale o té si povíme zase někdy příště.

Text a foto: Jaroslav Hejzlar

 

 

Hledání v obsahu

Počasí

Soutěž

Napište nám

Partneři

Anketa

Jaká rubrika vás zajímá na našem webu nejvíce?
 
42%
 
17%
 
22%
 
10%
 
5%
 
4%
 
0%
 
0%

Diskuze

Ke stažení

Nejčtenější články

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne