Kupujeme byt v panelovém domě

Datum: 1.5.2013
obrázek
Tématu jsme se věnovali s ing. arch. Janem Borůvkou generálním sekretářem Asociace realitních kanceláří České republiky.

V čem spočívají výhody a nevýhody bydleni v panelovém domě?

Přesto, že na téma bydlení v „paneláku“ zaznívají převážně kritické komentáře, podle zájmu kupujících i nájemců, avízovaného realitními kancelářemi, není možné tento způsob bydlení „odepisovat“. Bydlení v paneláku má jak výhody, tak nevýhody. Asi tou hlavní výhodou koupě bytu v panelovém domě je jeho cena. Všeobecně se jedná o cenově dostupnější typ bydlení. A na to v dnešní době slyší řada zájemců.

Mezi nejčastěji zmiňované nevýhody patří zejména vzhled objektů. Fádní šedá barva betonových panelů evokující bydlení na rozbahněném velkoměstském sídlišti z dob dlouhé roky zakazované satiry „Panelstory aneb Jak se rodí sídliště“ režisérky Věry Chytilové, však již často ustoupila barevnému řešení v souvislosti s komplexním zateplením objektů. Ne, že by se převážně z „krabic“, staly přebarvením architektonické skvosty, ale jsou-li úpravy řešeny ve spolupráci s architekty, může být výsledek vzhledem k charakteru bydlení uspokojivý. Na sídlištích je zeleň již vzrostlá a mnohé městské části věnovaly do revitalizace panelových zástaveb nemalé prostředky, takže pryč jsou zanedbané bahenní stezky odnikud nikam… Pokud se týká nevýhod takříkajíc exteriérových, pak obyvatelům nejvíce vadí, že většinou celkem přesně vědí, co se děje u sousedů. Stačí se posadit u bytového jádra a je to jak po telefonu. I tento problém je však v rámci rekonstrukce bytových jader v panelovém domě částečně řešitelný.

Jaké jsou nejčastější problémy nájemníků?

Jistou výhodou koupě bytu v panelovém domě je skutečnost, že je možné předem zjistit, jaká je struktura obyvatel takového domu. Již pouhý náhled do společných prostor domu mnohé napoví. U nových objektů, kde nejsou ještě všechny byty obsazeny, můžeme být novým sousedem někdy i nemile překvapeni. Na druhou stranu se nedá předpokládat, že budoucí změny struktury nájemníků v panelových sídlištích z nich učiní „milionářské“ čtvrti. Bude to vždy levnější alternativa bydlení, což sebou nese i rizika ve složení obyvatel do budoucna.

Co určuje cenu panelového bytu?

Cenu bytu v panelovém domě v první řadě ovlivňuje lokalita, tedy místo v obci, kde se nachází. To je stejné, jako u kterékoli jiné nemovitosti. Dostupnost veřejné dopravy, školy, školky, obchody a služby v docházkové vzdálenosti, ale také dostatek zeleně, parkové úpravy s dětskými hřišti, kde mohou trávit děti volný čas apod. A jedná-li se o byt v objektu, který je již po výměně původních stoupaček, výtahů, oken, kompletně zateplený, pak je cena vždy vyšší než u obdobného objektu před zmíněnými úpravami.

Jaké jsou možnosti externího financování vložené do koupě bytu?

Byt v panelovém domě je nemovitost jako každá jiná. Je tudíž možné k nákupu použít jakékoli dostupné zdroje, včetně hypotečního úvěru nebo třeba stavebního spoření pro případ, že se rozhodnete byt komplexně zrekonstruovat.

Pokud si na koupi bytu či domu vezmu hypotéku, o kolik procent mi úvěr částku navýší?

To samozřejmě zcela závisí na volbě bankovního ústavu, se kterým uzavřete smlouvu o poskytnutí financování. Jaké jsou jeho podmínky pro poskytnutí úvěru. Jakou část kupní ceny budete hradit z vlastních zdrojů a jakou část z poskytnuté půjčky. Na jak dlouhou dobu si rozložíte splácení, k jaké fixaci úroku se rozhodnete a v neposlední řadě také na tom, jaké další poplatky jsou s půjčkou spojeny. Ať již se jedná o tolik dnes diskutované poplatky za správu hypotéčního účtu nebo třeba náklad související s oceněním nemovitosti pro účely poskytnutí úvěru. Něco vás bude stát splnění podmínky pojištění apod. Proto radím každému, aby před tím, než se rozhodne koupit jakoukoli nemovitost, pečlivě zvážil své možnosti. Aby si nechal přesně propočíst zmiňované „navýšení“ a podle toho vybíral typ nemovitosti.

Vyplatí se koupit starší panelový byt například z 80. let, u kterého musíme počítat s rozsáhlou rekonstrukcí?

Jestli se taková koupě vyplatí, záleží na tom, za kolik byt před rekonstrukcí pořídíte a na kolik vás přijde nutná rekonstrukce. Je dobré se tématu věnovat pečlivě. Pokud sami nemáte patřičné zkušenosti, pak neváhejte zajít k odborníkům, aby vám udělali předběžnou kalkulaci nutných nákladů rekonstrukce. Aby se vám nakonec celá transakce na místo ušetření neprodražila. Svoji roli hraje také již zmíněná skutečnost, zda v objektu měnili stoupačky (zejména voda a plyn). Aby se vám nestalo, že byt zrekonstruujete (většinou jsou při tom zrušena tzv. jádra) a za rok budete muset opět částečně bourat kvůli napojování rozvodů k novým přívodům.

Vyplatí se více bydlet v panelovém bytě než v novostavbě?

U novostaveb se dá předpokládat, že jsou řešeny v souladu s platnými předpisy o energetické náročnosti budov. To jim dává do vínku řadu dobrých vlastností pro budoucího uživatele, které souvisejí zejména s úsporami nákladů spojených se spotřebou energií. To byty v původní panelové zástavbě postrádají. Nově zateplené objekty vykazují sice velmi dobré parametry, ale pro zhodnocení výhodnosti je nutné vidět průkaz energetické náročnosti.

Je v současnosti vhodná doba ke koupi nemovitosti? Klesá nebo naopak stoupá cena nemovitostí? Proč?

Jestli chcete kupovat, pak teď je ta správná doba. Celková hospodářská situace není taková, aby zájemci kupovali stejně jako ještě před pár lety. Většina zájemců o bydlení se bojí dlouhodobějšího zadlužení a často raději přistupují dočasně k nájmu bytu. To způsobuje mírný převis nabídky nad poptávkou a tudíž nižší ceny nabízených bytů.

Ptal se: Martin Chára

Foto: archiv časopisu PANEL PLUS

 

 

Hledání v obsahu

Počasí

Soutěž

Napište nám

Partneři

Anketa

Jaká rubrika vás zajímá na našem webu nejvíce?
 
42%
 
17%
 
22%
 
10%
 
5%
 
4%
 
0%
 
0%

Diskuze

Ke stažení

Nejčtenější články

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne