Nejmenší velikán

Datum: 12.03.2009
obrázek
Jak moc si ceníme našeho WC? Považujeme ho za takovou samozřejmost, že o tom ani nepřemýšlíme. Hůře je až ve chvíli, kdy je ucpaný, nebo jej z jiného důvodu nemůžeme používat. Několik následujících dní po zprovoznění pak s povděkem kvitujeme každé spláchnutí. Přesto toaletu považujeme za ryze účelovou záležitost. Pamatujme, že je tím nejfrekventovanějším místem našeho bytu a na rozdíl od ložnice ji často vyhledají i naše návštěvy.

Zázraky na malé ploše

WC - nejmenší místnost v bytě se v dnešním moderním pojetí stala pro mnohé návrháře a firmy výzvou, jak i na velmi omezeném prostoru nabídnout vybavení účelné a moderní.
Z tohoto pohledu je nabídka trhu dostatečná - řada výrobců navrhuje některé série speciálně pro malé prostory WC i koupelen. Společným znakem těchto sérií je především maximální prostorová úspornost, ovšem při zachování všech funkcí i komfortu užívání. Typické bývají asymetrické tvary a rohová řešení.
Na moderní toaletě by kromě nepostradatelného klozetu nemělo chybět malé umyvadlo, vhodný je i bidet, stále častěji se objevuje také malý pisoár. Zapomenout bychom neměli ani na základní úložné prostory.

Klozet - snadný přístup především

Určitě jste se už i vy setkali se situací, že pobyt na WC a všechny nezbytné náležitosti s ním spojené, byly doslova nadoraz. Ještě náročnější situace nastává, pokud se dveře WC otevírají dovnitř. Podíváme-li se na problém z ryze praktické stránky - musíme se pohodlně svléci, obléci i usednout. Přitom bychom neměli narážet ani do stěn, ani do dalšího vybavení. Nepříjemně se můžete uhodit i o nevhodně tvarovaný či umístěný držák toaletního papíru. Když už jsme na tento problém „narazili" - umístění držáku s toaletním papírem může být docela věda. Měl by být bez námahy dostupný z klozetu, odkud bychom měli být schopni na něj dosáhnout oběma rukama (utrhnout papír z volně se točící role jednou rukou není nic snadného).
Ve všech bytech musí toaleta splňovat nornou předepsanou velikost, zaručující právě možnost bezpečného pohybu. V rámci rekonstrukce se pak snažíme získat prostoru ještě více. Současně také hledáme takové umístění klozetu a dalšího vybavení, které nám pomůže naše představy ve jménu prostoru realizovat. Výhodou jsou především asymetrická, případně rohová řešení klozetů.

Umyvadlo samozřejmostí

Praktičnost - to je největší benefit malých umyvadel, která se rychle staly samozřejmým doplňkem moderního WC. Je to praktické pro všechny členy domácnosti, navíc to oceníme i v případě návštěv, které po použití WC už nemusí vstupovat do koupelny, kde se může někdo sprchovat, nebo je v ní připraveno prádlo na vyprání a podobně.
Při výběru rozhoduje především velikost. Malá umyvadla zde téměř výhradně slouží k opláchnutí rukou, proto stačí opravdu malé - větší by se stejně nevešlo. Dostatečná velikost začíná již od šířky 35 cm a hloubky od 26 cm.
Důležité je správné umístění umyvadla. Volíme takové místo, kde nás nebude umyvadlo omezovat v pohybu ani nebude hrozit riziko, že se o něj uhodíme. Prostorově velmi úsporná řešení jsou u rohových umyvadel. Ta bývají i asymetricky řešená. Při výběru dejme přednost umyvadlům zabudovaným ve skříňce, nebo alespoň s minimální odkládací plochou.

Velký návrat bidetu

Pokud to rozměry WC jen trochu dovolí, neměli bychom zapomenout na bidet. Proč si jej pořizovat? Je to základní hygienické zařízení, které nám okamžitě umožní pocit čistoty. Očistu zajišťuje nejen bidetová baterie se stranově nastavitelnou hubicí, ale zároveň i nastavitelné trysky. Na trhu jsou i bidety opatřené sedátkem, takže o kompletní komfort je postaráno i po této stránce.
Zásadou číslo jedna by mělo být umístění bidetu v těsné blízkosti toalety - podle stavebních norem je minimální vzdálenost mezi bidetem a toaletou 100 cm. Stejně jako klozet, také bidet je nabízen ve stojacím i závěsném provedení. Samozřejmostí by měla být volba klozetu i bidetu ze stejné designové série. V blízkosti bidetu by měl být umístěn ručník, případně mycí prostředek.

Pisoár k vám domů

Prkénko nahoru, prkénko dolů. Ženy se zlobí na muže, proč je nechávají zvednuté, muži nechápou, proč je ženy po použití klozetu zase neumějí hezky zvednout. Proč si nepořídíte pisoár? Pisoár si cestu do soukromých objektů teprve hledá, ale má své přednosti - bez diskuze. Kromě pohodlí pro pány patří k výhodám také snížená spotřeba vody. Ženy, vládkyně nad úklidem, ocení jeho menší náročnost.
Pro soukromá WC jsou navrhovány pisoáry speciální, podstatně subtilnější, a prostorově velmi úsporné ve srovnání s typy pro veřejné prostory.

Důležité nezbytnosti

Samozřejmými doplňky toalety je držák na toaletní papír a hygienická štětka, nejlépe v závěsném provedení a malý, raději uzavřený odpadkový koš. Pokud nám to prostorové možnosti dovolují a umístili jste na WC malé umyvadlo, nezapomeňte na věšák ručníky. Protože jsou tato umyvadla prostorově velmi úsporná, je možné, že na okraj nebudeme moci postavit mýdelník. Řešením může být závěsné provedení, nebo úzká polička. Vhodné je i malé zrcadlo, které navíc prostor opticky zvětší.

Text: Dominika Bučková
Foto: archiv firem

 

 

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne