Kuchyňské proměny

Datum: 12.08.2008
obrázek
Jak nově zrekonstruované kuchyně dokazují, i velmi malý prostor původně ne příliš vzhledné části panelákového bytu lze dnes proměnit ve velice funkční „šik“ kuchyň. Průvodcem nám bude společnost PANELREKO, která se zabývá rekonstrukcí bytových jader a kuchyní, a to včetně jejich vybavení.

Řada lidí přistupuje zároveň s přestavbou bytového jádra i k rekonstrukci kuchyně. Důvodem může být to, že kuchyňská linka přímo visí na umakartové stěně. V tomto případě pak není jiného zbytí. Může se také stát, že kuchyň s jádrem přímo nesouvisí, ale zákazník se rozhodne udělat vše při jednom nepořádku. Důvodem může být i zastaralá či nevyhovující elektroinstalace, která se při výměně jádra dá snadno zrekonstruovat i v kuchyni.


Rekonstrukce kuchyně neznamená pouze pořídit si novou kuchyňskou sestavu, ale pokud se pouštíte do přestavby skutečně od podlahy, bude třeba provést řadu odborných prací. Kromě zedníka potřebujete instalatéra, elektrikáře, obkladače, podlaháře a naposledy i malíře pokojů. „Ideální proto je, pokud si zákazník může u jedné firmy kromě vybavení kuchyně objednat i všechny s tím související práce. Ze zkušenosti víme, že málokterý výrobce kuchyní dokáže dodat i přesný rozkres instalací, který požadujeme po zákaznících, kteří nemají kuchyň od nás. Je to důležité. Do hotové kuchyně se již těžko přidává zásuvka pro myčku, na kterou se zapomnělo,“ vysvětluje ing. Alena Koubová ze společnosti PANELREKO. Dalším problémem bývá digestoř a odvětrávání. Původní digestoře v panelových bytech mají vývod a jsou umístěné poměrně nízko. Se změnou kuchyně se digestoř často přesune jinam. Odvětrávací šachty však bývají v tak havarijním stavu, že například posun otvoru výš, nebo jeho úprava mohou být velmi složité, případně i nebezpečné. „V tomto případě se dá využít digestoří recirkulačních. Většinou se ale snažíme na stávající systém napojit,“ pokračuje ing. Alena Koubová.

Nebuďme maximalisté

Do panelákové kuchyně si nemůžeme pořídit vybavení vhodné do prostorné kuchyně v rodinném domě. I kdybyste je to ní vtěsnali, nezbude dostatek místa pro vás samotné. Příprava pokrmů se zkomplikuje a dostane se do rozporu s ergonomií. Co se týče úložných prostor, do menších kuchyní jsou stále žádané horní skříňky vysoké až do stropu. „Z realizací na snímcích je patrné, že to nepůsobí nijak těžkopádně. Zde je ale dobré připomenout, že horní plochy těchto nízkých skříněk by se neměly stát odkladištěm…,“ připomíná ing. Alena Koubová.

Dvougarsoniéra kuchyni stačí

I na několika metrech čtverečních lze zařídit vkusnou, a přitom velice funkční kuchyň. Důkazem mohou být návrhy řešení a realizace kuchyně v panelákové dvougarsonce. Tentokrát navštívíme první ze tří typů těchto bytů. Zajímavostí, na první pohled možná i komplikací, je přítomnost ještě jedné odvětrávací šachty na druhé straně kuchyně. Pojďme hledat řešení společně.

Jak na druhou šachtu?

Druhá větrací šachta v kuchyni je pro mnoho lidí doslova k vzteku a mají tendenci se jí zbavit. Zvláště když ventilátor, který je na ní umístěný, nepoužívají. Mnozí si však neuvědomí, že případným odstraněním šachty by narušili větrací systém celé stoupačky. V tomto případě se nedá dělat nic jiného než šachtu do kuchyně vhodně začlenit.
„Zde bylo požadavkem zákaznice umístění pračky v kuchyni. Po několika pokusech navrhnout rohovou kuchyň, kdy stále něco chybělo (jednou místo na šuplíky, pak na chladničku) jsme dospěli k finálnímu návrhu, který je opravdu netradiční, ale splňuje veškeré požadavky. Sporák je na opačné straně než původně. Kuchyně je vybavena recirkulační digestoří,“ vysvětluje ing. Alena Koubová.

Řešení na míru

Malá kuchyňka svým řešením a vybavením beze zbytku splňuje nároky kladené na moderní kuchyňské pracoviště. Napravo dřezu je dostatečná pracovní plocha. Také úložné prostory byly řešeny s ohledem na potřeby šéfkuchaře při přípravě pokrmů. Mají podobu otevřených polic, uzavřených a prosklených skříněk. Dolní úložné prostory zčásti tvoří maximálně funkční plně výsuvné šuplíky. Umožňují snadný přístup k uloženým věcem, zajišťují přehled a zároveň usnadňují udržení pořádku. Odkládací plochu v podobě polic najdeme rovněž na stěně mezi oběma částmi sestavy.
Druhou část kuchyňské sestavy tvoří chladnička kombinovaná s mrazákem, varné centrum v podobě elektrické trouby s varnou troubou a uzavřené úložné prostory.
V kuchyňce je zajímavým způsobem řešeno osvětlení. Dostatečné světlo nejen na pracovní ploše, ale i v celé místnosti zajišťují „bodovky“ nad horními skříňkami sestavy. Na „záda“ pracovní desky byl použit keramický obklad ve stejném tónu, jako je dlažba. Korpusy i dvířka sestavy jsou vyrobeny z lamina modré barvy v kombinaci s dezénem olše.
V rámci přestavby bytu byla příčka mezi obývacím pokojem a kuchyní nahrazena pouze sádrokartonovou polopříčkou na jedné straně kuchyně. Ta ji opticky odděluje od obytného prostoru a kromě estetické úlohy slouží i jako odkládací prostor, kterého v kuchyni není nikdy dost.

PANELREKO radí:

Specifika kuchyní v panelových domech
Sestavy vhodné do kuchyní v panelových domech mají svá specifika, která nelze v žádném případě přehlížet. Do nosných panelů nelze instalovat rozvody elektřiny, plynu a vody, které tudíž musí být vedeny po zdi, ukryty za spodními skříňkami kuchyňské sestavy. Většina výrobců s tím počítá, ale je dobré na to upozornit.

Text: Alena Vavroušková
Návrhy realizací a foto: archiv společnosti PANELREKO

  • Návrh kuchyně vždy vychází z požadavků obyvatel bytu. Přesto zde musí zůstat zachovány všechny podmínky pro správnou a bezpečnou kuchyňskou práci.
  • Vzhled kuchyně v otevřeném prostoru by vždy měl korespondovat s ostatním vybavením této části interiéru

Půdorys původní

Krátká linka podél stěny umožňovala využít zbylý prostor pro jídelní kout. Výhodou sice byla přímá blízkost kuchyňské linky, kterou bychom ocenili při servírování. Na druhou stranu byl ale stále na očích běžný kuchyňský pracovní nepořádek...

 

Půdorys nový

Místo původní krátké rovné sestavy byla nová kuchyň navržena ve dvou rovnoběžných liniích. Právě zásluhou druhé šachty mohl být sporák s digestoří na odtah umístěna na protější stěně. Kuchyň získala více prostoru, jídelní kout byl přesunut více do obývací části.

 

 

 

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne