Prosluněný ostrov Kypr

Datum: 5.4.2013
obrázek
Jen si to zkuste představit: Ze sychravé zimy se za necelé tři a půl hodiny přenesete na ostrov, který i během listopadu umožňuje koupání v moři a kde v pravé poledne nakonec budete rádi za trochu stínu. Ostrov s nádhernými plážemi, historickými památkami, kláštery v kopcovitém vnitrozemí a příjemnými restauracemi. Ale proč si to představovat, když to můžete zažít? Týdenní pobyt na Kypru s polopenzí v minimálně tříhvězdičkovém hotelu mimo sezónu se dá pořídit od 11 700 Kč, a to včetně dopravy.

Kypr je nejjižněji položený ostrov Evropy, kam se dostanete po třech a půl hodinách letu. Jeho poloha zaručuje velmi příjemné počasí i v době, kdy se Česko zahalí do nevlídných mlh a krajinu pokrývá první nadílka sněhu. Stejně tak tu je krásně na začátku roku, zvláště pak od února do dubna.

Dlouhé koupání

Je začátek listopadu, krátce po půl osmé ráno, a první turisté už plavou v moři. Ranní slunce osvětluje rybářskou bárku vracející se do přístavu v Paphosu i pevnost, která mu dominuje. Paprsky dopadají i na písečnou pláž, která teď ale ještě zeje prázdnotou. Plavu v prohřátém moři a těším se na další kyperský den. Než ale někam vyrazím, dám si v hotelu vydatnou snídani. I ve tříhvězdičkovém hotelu jsou obvyklá vajíčka, párky, slanina, fazole, samozřejmostí pak jsou sýry, salámy, na své si přijdou i vyznavači něčeho zdravějšího – corn flakes, vloček a podobně. Samozřejmě platí, že čím vyšší kvalita hotelu, tím pestřejší nabídka.

Po snídani se z hotelu vydávám do historického centra Paphosu, městečka, které je od roku 1980 zapsané na seznamu UNESCO. Dojdu k mořskému pobřeží a pak pokračuji po vydlážděné cestě. Ráno a večer tu potkáte množství běžců, přes den promenádu využívají lidé směřující do centra. Míjím vyhledávanou písečnou pláž, hotely i dřevěná mola. Na pečlivě udržovaných a zavlažovaných trávnících jsou vytažená lehátka a na nich se již sluní nedočkaví turisté. Je tu hodně Němců, Angličanů a Seveřanů, často lze slyšet i ruštinu.

Výlety se slevou

Postupně se promenáda spojí s hlavní třídou a pod palmami dojdete až do přístavu. Místní prodejci už kolem deváté otvírají své stánky a nabízejí lodní a automobilové výlety směřující především na poloostrov Akamas. Je mimo hlavní sezónu, takže na řadu přicházejí nejrůznější slevové akce. I to je jedna z výhod mimosezónních termínů.

Paphos je zvláštní místo, které nelze popsat jedním slovem. Kloubí se tu tolik prvků, chutí a vůní, minulost se na jednom místě často až absurdně mísí s přítomností. Originalita ostrova se zde střetává s globálními řetězci rychlého občerstvení.

Mozaiky a hrobky

Hned u přístavu je vstup do archeologického naleziště se slavnými mozaikami, které vznikly v pátém až třetím století před naším letopočtem. Zdobily krásné vily místní elity a zobrazují výjevy z řeckých bájí, oblíbeným motivem je i bůh vína slavností Dionýsa. Oplocený areál je poměrně rozlehlý, nachází se tu kromě dalších rozvalin i dosud stojící maják. Pokud si chcete areál v klidu projít a nestresovat se, vyčleňte si na prohlídku zhruba dvě hodinky, ideálně spíše ráno nebo odpoledne. I mimo letní sezónu totiž umí sluníčko na Kypru pořádně hřát.

Druhou hojně navštěvovanou lokalitou, kterou rozhodně navštivte, jsou takzvané Hrobky králů. Najdete je zhruba dva kilometry západně od mozaik. Dojít k nim lze buď po hlavní silnici, druhou možností je jít alespoň část cesty podél moře. Hrobky králů evokují, že zde jsou pohřbeni králové. Lidé tak usoudili podle monumentálnosti pohřebiště z doby zhruba čtyř století před naším letopočtem. Hroby jsou vydlabané do pískovcových skal a zdobí je dórské sloupy i fresky. Archeologové ale následně vyvrátili, že by zde byli skutečně pohřbeni králové. Místo odpočinku tu podle nich našli bohatí obchodníci a vysocí úředníci města.

Krása toulání

Když už máte za sebou návštěvu dvou nejslavnějších míst v Paphosu i zpřístupněnou pevnost v přístavu, je čas začít se městečkem jen tak toulat. Objevovat rušné ulice s obchody a supermarkety i zapadlé kouty, kde jsou taverny s místními obyvateli. Zcela určitě při toulkách narazíte na kostely staré stovky let i ty vzniklé teprve nedávno. Narazíte na ulice, kde je jeden zábavní podnik vedle druhého. Máte chuť na drink? Něco ostřejšího? Chcete se cítit jako v Hollywoodu? Na Divokém západě? Jako v kresleném filmu? Nebo jako v anglickém klubu? I to je tady možné. Mimochodem, zvláště hospod v anglickém stylu je tu opravdu hodně, což je důsledek působení anglických vojsk na Kypru. Mnoho z nich disponuje velkoplošnými obrazovkami, na nichž můžete sledovat především anglickou ligu. Na Kypru působilo i několik českých fotbalistů, na soustředění sem opakovaně jezdí některé české kluby, nicméně naši ligu tu v hospodách opravdu nesledují. Při pohledu na některé výkony by se i chtělo říci – naštěstí.

V sobotu na trh

Když už dostatečně prozkoumáte spodní část Paphosu – tu historickou a turistickou, je čas vydat se do Paphosu horního. Lze tam dojít pěšky (od přístavu počítejte se zhruba hodinovou procházkou), nebo zvolit autobus. Autobusová doprava ve městě a okolí je velmi propracovaná. Od časného rána až do noci pendlují autobusy mezi východní částí, centrem a na západě ležící oblastí Coral Bay, kde se nachází vyhledávaná písečná pláž s pozvolným vstupem do moře. Jednotné jízdné stojí kolem jednoho Eura, koupit se ale dá i denní nebo vícedenní jízdenka. Pokud nasednete do autobusu, (jízdenka se kupuje u řidiče a snad ještě častěji u řidičky), zpravidla se usadíte v novotou vonícím dopravním prostředku, který je vybavený i LCD televizí.

Pro návštěvu horního města je nepříhodnějším dnem sobota, kdy se hned u konečné autobusů (Paphos-Market) koná tradiční trh s ovocem a zeleninou. Můžete si tu koupit čerstvé výpěstky od místních farmářů – olivy, granátová jablka, hroznové víno, mandarinky, pomeranče, fíky, ze zeleniny nechybí cibule, květák, papriky nebo rajčata. Na prodej je i místní med nebo uzeniny. Nakupují tu místní i turisté, kteří mohou dále zavítat do krytého spletitého labyrintu, kde jsou desítky obchůdků se suvenýry, textilem nebo šperky. Občas tu lze narazit na velmi pěkné kousky a navíc za solidní ceny – obvykle levnější než ve spodní části města, které je odsud jako na dlani.

„Jo, pohled je to hezký,“ řekne česky taxikář a lehce se pousměje. Rodilý Kypřan strávil v Československu několik let, zamiloval se a nakonec se i se ženou na Kypr vrátil. „Hodně se tu v posledních letech staví. Hotelů, apartmánů i bytů,“ ukáže na novou výstavbu zabírající další a další volné plochy. Políčka i velké pařníky ustupují novým domům. „No nic, už to balím. Lidé šetří a raději jezdí autobusem než taxíkem,“ povzdechne si šofér.

Kde se zrodila Afrodita

Mimochodem, autobusem za jedno euro dojedete z Paphosu i ke zhruba dvacet kilometrů vzdálené Petra tou Romiou. Tedy místu, kde se dle pověsti z mořských vln zrodila bohyně Afrodita. Ať už to bylo jakkoli, místo je to nádherné. Dlouhá oblázková pláž se táhne na obě strany od vysoké strmé skály vystupující z moře. Bílé kamínky tu mají často tvar srdce a tak nezřídka končí v kapsách a batozích turistů. Máte-li možnost, zůstaňte tu celý den. Zvláště dál od skály už často budete úplně sami, doporučuji také vydat se po asfaltové silnici zhruba kilometr na vyhlídku, odkud je toto nádherné místo krásně vidět. Jak bude sluníčko postupovat po obloze, bude se měnit i atmosféra. V pozdním odpoledni zde s velkou pravděpodobností potkáte svatebčany. Někteří si na tomto romantickém místě řeknou to nejdůležitější ANO v životě, jiní se sem jedou jen vyfotografovat.

Pohoří Troodos

Pokud už jste na Kypru, byla by škoda zůstat jen na pobřeží. Jednou možností je půjčit si auto a poznávat krásy tohoto ostrova na vlastní pěst. Protože se tu ale jezdí vlevo, mnoho návštěvníků raději volí organizované výlety. Jedním z nejpopulárnějších je návštěva pohoří Troodos. Během tohoto „tripu“ obvykle ochutnáte tradiční dezertní víno comandarii (a také máte možnost si ho koupit přímo od výrobce za dobrou cenu například ve vesničce Lania), navštívíte hrob prvního kyperského prezidenta Makaria a zavítáte do nádherného v kopcích zasazeného kláštera Kykkos. Cesta od moře bude stoupat přes vinice na úbočích svahů až do regulérních hor. Během několika desítek minut se ráz krajiny úplně změní a nabídnou se vám fantastické výhledy. Milovníky pěší turistiky nepochybně potěší, že tu je množství vyznačených tras, na své si tu přijdou i vyznavači kol. A to jak silničních, tak i trekových nebo horských. Na jaře pak do oblasti Troodosu míří fotografové z celého světa. A nejen sem. Zažít kvetoucí Kypr je totiž velmi opojné, okouzlující a ohromující. A hlavně je to zhruba o dva měsíce dříve než v Česku.

Zvyky, tradice a svátky

Kypr a jeho barvitá historie se odráží v bohatém kulturním životě. Téměř každý týden je nějaká oslava, festival, svatba či svátek. Z náboženských slavností na Kypru jsou významné zejména řecké ortodoxní Velikonoce. To je vrchol církevního roku a jsou považovány za důležitější než Vánoce. Na velikonoční sobotu většinu Kypřanů naleznete v kostele. O velikonoční neděli rodiny zasedají ke společnému obědu a podává se tradiční pečené jehněčí.

Lidové umění

Na Kypru se dochovala tradice ruční výroby různých druhů výrobků jako je například výroba keramiky a tkaní krajek. Jeden z nejznámějších předmětů dovozu v této oblasti je proslulá krajka z Lefkary. Nejkvalitnější krajka na ostrově Kypr se tká v malé vesničce Lefkara v jižní části Troodoského pohoří. Dalším známým kvalitním produktem ruční výroby na ostrově jsou kyperské proutěné košíky a koše. Bohužel výroba proutěných židlí, křesel a nábytku patří mezi postupně zanikající řemesla současnosti. Většina restaurací a ostatních společností dává totiž přednost židlím vyrobeným z umělé hmoty a tak toto úctyhodné řemeslo zaniká. Vysoké kvality dosahují ručně vyráběné výrobky z kovů, převážně ze stříbra a mědi.

Kuchyně a kyperská vína

Již po letmém seznámení s kyperskou kuchyní poznáme, jak výrazně je poznamenaná středomořskými a orientálními vlivy. Jídelní lístky jsou plné nejrozmanitějších jídel. Dává nám to nejen možnost velkého výběru, ale na Kypru je to i zárukou skutečných kulinářských zážitků.

Kyperské pokrmy se připravují z čerstvých surovin a snad nikdy v nich nechybí olivový olej. Důležitou roli tu hraje ochucení čerstvým kořením a pro přípravu salátů používání čerstvého olivového oleje. Maso na Kypru bývá čerstvé, takže se nemusíte ničeho bát. Kromě ryb patří mezi oblíbené maso skopové a hovězí, ochutnat lze i kozí maso. Mezi produkty nabízené na kyperských tržištích patří různé produkty vyrobené doma, například med, různé druhy oliv, domácí sýr fetta nebo párky Loukanika.

Kypr je také rájem pro milovníky lahodného moku z vinné révy. I nástěnné malby některých památek dávají nahlédnout do historie významu vína na ostrově – kyperská vína jsou jedna z nejstarších na světě. Vinná réva se pěstuje v okolí Limassolu a Paphosu, ale i v pohoří Troodos.

Možnosti pro všechny

Kypr toho ale nabízí mnohem víc – populární jsou již zmiňované safari výlety do oblasti Akamas, zájezdy do hlavního města, do Turky okupované severní části, na oblibě získává i ubytování v tradičních vesnicích, které je často spojeno s návštěvou místních farem. Můžete si tak přímo ze stromu utrhnout právě uzrálý pomeranč nebo ochutnat čerstvě vylisovaný olivový olej.

Text: Andrea Papadopulu

Foto: VTT

 

 

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne