Zateplení je stále aktuálnější

Datum: 4.4.2013
obrázek
První mrazy a sníh přišly už koncem loňského října a nepřízeň počasí se nás dosud drží. Kdo ví, jak tomu bude v rámci globálního oteplování příští rok. Oproti tomu je jisté, že ceny tepla i energií budou čím dál vyšší. Je tedy velmi rozumné investovat do úspor, protože přijdou jistě vhod.

Zejména v dlouhodobém horizontu je určitě výhodnější splácet hypotéku na revitalizaci domu a jeho zateplení než platit vysoké účty za teplo.

Dokonce to může vyjít i tak, že ušetřené peníze za uspořené teplo mohou sloužit ke splácení úvěru či hypotéky, použité na zateplení. Úspory jsou prostě výhodné, i když něco stojí. Právě proto je důležité, užitečné a rozumné zvážit jak na to. A také, co se vyplatí a co se třeba nevyplatí. I když to vypadá velmi výhodně.

Určitě stojí za to zamyslet se nad nabídkou obrovských úspor za nízkou cenu

Jak to takový dodavatel udělá? Má novou technologii? Levnou? Kvalitní? Převratnou? Levné pracovníky? Tolik štěstí najednou vás asi nepotká. Spíš to bude jen levné a nekvalitní. Tedy vyhozené peníze. Byť to na krátkou dobu nějakou úsporu tepla přinese. Říká se u nás odpradávna, že „za málo peněz málo muziky“. Tomu rozumí každý. Takže když někdo nabízí za málo peněz hodně muziky, je dobré se mít na pozoru. A uvážit, zda teď něco „ušetřit“ a potom léta na lacinou nekvalitu doplácet, anebo si vybrat dodavatele, který nabídne dobrou kvalitou za dobrou cenu.

To vůbec neznamená vybrat si to nejdražší nabízené

Chce to jen věnovat trochu času porovnání nabídek a vybrat tu, která představuje nejlepší poměr v položkách „cena/výkon“. Přeloženo to znamená dobrou kvalitu a záruky za dobrou cenu.

Záruky je třeba v každém případě započítat

Není to složité a není přece nic snazšího, než se poptat nejméně u tří dodavatelů, kteří mají prověřené reference. A porovnat nabídky i reference. A zeptat se těch, kteří mohou reference potvrdit. Téměř nic to nestojí a může to ušetřit mnohem víc, než se zdá. Mít doma teplo je věc pocitová, jak teplo zachovat a přitom energii k jeho dodání uspořit, se musí spočítat. Je to odborná záležitost, a pokud má být zateplení kvalitní a poskytnout efekt, který investor předpokládá, je nutné se obrátit na odborníky.

Ti správní mají certifikát a autorizaci. Nevěřte, že když se někdo podívá a řekne, že pětka polystyren stačí, že to bude stačit. Většinou nebude.

Zateplení domu si nepořizujeme na rok, ale na desítky let. Proto se důkladná, odborná příprava vyplatí.

Text: Aleš Kocourek

Foto: Kasten

KASTEN, spol. s r.o., člen Cechu pro zateplování budov

Zabýváme se zateplením již 17 let. Hodně o tom víme. Podívejte se na www.kasten.cz.

Kontakty: KASTEN spol. s r.o., Větrná 145, 277 11 Neratovice – Byškovice

Tel: +420 318 647 150; +420 318 647 152, e-mail: info@kasten.cz; www.kasten.cz

 

 

Hledání v obsahu

Počasí

Soutěž

Napište nám

Partneři

Anketa

Jaká rubrika vás zajímá na našem webu nejvíce?
 
42%
 
17%
 
22%
 
10%
 
5%
 
4%
 
0%
 
0%

Diskuze

Ke stažení

Nejčtenější články

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne