Jak si dobře navrhnout koupelnu?

Datum: 3.4.2013
obrázek
Při návrhu nové koupelny i rekonstrukci té stávající je nutné zvážit všechny funkce, které od koupelny očekáváte, s ohledem na ergonomii, funkčnost a praktičnost. Koupelna, ať je velká nebo malá, zejména slouží pro každodenní hygienu - umývání, koupání a sprchování. Dalším obvyklým využitím v malých bytech je praní a sušení prádla. Často je její součástí také toaleta. V neposlední řadě ji vnímáme jako místo pro relaxaci.

Dostatek prostoru

Abyste se v koupelně cítili pohodlně, je třeba si uvědomit důležitou věc. I se všemi nutnými zařizovacími předměty musí v koupelně být dostatek prostoru, abyste se mohli po sprchování pohodlně osušit, vystoupit z vany nebo si vyčistit zuby před umyvadlem, aniž byste se uhodili o roh skříňky nebo pračky. Pro získání dostatečného prostoru je nutné respektovat všeobecné dispoziční zásady, dodržovat minimální vzdálenosti mezi jednotlivými zařizovacími předměty, vzdálenosti od stěn a průchozí uličky.

Co chcete v koupelně opravdu mít?

Kromě vašich představ a požadavků na funkčnost koupelny vyžaduje její plánování a následná realizace součinnost odborníků, kteří provedou zednické práce, rozvody elektřiny, vodoinstalaci, obkladačské práce a samotnou instalaci koupelnového vybavení.

Ale jak vlastně začít?

Rekonstrukce koupelny představuje často rozhodnutí na desítky let nebo i na celý život. Změny, které nakonec provedete, mohou být dost radikální. Proto, než se pustíte do bourání, stavění nebo výběru zařizovacích předmětů, ať už se jedná o vanu, sprchový kout, umyvadlo, skříňky, baterie, topení nebo věšáky na ručníky, položte si sami pro sebe několik zásadních otázek a pokuste se na ně odpovědět.

Kolik lidí bude koupelnu používat?

Přestože všichni členové domácnosti se v ní nebudou vyskytovat ve stejnou dobu, i tak je třeba brát ohled na dostatek prostoru, odkládacích ploch i na výběr zařizovacích předmětů tak, aby koupelna vyhovovala všem a každý v ní měl své místo na ručník i hygienické potřeby. Pokud je vás v domácnosti více, nejlepším řešením jsou dvě umyvadla s velkou odkládací plochou a poličky.

Vana nebo sprchový kout?

Volba vany nebo sprchového koutu se odvíjí od možností konkrétního prostoru a stává se nejčastějším důvodem sporů při rekonstrukci koupelny. Sprchový kout v mnohých případech přináší cenné centimetry navíc, a proto je mu často dávána přednost. Lidé si často přejí do panelákové koupelny rohovou vanu, kterou považují za známku vyššího komfortu a úsporu místa. Rohové vany ale problém s prostorem nevyřeší, spíše naopak. Skvělým kompromisem mezi vanou a sprchovým koutem je asymetrická vana se speciální zástěnou z bezpečnostního skla, která poskytne prostor pro příjemnou koupel i pohodlné sprchování.

Chcete mít v koupelně pračku, nebo ji můžete přesunout do jiné místnosti?

Dnes je již běžné, že lidé mají pračku v kuchyni, nebo v chodbě. Zvažte tuto možnost. Získáte více prostoru třeba na skříňku, koš na prádlo nebo třeba i na vanu a sprchový kout zároveň.

Chcete spojit WC s koupelnou, nebo jste zastánci dvou samostatných místností?

Pokud žijí v domácnosti více než dva lidé, je lepší koupelnu a záchod oddělit, máte-li možnost. Vyhovíte tak lépe potřebám členům rodiny a třeba získáte další prostor v koupelně.

Je koupelna dost velká, abyste tam vměstnali vše, co si představujete?

Bez čeho se v koupelně neobejdete? Co v ní musí nutně zůstat? A naopak čeho se můžete vzhledem k velikosti a správné funkčnosti koupelny vzdát?

Tipy a rady jak si poradit s nedostatkem prostoru

Pokud si dokážete odpovědět na předchozí otázky, můžete začít s návrhem vaší koupelny. I když nemáte tolik místa, kolik byste si představovali, vždy lze najít řešení:

  • Nejprve zkuste zjistit, zda byste nemohli koupelnu rozšířit na úkor zbytečně velké a hluché chodby nebo sousední obytné místnosti.
  • Pokud není možné koupelnu zvětšit, musíte se vypořádat se stávajícími dispozicemi. Dojem prostorné koupelny i v malé místnosti získáte vhodným uspořádáním zařizovacích předmětů. Praktickým a úsporným řešením jsou různé koncepty od koupelnových firem. Šetří nejen místo, ale i čas, který byste jinak věnovali shánění vybavení.
  • Bez stavebního zásahu můžete koupelnu opticky zvětšit také výběrem vhodných materiálů, barev i způsobem obložení. Pokud zvolíte obklady malého formátu, prostor se opticky zvětší. Při výběru obdélníkových obkladů koupelnu opticky rozšíříte orientací obkladu podélně. Prostor zvětšíte také instalací velkého zrcadla.
  • Zamyslete se, zda musíte mít pračku nutně v koupelně. Pokud máte možnost přesunout ji do jiné místnosti, ušetříte spoustu místa na vanu, sprchový kout nebo obojí.
  • Ke zvětšení prostoru koupelny výrazně přispívá i denní světlo. Ne v každé koupelně jsou okna, proto je řešením nahradit denní světlo vhodným umělým osvětlením. K tomu poslouží chytré uspořádání svítidel. Další variantou jsou luxfery, které propustí z vedlejší místnosti alespoň trochu denního světla.
  • Při výběru zařizovacích předmětů je nutné počítat s dostatečným místem před umyvadlem, sprchovým koutem i vanou. Design zařizovacích předmětů by měl jít ruku v ruce s praktičností, ale ne na úkor funkčnosti.

Text: Lucie Czechová

Foto, plánky a vizualizace: Jika, Rako, Ravak, časopis PANEL PLUS

 

 

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne