Chtělo by to vymalovat!

Datum: 04.03.2009
obrázek
Už by to chtělo vymalovat. Tak právě touto větou to vždy začíná. Nutno podotknout, že zdaleka ne vždy tato věta padne včas. Zkrátka, do malování se nikdo nehrne. Představa stěhování, nepořádku a všech ostatních průvodních znaků takového zásahu do našeho domova, nikoho neláká. Ale už v tuto chvíli záleží na nás. Bude to opravdu problém, nebo se i malování dá zvládnout v pohodě?

Prvním a v podstatě nejdůležitějším rozhodnutím po zavelení k útoku proti ušmudlaným stěnám je volba řešení. Buď se pustíte do malování pustit vlastními silami, nebo se rozhodnete pro cizí pomoc. Protože i čas jsou peníze, pozvolna narůstá počet těch, kteří vyznávají úsloví "Ševče, drž se svého kopyta" a obrátí se na odborníky.

Pozor na Frantu

Jak se odborné firmy shodují, neseme si v sobě poměrně hluboce zakořenělou neůdvěru vůči profesím. Důvod můžeme hledat v dobách melouchářů a nejrůznějších vykuků, kterým šlo jen o to, jak s co nejmenší námahou získat co největší peníz. Setkáme se s nimi i dnes, i když již v omezené míře. "Franta z ulice" bude sice možná levnější, nebude ale schopen garantovat kvalitu práce, použitý materiál, ani šíři služeb. Problém také zpravidla nastane, pokud budete chtít práci reklamovat. Vaše slovo bude proti jeho, pokud jej vůbec ještě zastihnete a bude ochoten s vámi jednat.
Poněkud lépe na tom budete, pokud si přizvete "firmu", která vám v rámci jiných prací současně i vymaluje, nebude výsledek zcela srovnatelný s firmou specializovanou. Přijde-li jeden malíř, bude mu to pravděpodobně trvat déle a těžko po něm můžete chtít sestěhování nábytku. Může se i stát, že se na poslední chvíli omluví - nemoc, nebo jiné důvody. Představu dalšího pobytu v bytě, připraveném na malování, není jistě třeba dále rozvádět.

Malování? Žádný stres!

Základ budoucího výsledku a tedy i vaši spokojenosti je ve správné volbě firmy. Vybírejte podle doporučení, případně se informujte na Cechu malířů a lakýrníků. Vyplatí se hledat větší firmu, kde by měla být spolehlivější v dodržení stanoveného termín. Obvyklý je také podstatně širší doprovodný servis, který vás v přípravných a dokončovacích pracech zatíží zcela minimálně. "V podstatě nemusí zákazník vůbec nic připravovat. Běžné je, že naši pracovníci pomohou, nebo sami odstaví nábytek od stěn, pokud ovšem není pevně uchycen, případně sešroubován navzájem, což by vydalo na práci pro specializovanou montážní partu třeba na celý den," vysvětluje Michal Kapitán ze stejnojmenné firmy. "Plachty na připrytí máme také vlastní..." A protože specializované firmy používají vždy ten optimální způsob nanášení barvy vzhledem k podkladu a dalším podmínkám, není ani úklid žádná hrůza. Hrubý úklid provedou po sobě malíři, některé firmy dokáží zajistit i finální úklid v navazujícím termínu. "Zákazníci stále častěji požadují komplexní služby, včetně mytí oken," doplňuje Michal Kapitán.

Barev, podle chuti

Bílá barva stěn naše domovy asi jen tak neopustí. Jsme konzervativní, i když se již blýská na lepší časy. Kromě bílé, která stále výrazně převládá, se naší přízni těší i světlé odstíny béžové. Tato tradiční řešení ale dostávají konkurenta - do popředí zájmu se stále více prosazují další pastelové barvy především ve světlejších odstínech. Především pro výmalbu ložnic je zájem o světlé odstíny modré, případně zelené, což odpovídá současné aktuální poptávce po relaxačních barvách. V interiérech nadále vládne okrová v nejrůznějších podobách. Meruňková, losová, pomerančová a podobné odstíny jsou nejen velmi příjemné na pohled, navíc stále patří mezi nejvýraznější aktuální trendy.
Módní je také konstrast, kdy jsou jedna až dvě stěny ve výrazně systé barvě, ostatní jsou ve stejném tónu, ale světlejší, třeba i jen s pouhým nádechem. Druhou možností je přímý kontast dvou vybraných barev, které zpravidla bývají ve stejně sytých odstínech (například kombinace žluté a modré).

Jednoduchost, precizní zpracování

Nebyli jste spokojeni a dohady s firmou nikam nevedou? Rozřešit situaci a zjistit pravdu vám pomůže soudní znalec. S největší pravděpodobností na něj ale budete muset i několik dní čekat - a často ještě ve chvíli, kdy je nábytek sestěhován a byt funguje v provizorním stavu. Pokud je firma členem Cechu malířů a lakýrníků, bude řešení podstatně rychlejší a bezpatné. Z cechu k vám přijde nezávislý odborník, který stav posoudí a navrhne řešení.
Stejně jako u ostatního vybavení interiérů, také u úpravy stěn dnes vládne jednoduchost v precizním zpracování. Pryč jsou doby vzorů, dříve tak běžných válečků, které jsou dnes vyžadovány skutečně ojediněle. Do popředí zájmu se kromě hladké stěny naopak dostávají nejrůznější strukturální povrchy a tzv. benátské štuky, imitující staré malby.

Text: (čko)

Foto: archiv firem

 

 

Hledání v obsahu

Počasí

Soutěž

Napište nám

Partneři

Anketa

Jaká rubrika vás zajímá na našem webu nejvíce?
 
42%
 
17%
 
22%
 
10%
 
5%
 
4%
 
0%
 
0%

Diskuze

Ke stažení

Nejčtenější články

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne