Družstevní bydlení s Finepem

V současné chvíli v této lokalitě FINEP nabízí dva projekty družstevního bydlení, které jsou s ohledem na rychlost prodejů velmi úspěšné. Jedná se o projekty Prosek Park II a Prosek Park IV. Aktuálně je v nabídce v těchto projektech 55 moderních bytů různých tipů a dispozic.
Na následujících řádcích vám přinášíme rozhovor s panem Ing. Štěpánem Havlasem ze společnosti FINEP, která jako první vstoupila na trh družstevního bydlení.
Je to již více než rok, kdy jste jako pilotní lokalitu vybrali Prosek. Neplánujete i další lokality?
Ano, v uplynulých týdnech jsme dokonce zahájili zbrusu nový projekt družstevního bydlení v lokalitě pražských Stodůlek. Jedná se o pátou etapu projektu Britská čtvrť, která nabízí 96 moderních bytů v družstevním vlastnictví. Byty svou kvalitou a vybavením patří mezi vyšší standard. Samozřejmostí jsou moderní výtahy s bezbariérovými vstupy do domu a kamerový systém v domě. V rámci nově budovaných domů bude postaven nový, rozlehlý park s dětským hřištěm, lavičkami a vodními prvky. Rezidenti mohou využívat řadu nových služeb, které pravidelně přibývají. Příkladem je restaurace značky Pilsner Urquel Bokovka, pekárna Paneria, drogerie D&M.
Co je hlavní výhodou nákupu družstevního bytu?
Mezi hlavní výhody družstevního bydlení patří povinnost skládat významně menší vlastní hotovost 25 procent z celkové částky (celá tato část může být financována formou úvěru ze stavebního spoření). Zbývajících 75 procent platí klient formou nájmu. Přínosem je také to, že klient nemusí bance prokazovat bonitu - žádné daňové přiznání, žádné potvrzení o příjmu. Nový byt je možné pořídit v jakémkoliv věku. U starších lidí je velmi vítaná možnost bezproblémově převést družstevní podíl na děti nebo vnoučata, což je u vlastnického bydlení záležitost poměrně složitá a nákladná. I vyšší věk je bariérou pro získání hypotéky. Z našich interních průzkumů vyplývá, že průměrný věk lidí, kteří volí družstevní bydlení je o pět let vyšší, než těch, co hledají vlastnické bydlení.
Pociťují majitelé družstevních bytů nějaký rozdíl v provozu a službách daného bytového domu?
V našem případě správu zajišťují lidé, kteří s ní mají dlouhodobé zkušenosti. Spravují velké družstevní celky a jsou schopni vyjednat lepší hromadné podmínky u řady sjednaných služeb, ať už jde o pojištění, technické asistence, správu domu, právní konzultace, internetové připojení a podobně.
Jak je to s důvěrou klientů?
Naši důvěru posilují i další záruky pro klienta. Družstva se zakládají, každé jen pro ten daný určitý projekt, tedy jsou to panensky čisté společnosti bez jakékoliv minulosti, což znamená, že se nemůže někde objevit nějaký starý dluh. A dále: peníze, které družstevníci skládají, tedy minimálně 25 % z ceny bytu, jdou na vázaný účet u banky. Nikdo, ani FINEP, ani družstvo s nimi proto nemůže manipulovat. Vše od počátku kontroluje, a to velmi detailně, banka, která poskytuje úvěr na výstavbu domu. A věřte mi, je to přísná kontrola.
Precizně odvedená práce a spokojenost našich klientů je pro nás zásadní. Důvěru ve schopnosti společnosti FINEP postavit kvalitní byty jsme si za léta naší činnosti už získali, neměli jsme však odborné znalosti v oboru družstevnictví. A proto jsme se spojili s úspěšnými profesionály ze SBD Praha na Proseku, kde jsme realizovali již zmíněný první projekt. A ukázalo se, že to byl dobrý nápad. Tak například se nám potvrdilo, že velký zájem o tento typ bydlení měli lidé, kteří už v družstevních bytech bydleli, nebo v nich bydlí, tedy tam, kde byla družstva v minulosti úspěšná.
Text: Finep
Foto: Finep