Rekonstrukce 3+1 pro čtyřčlennou rodinu

Datum: 19.3.2013
obrázek
Téměř každý, kdo bydlí ve starém bytovém domě nebo v paneláku, je s dispozičním řešením bytu nespokojený. Zatímco někteří si na tento stav zvyknou, v jiných tak dlouho hlodá nespokojenost, dokud se nepustí do komplexní přestavby, při níž se snaží dispozici bytu radikálně změnit. V dalším pokračování seriálu Proměny bytu přinášíme návrh a možná řešení bytové návrhářky Kateřiny Mlejnkové, která se tentokrát zabývala celkovou rekonstrukcí staršího panelového bytu, který obývá čtyřčlenná rodina. Věříme, že i tentokrát najdete inspiraci pro rekonstrukci třeba právě toho vašeho bytu.

Dobrý den,

rádi sledujeme proměny bytů a chtěli bychom tímto požádat o vytvoření návrhu rekonstrukce našeho panelového 3+1, kde žijeme již patnáct let. Celkový prostor bytu je podle našeho názoru dostatečný, ale špatně řešený. Chybí nám dostatek úložných prostor. Koupelna a WC jsou již staré a opotřebované, takže obě místnosti by si zasloužily celkovou rekonstrukci. Nejsme příznivci spojení WC a koupelny, takže i pokud by to mělo znamenat, že spojením získáme více prostoru, tak si toto řešení nepřejeme. Naopak naším přáním by bylo propojit obývák s kuchyní, tak aby spolu ladily. Máme rádi moderní a originální styl. Z materiálů preferujeme světlé dřevo. Barvy se nám líbí skoro všechny. Také bychom chtěli vyřešit dětský pokoj. Máme dva syny, první chodí do 9. ročníku základní školy a rád jezdí na kole, mladšímu je osm let. Nechtěli bychom klasickou palandu, ale zase je nám jasné, že by ušetřila mnoho místa. Pokud to tedy nepůjde jinak, tak bychom ji v návrhu akceptovali. Rekonstrukci plánujeme na jaře 2013 a na investici máme vyhrazeno 500 000 Kč.

Za návrh předem moc děkujeme, s pozdravem Hana a Ondřej Koubovi

Nová dispozice bytu byla navržena na základě požadavků pro bydlení čtyřčlenné rodiny. WC mělo zůstat oddělené a spojit a zvětšit by se měla kuchyň s obývákem. Samozřejmě nesmí chybět dostatek úložného prostoru a moderní řešení interiéru.

Základní barevná paleta je tvořena světlým dubovým dekorem dřeva, který je použitý na podlahové krytině i nábytku. Cílem bylo zachovat byt vzdušný a čistý, ale také aby byl útulný. Vzhledem k tomu, že v rodině převažují muži, jsou zvoleny modré odstíny, které jsou použité v dekoru tapety, čalounění pohovky a barvě židlí, dále pak na textiliích, které jsou sice barevně velmi výrazné, ale celý prostor projasňují a rozbíjí jednotvárnost dřeva a bílých stěn.

Hrátky s předsíní

V nové dispozici bytu jsou v chodbě navrženy dva výklenky, kde vzniknou skříně pro uložení obuvi, kabátů a dalších potřebných věcí. Chodba je relativně úzká, ale nezbytné vybavení je v ní umístěno a po levé straně stěny, která je bez nábytku, je pro oživení prostoru použita tapeta, která má dekorativní význam. O ni se opírá jen velké zrcadlo v masivním rámu a doplňky jako polička na zdi pro odložení klíčů, stojan na deštníky, váza a pak volný prostor, kam se podle potřeby vždycky něco umístí, například jízdní kolo syna. V prostoru hned u vstupních dveří jsou na stěně zavěšeny masky v lesklém materiálu, které přinášejí do tmavé úzké chodby světlo a jako každé umělecké dílo jsou originálním přínosem. V druhé části chodby, v prostoru před koupelnou a toaletou, jsou navrženy kolem okna skříňky s úložným prostorem a pod oknem odkládací prostor s možností sezení, který je nejen praktický, působí dekorativně, ale zároveň chodbu zútulňuje a vytváří tak komunikační prostor.

Jednoduchá a útulná ložnice

Prostor ložnice není velký. Po dohodě s majiteli byla dána přednost velké posteli a prostorné šatní skříni bez dalších malých kousků nábytku, jako jsou noční stolky a komody. Díky tomu není prostor zaplněn nábytkem, ale velké nábytkové kusy jej naopak opticky zvětšují. Pro oživení je nad postelí místo klasického dekoru dřeva tyrkysový odstín laku, který působí mladistvě a živě. Prostor ložnice by měl být útulný a přívětivý, plný teplých a měkkých materiálů.

Netradiční palanda

V dalším stejně velkém pokoji, který obývají synové, je podél stěny navržena nábytková sestava, která skýtá jak dostatek úložného prostoru, tak i obě lůžka. Nejedná se tedy o klasickou palandu sériové výroby. Na to přímo navazuje pracovní stůl podél další stěny pod oknem. Vedle už je pak jen nízká skříňka a police. Je zde ponechán dostatek volného místa, aby se děti mohly realizovat. Nábytek je dřevěný a proto se dětský pokoj jeví jako velmi útulný.

Extravagantní koupelna

Vybavení koupelny a WC je v tomto případě atypické asi jako celé řešení bytu. Zvolen byl sice decentní a jemný krémový obklad s proužkem, ale vybavení je velmi výrazné. Dominantou je zde designová kolekce Laufen v černém provedení, hranatá netradičně tvarovaná umyvadla a závěsná toaleta. Vše je doplněno dřevěným masivním nábytkem (zrcadla a police) a v koupelně prostornou skříňkou pro uložení kosmetiky. Ve výklenku je sprchový kout a vešla se samozřejmě i pračka. Nechybí ani dekorační předměty jako jsou velké hodiny, vázy a koše, vše je taktéž velmi praktické.

Malá kuchyně a pohodlí v obýváku

Posledním prostorem je obývací část s kuchyní. Vstup do místnosti z chodby je oddělen posuvnými skleněnými dveřmi, které vedou taktéž do kuchyně. Dveře jsou schované za stěnou, kam zajíždějí a tak nepřekážejí v prostoru. Na této krycí stěně je pak tapeta a zavěšená televize.

Na kuchyňskou linku navazuje jídelní kout a ve zbytku místnosti je samozřejmě pohodlná pohovka s taburetkami a odkládacími stolky, dále pak velká knihovna, ve které je i pracovní místo s PC koutkem.

Pro oživení základní palety dřeva a bílé, jsou doplňkem veselé barvy, odstíny modré na tapetě a čalounění, barevné židle a koberec. Řešení stěny u jídelního stolu je na realizaci samotných majitelů. Mohou si zde pověsit vlastní obrazy nebo rodinné fotografie.

Kuchyňský kout je malý, jednoduchý, ale zcela praktický. Využitý je každý centimetr jak pro uložení nádobí, tak i potravin. Nechybí nezbytné moderní vybavení spotřebiči a provedení z kvalitních materiálů.

Text: Lucie Czechová a Kateřina Mlejnková

Vizualizace: Kateřina Mlejnková

Zaujalo nás

  • Nová dispozice bytu byla navržena na základě požadavků pro bydlení 4 členné rodiny, kdy WC mělo zůstat oddělené a spojit a zvětšit by se měla kuchyň s obývákem.
  • Základní barevná paleta je tvořena světlým dekorem dřeva (dub), který je použitý na podlahové krytině i nábytku. Pro zachování vzdušnosti, čistoty a útulnosti byly zvoleny odstíny modré, které jsou použité v dekoru tapety, čalounění pohovky a barvě židlí, také na textilie.
  • V nové dispozici bytu jsou v chodbě dva výklenky, kde vzniknou skříně pro uložení obuvi, kabátů a dalších potřebných věcí.
  • Chodba je relativně úzká, ale nezbytné vybavení je v ní umístěno a po levé straně stěny, která je bez nábytku. V prostoru u vstupních dveří jsou na stěnu pověšeny masky v lesklém materiálu, které přinášejí do tmavé úzké chodby světlo.
  • V druhé části chodby jsou kolem okna navrženy skříňky s úložným prostorem a pod oknem odkládací prostor s možností sezení, který je nejen praktický a působí i dekorativně, ale chodbu zútulňuje a vytváří zde komunikační prostor.
  • Prostor ložnice není velký, byla zde zvolena větší postel s prostornou šatní skříní bez dalších malých kousků nábytku. Díky tomu prostor není zaplněn, ale velké nábytkové kusy jej naopak opticky zvětšují.
  • V dětském pokoji je podél stěny navržena nábytková sestava, která skýtá dostatek úložného prostoru i obě lůžka.
  • Vybavení koupelny a WC je atypické, zvolen byl decentní a jemný krémový obklad s proužkem a vybavení je velmi výrazné. Vše je doplněno dřevěným masivním nábytkem. Ve výklenku je sprchový kout a vešla se i pračka.
  • V obývací části s kuchyní je vstup do místnosti z chodby oddělen posuvnými skleněnými dveřmi, které vedou taktéž do kuchyně. Jsou schované za stěnou, kam zajíždějí a tak nepřekážejí v prostoru. Na této krycí stěně je pak tapeta a zavěšená televize.
  • Kuchyňský kout je jednoduchý, zcela praktický, využitý je každý centimetr pro uložení nádobí a potravin. Nechybí nezbytné moderní vybavení spotřebiči a provedení z kvalitních materiálů.
 

 

Hledání v obsahu

Počasí

Soutěž

Napište nám

Partneři

Anketa

Jaká rubrika vás zajímá na našem webu nejvíce?
 
42%
 
17%
 
22%
 
10%
 
5%
 
4%
 
0%
 
0%

Diskuze

Ke stažení

Nejčtenější články

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne