Odborníci radí, jak si vybrat správnou matraci

Datum: 12.2.2013
obrázek
Narazit na testy pneumatik, spotřební elektroniky nebo nejrůznějších potravin dnes není problém – matracím se však dosud mnoho pozornosti nevěnovalo, ačkoli spánkem strávíme přibližně třetinu našeho života. To se rozhodli napravit odborníci na léčbu pohybového ústrojí z Lázní Velichovky, kteří otestovali nové matrace v cenové hladině 6 – 8 tisíc Kč. Co je k testu vedlo, podle jakých kritérií hodnotili a k jakým závěrům došli?

Jaké byly cíle testu?

Úspěšná léčba potíží s pohybovým ústrojím v sobě samozřejmě zahrnuje i odpočinek na ortopedicky nezávadném lůžku, a to nejen na lázeňských pokojích. Řadu zdravotních potíží, počínaje bolestmi hlavy, krční a bederní páteře, přitom může způsobit právě nevhodně zvolená matrace. Důležité tedy bylo zjistit, jakou míru komfortu a zdravého spánku mohou pacientům poskytnout běžně dostupné matrace v cenové hladině mezi 6 – 8 tisíci korunami. Mohou být účinnou prevencí zdravotních potíží?

Testování probíhalo téměř půl roku

Všechny matrace byly nejprve umístěny na lůžka s běžnými laťkovými rošty na lázeňských pokojích a po 5 měsíců testovány samotnými hosty Lázní Velichovky.Ti průběžně sdělovali své dojmy ohledně tuhosti i komfortu ležení na matraci, přičemž bylo samozřejmě přihlédnuto i k jejich tělesné konstituci a obtížím. Konečná fáze testu proběhla 19. září 2012, kdy každou matraci otestovali a vyhodnotili zástupci Lázní Velichovky.

Při testování se hodnotily nejen vlastnosti a cena matrací, ale také dodací termíny, obchodní podmínky, subjektivní pocit z webové prezentace produktu a samotného balení s matrací.

Co je a není při výběru důležité?

Hlavní je samozřejmě pocit z ležení na matraci – jestli není moc měkká nebo tvrdá. Řada matrací už dnes nabízí dvě různě tuhé ložné plochy, takže i při výběru po internetu byste neměli šlápnout vedle. Jenže test v tomto ohledu prokázal, že ani na webových stránkách proklamovaná větší tuhost nemusí odpovídat realitě. Ostatně podrobné výsledky testu můžete nalézt na http://www.velichovky.cz/novinky/test-matraci-v-nasich-laznich.

Další na řadě jsou ortopedické vlastnosti, tedy zda matrace disponuje anatomickým provedením či případně i masážním vzorem ložné plochy, jaká je výška matrace a použité materiály – nejčastěji se setkáváme s různými studenými a paměťovými pěnami, ale na trhu jsou dostupné i gelové nebo taštičkové matrace.

S tím souvisí také prodyšnost matrace a hygieničnost jejího použití. Důležitá je snímatelnost a pratelnost potahu matrace alespoň na 60 °C – při nižších teplotách totiž nemusíte zničit všechny mikroorganismy, jako např. roztoče. Velmi praktické jsou z tohoto pohledu dvoudílné snímatelné potahy, kdy jeden díl potahu můžete dát vyprat a druhý dál na matraci používat.

Vyhrála česká matrace

Na stupních vítězů se umístily výhradně matrace českých výrobců.

Primář Lázní Velichovky MUDr. Marián Harničár uvádí k výsledkům testu: „Vedle dalších kritérií jsme vzali v úvahu i klíčové faktory jako komfort ležení, podpora páteře a tlak na kyčle při spánku na boku. Souhrnem všech informací jsme nakonec došli k vítězi – tím se stala matrace Calipočeského výrobce Tropico, která nabízí ideální poměr ceny a užitné hodnoty.

Druhá se umístila luxusní matrace Color Visco z dílen společnosti Slumberland a doporučení získala i Athena Hard od firmy Gumotex. Zahraniční výrobky v testu propadly.

Foto: Lázně Velichovky, http://www.velichovky.cz/

 

 

 

Hledání v obsahu

Počasí

Soutěž

Napište nám

Partneři

Anketa

Jaká rubrika vás zajímá na našem webu nejvíce?
 
42%
 
17%
 
22%
 
10%
 
5%
 
4%
 
0%
 
0%

Diskuze

Ke stažení

Nejčtenější články

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne