Pět rad, jak uspořit více peněz nejen na bydlení

Datum: 17.1.2013
obrázek
Hospodaření domácnosti není jednoduchá věc. V lecčem si nezadá s finančním řízením malé firmy, zejména když už máte hypotéku nebo jiný úvěr a obracíte každou korunu. I v takovém případě však můžete hospodařit nejen vyrovnaně, ale i něco uspořit. Přinášíme pětici praktických tipů, jak toho dosáhnout.

Přestože situace každého z nás je odlišná a těžko nalezneme dvě úplně stejné rodiny, existuje pět jednoduchých doporučení, která mohou v hospodaření pomoci všem. A je úplně jedno, jestli si chcete naspořit na super pohovku nebo třeba skvělou rodinnou dovolenou.

Neplaťte bankám absurdní poplatky

Věděli jste, že za vedení účtu u banky zaplatíte za rok v průměru téměř dva tisíce korun? Představte si, že takových účtů máte v rodině pět. Jeden pro sebe, druhý pro manžela či manželku, třetí pro babičku či dědu a dva pro dospívající děti. Deset tisíc korun vám za rok proteče prsty jen na poplatcích, ani nevíte jak.

Na trhu přitom existují finanční produkty, které umožňují vést za jedny poplatky účty pro celou rodinu. Příkladem je rodinný účet od Air Bank, kde si můžete pod jednou smlouvou zřídit či do banky převést až deset běžných účtů. K tomu můžete mít v rámci stejné smlouvy až tři spořicí účty, jeden v českých korunách, druhý v eurech a třetí v amerických dolarech. Výhodou spořicího účtu u Air Bank v českých korunách je přitom to, že u něj dostanete vždy jeden ze tří nejvyšších úroků na bankovním trhu, bez ohledu na to, kolik peněz na něm máte.

Nenechte své peníze zahálet

Nejde však o jedinou výhodu spořicího účtu u Air Bank. S penězi uloženými na tomto spořicím účtu totiž také můžete kdykoliv bez sankcí či výpovědních lhůt libovolně nakládat. To oceníte nejvíce ve spojení s běžným účtem od stejné banky, kdy můžete kdykoliv zdarma převádět veškeré volné prostředky z běžného účtu na spořicí a zpět. Nikdy tak nemusíte nechávat své peníze ležet ladem na běžném účtu, ale zhodnocujete je. Současně se však nemusíte bát, že peníze poslané na spoření nebudete moci v případě nouze vybrat.

Stanovte si cíle a pravidelně ukládejte

Výhodou spořicího účtu u Air Bank je také to, že si na něm můžete založit až 10 různých spořicích obálek a lépe si tak plánovat, na co chcete spořit a kdy chcete svého cíle dosáhnout. Kolik potřebujete každý měsíc uspořit například na vysněnou pohovku nebo rodinnou dovolenou, si můžete spočítat přímo na webu v kalkulačce spoření.

Sledujte všechny své výdaje

Bankovní poplatky však nejsou jediné výdaje, které byste si měli ohlídat. Pokud to s řízením rodinných financí myslíme vážně, většina z nás již má nějakou tabulku, kam si zapisuje svoje příjmy a výdaje. Klienti Air Bank jsou na tom opět o něco lépe, protože své výdaje rozdělené podle skupin mohou sledovat přímo ve svém internetovém bankovnictví. Snadno tak zjistí, kolik měsíčně utrácí třeba za restaurace, oblečení, benzín nebo potraviny a mohou své budoucí výdaje lépe plánovat či korigovat.

Čas jsou peníze i v domácnosti

Známá poučka „čas jsou peníze“ platí i pro hospodaření domácnosti, a to nejen ve smyslu, že ušetřený čas můžete věnovat vydělávání peněz. Často totiž můžete něco udělat nejen rychleji, ale současně i levněji. Příkladem je třeba internetová platba namísto úhrady složenkou na poště po vyčkání příslušné fronty. Věnujte proto pozornost i novým trendům a pamatujte, že ne vše nové a moderní musí být automaticky dražší. Naopak.

Text: Vladimír Komjati

Foto: archiv redakce

 

 

Hledání v obsahu

Počasí

Soutěž

Napište nám

Partneři

Anketa

Jaká rubrika vás zajímá na našem webu nejvíce?
 
42%
 
17%
 
22%
 
10%
 
5%
 
4%
 
0%
 
0%

Diskuze

Ke stažení

Nejčtenější články

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne