Stavební spoření – nová fakta

Datum: 11.1.2013
obrázek
Dvanáct miliard korun, právě tolik vloni napumpovalo do rekonstrukcí a modernizací bytů i domů stavební spoření. Jde přesně o typ investic, které jsou živou vodou pro těžce zkoušený sektor malých a středních stavebních firem.

„Na určité přínosy stavebního spoření se zapomíná. Nejde jenom o více než pět milionů smluv či téměř 600 miliard korun úvěrů, které stavební spořitelny za dobu své existence půjčily klientům. Je to spousta více či méně viditelných plusů a služeb, které pomáhají například firmám,“ říká Vojtěch Lukáš, předseda Asociace českých stavebních spořitelen.

Stabilizátorem v recesi

Stavebnictví je v posledních letech pod ekonomickým tlakem. Stavební spoření přitom působí jako stabilizátor jak v dobách růstových, tak krizových. A česká ekonomika je už zase v sestupné fázi svého vývoje. Co to znamená?

Především, stavební spoření garantuje sazby úvěrů. Kdo má úvěr ze stavebního spoření, nemusí se bát, že se mu podmínky budou měnit – jsou neměnné po celou dobu splácení. To je samozřejmě uživatelsky příjemné. A i díky tomu je počet zákazníků, kteří už nejsou schopni splácet, u stavebního spoření nejnižší.

Stejně tak jsou stabilní i sazby na spoření jako takové. Když si spočítáte zhodnocení ve stavebních spořitelnách, stane se jistě vaším favoritem i pro uložení úspor. Spořitelny jsou nadto konzervativní, díky čemuž je celý sektor extrémně stabilní. Zhodnocení je přitom vysoké a počítá se v procentech, nikoliv pouhých desetinách.

Navzdory turbulentnímu vývoji, podpora ze strany státu stále trvá, byť není tak vysoká jako byla před rokem či dříve. Stát tím dává lidem jasný signál, že je důležité starat se o vlastní bydlení.

Impulsem pro ekonomiku

Zpět k méně viditelným přínosům stavebního spoření. „Motivuje lidi k zodpovědnosti. Můžete získat výhodný úvěr ze stavebního spoření, ale až poté, co se k jeho získání kvalifikujete zodpovědným spořením,“ vysvětluje Vojtěch Lukáš.

Pokud si zřídíte stavební spoření, máte hned na počátku několik jistot – peníze budete mít konzervativně zhodnoceny ve stabilním sektoru a zodpovědným spořením si budete zlepšovat svou výchozí situaci k získání případného úvěru.

Stavební spoření funguje svým způsobem jako pojištění bydlení. Když zjistíte, že musíte investovat do svého obydlí, sáhnete do stavebního spoření, které je připraveno pomoct. To umí málokterý produkt, zda vůbec nějaký.

Pro mnoho lidí funguje i jako spoření na stáří. Po šesti letech spoření si můžete peníze vybrat nebo naopak stále spořit a čekat na dobu, kdy budete peníze potřebovat. Vždy se můžete rozhodnout investovat do bydlení, ale někdy jsou důležitější investice. Stavební spoření je pro mnoho lidí záchrana, aby nespadli do životních těžkostí.

Stavební spoření je takto mnohostranně výhodné také proto, že existuje bezvadně 17 let v České republice. V Německu či Rakousku se jeho historie počítá v desítkách let. Princip spoření je přitom vyzkoušený už před více než sto lety a funguje spolehlivě.

Prostě a jednoduše, rozdělují se pouze peníze, které klienti svěří stavební spořitelně. To vylučuje veškeré neduhy bankovnictví posledních let – spekulace na trzích, investice do rizikových aktiv a podobně. Snad proto je stavební spoření mnohým trhem v oku.

Text: Martin Chára

Foto: archiv redakce

 

 

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne