Barvy podzimu

Stejně jako se postupně střídají jednotlivá roční období, nastolují svou vládu různé druhy rostlin. Kralování skončilo letničkám, v nenávratnu jsou květy v létě kvetoucích trvalek. Nadvládu získávají podzimní květiny. Pro někoho symbolizuje podzimní čas melancholické loučení s životem na zahradě, jiný v něm vidí symbol hojnosti. V okrasné zahradě dozrávají tobolky, bobule a další plodenství, vybarvují se listy před opadem a z okrasných záhonů vystupují trsy pozdně kvetoucích trvalek.
Květenství rozchodníku
Typickými zástupci podzimní květeny jsou hvězdnice. Jiným zástupcem je rozchodník, který patří k trvalkám sukulentního charakteru. Atraktivní modrozelené listy, polokulovité trsy a růžová nebo bílá květenství řadí rozchodník k základnímu sortimentu trvalek pro skupinové výsadby.
Na lodyhách bílé a růžové květy
Na záhonech vévodí na podzim sasanka japonská. Je to až dva metry vysoká rostlina vhodná do pozadí trvalkových záhonů. Koncem léta a na podzim vystoupí na větvených lodyhách bílé a růžové květy, podobné o něco menším sasankám. K podzimu neopomenutelně patří jiřiny, chryzantémy, modrý olověnec, podzimní oměj, zlatobýl i kvetoucí traviny.
Předchozí výčet trvalek vhodných pro podzimní zpestření záhonů dává tušit, že podzim není obdobím chudým na barvy, barevná stupnice se však dostává do jiné polohy.
A je tu Heucherella
Zaujal také mezidruhový hybrid dlužichy (Heuchera) a mitrovničky (Tiarella) s velmi efektně zbarvenými listy. Rostliny prospívají nejlépe na slunci nebo v polostínu. Půda by měla být humózní, výživná, stále alespoň mírně vlhká. Rostliny nesnáší sucho. Velmi pěkné jsou i ve větších mobilních nádobách, což bylo na výstavě dokonale prezentováno.
Heucherella je mezirodový kříženec mezi Heucherou a její příbuznou Tiarellou. Heuchery a heucherelly jsou obrazně řečeno "chameleóny" v rostlinné říši. Mezi skalničkáři jsou také známy pod názvem dlužela.
Kapky rosy na ocúnech
Barevnou lahůdkou podzimu jsou některé dřeviny, zejména listnaté keře ozdobné bohatstvím barevných plodů jako brslen evropský, rakytník, hlohyně a některé druhy skalníků. Nejvhodnějším pozadím pro ně jsou stálezelené jehličnany. Pestré podzimní zbarvení získají i některé traviny, jiné překvapí zdobným květenstvím. A v trávníku nás překvapí orosené květy ocúnů.
Hořce, vřesy i mochyně
Na výstavě bylo také možno zakoupit řadu podzimních trvalek a dozvědět se řadu podrobností o jejich pěstování. “Před výsadbou rozdělíme podzimní trvalky podle velikosti, které dosáhnou po zapojení do porostu. Vyšší druhy - hvězdnice, chryzantémy, rozchodníky nebo zlatobýl - používáme jako menší solitéry nebo umístěné v kompozici před keřové pásmo. Z nízkých druhů kvetou nízké hvězdnice, chryzantémy, vřesy, někte
ré hořce, nižší druhy rozchodníků. Některé trvalky ozdobí záhon na podzim plody nebo odkvetlým plodenstvím. Je to především mochyně známá z venkovských zahrad jasně oranžovými měchýřky, áron s palicemi oranžových plodů nebo Phytolacca americana s hrozny červených bobulí.”
Text: Jan Chára
Foto: autor