Proměna dětského pokoje

Datum: 7.1.2013
obrázek
Prostředí, ve kterém děti vyrůstají, má velký vliv na jejich rozvoj a vkus. Mnohdy si však nevíme rady, jak prostor pro dítě zařídit, čím vybavit a jak sladit barvy, aby se v něm náš potomek cítil co nejlépe. Určitě se ale shodneme, že v žádném dětském pokoji by neměla chybět postýlka, stolek se židličkou, úložné prostory a místo pro hraní.

Původní pokojíček byl vybaven poměrně stroze. Že se jedná o dětský pokoj, připomínala pouze postýlka a přebalovací pult. I navzdory bílému nábytku působí dlouhá úzká místnost s nízkým stropem poměrně tmavě. Původní šatní skříň totiž zasahovala do okna a brala tak prostoru pokoje světlo. Navíc se může spíše zdát, že se nejedná o dětský pokoj, ale o skladiště všeho možného, co se jinam do bytu nevešlo. Dominantou pokoje je totiž masérské lůžko, které využívá maminka ke své práci.

Na co myslet při návrhu

Návrh dětského pokojíčku by měl vycházet z toho, že nechceme prvoplánově vytvořit dětský pokoj s typicky dětským klučičím motivem, zvláště pokud uvažujeme ještě o dalším potomkovi – druhého pohlaví. Dětský motiv totiž chlapečka omrzí hned, jak se přestane koukat na onu pohádku a začne ho bavit jiná. Proto se snažme vytvořit tvůrčí prostředí, které nedráždí, ale zvolenou barevnou kompozicí spíše uklidňuje.

Problémy původního pokoje

Na podlaze je sice nová plovoucí laminátová podlaha, ale pro děti ke hraní není příliš vhodná. Pro dítě v batolecím věku je totiž důležitá protiskluzová a teplá podlaha. Proto je v hrací části pokoje vhodné umístit hladký a hřejivý kusový koberec.

Dalším problémem byly dveře, které jsou v pokoji dokonce dvoje. Do chodby vedou jen shrnovací a do ložnice je dokonce místo dveří pouze tmavý závěs.

Místnost je poměrně tmavá a s malou světlou výškou. Proto je nutné posílit umělé osvětlení. Silné centrální nástropní svítidlo doplníme přisvětlením v tmavých koutech místnosti a nezapomeňme ani na noční světýlko u postýlky.

Nezapomínejte na zónování

I takto malou místnost zónujeme. Spaní a úložné skříně umístíme hned ke vchodu. Hrací část částečně vymezíme kobercem. Po okrajích necháváme pruh volný - bez koberce - pro případnou nehodu na přebalovacím pultě.

Oblé tvary

Jednotný oblý tvar je zvolen jednak z hlediska bezpečnosti, ale i designu. Postýlka je oválná, navržena tak, aby s dítětem rostla. Když snížíme matraci a sundáme bočnice, tak vznikne gaučík, který lze následně přestavět i na křesílko. Oblý tvar mají i poličky, houpačka či židličky. Dětské sezení je navrženo v místě, kde se časem počítá i s psacím stolem.

Barvy a materiály

Zvolte vyváženou kombinaci odstínů barev. V tomto případě bohatě posloužily čtyři - zelinkavá, tyrkysová, modrá a fialová. Jsou rovnoměrně navrženy tak, aby místnost nepůsobila dráždivě, ale uklidňujícím dojmem. V těchto základních odstínech zvolte i veškeré doplňky (polštářky, povlečení, nočník, tabuli a hračky).

Nábytek je vhodné zvolit ze snadno omyvatelných materiálů. Základem je bílé lamino, doplněno kontrastním barevným lakem. Židličky jsou zmenšeniny známých designů židlí Panton.

Originální malba

Hlavním a nejzásadnějším prvkem v dětském pokoji je originální nástěnná malba přes celou jednu stěnu, která plně koresponduje s dalšími barvami, které jsou v interiéru použity.

Malba pitoreskním způsobem zachycuje městečko, ve kterém syn s rodiči žije. Umístěna je přímo naproti postýlce, aby rodiče při uspávání mohli synovi ukazovat, kam zítra půjdou, kam bude chodit do školy nebo jakou pohádku poví fialový a zítra modrý domeček. Každý dům má svůj příběh, takže pohádkové městečko nikdy neomrzí, ale naopak lze v něm stále co objevovat a rozvíjet tak dětskou fantazii. Kromě nástěnné malby je na stěnu umístěna i obří nálepka žirafy či tapeta s metrem.

Text: Lucie Czechová

Foto: Kamidesign

 

Kamila Douděrová je absolventkou Fakulty architektury na pražském ČVUT, kde se soustředila hlavně na navrhování sociálních staveb (Integrační centrum a chráněné bydlení ve Vejprtech, denní stacionář pro Olivovu nadaci…). Zajímavé zkušenosti získala i během zahraniční stáže ve Francii na École d´architecture de Nantes. Tento pobyt ovlivnil i její osobitý styl ve sladění funkčnosti, nápaditých barev a originality.

V současné době se Kamila věnuje jak architektonickým návrhům rodinných domů, grafickým návrhům, tak interiérovému designu. Zároveň ji můžete vidět v pořadu Jak se staví sen na TV Prima.

Jejím mottem je: „Každý návrh je originál.“

info@kamidesign.cz; www.kamidesign.cz

 

 

Hledání v obsahu

Počasí

Soutěž

Napište nám

Partneři

Anketa

Jaká rubrika vás zajímá na našem webu nejvíce?
 
42%
 
17%
 
22%
 
10%
 
5%
 
4%
 
0%
 
0%

Diskuze

Ke stažení

Nejčtenější články

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne