Úložné prostory na několika metrech čtverečních

Datum: 16.11.2012
obrázek
Otázka řešení dostatku úložných prostor je aktuální v každé domácnosti. Jak ho ale vyřešit v bytě o pár metrech čtverečních? Na to jsme se ptali bytových designérů Věry a Petra Tomíčkových z firmy toto studio.

Co byste poradili každému, kdo zařizuje malý byt?

Plánování úložných prostor v malých bytech je náročnější než u rozlehlých domů. Je zde potřeba důkladně promyslet jak množství úložného prostoru, tak jeho samotné řešení. V první řadě si každý musí roztřídit, co opravdu potřebuje a bez čeho se neobejde. Teprve pak můžeme sečíst opravdové potřeby úložných prostor. Byt je nutné přizpůsobit podle členů (i plánovaných) domácnosti. Ideální je úložné prostory centralizovat do vestavných skříní, šaten a komor.

Máte nějaké konkrétní rady, jak vyřešit malé prostory?

Kromě již běžně používaných vestavných skříní, doporučujeme využít prostory pod postelí. Rozhodně se vyplatí investovat do vnitřního vybavení například rohových hůře přístupných skříněk. Malé byty lze vybavit multifunkční stěnou, která nabídne jak úložný prostor, tak skryje například pracovní kout nebo sklopnou postel. Toto řešení je vhodné zejména tam, kde má místnost více účelů. Do všech malých prostor pak můžeme doporučit multifunkční spotřebiče (například trouba s mikrovlnkou, pračka se sušičkou). Zapomíná se také na využití prostoru v obkladu kuchyňské linky (závěsné systémy nebo posuvná dvířka).

Čeho bychom se měli vyvarovat?

Každý byt je určený především k obývání. Proto není dobré ho v touze po úložných prostorách zahltit nábytkem na úkor obytného prostoru. Ideálním řešením je nábytek na míru, který bezezbytku a přesně podle požadavků vyplní interiér. A není třeba mít obavy, že by tento nábytek byl výrazně dražší než ten sektorový.

V knize Úložné prostory v bytě a rodinném domě radíte do malých interiérů mobilní nábytek na kolečkách, jaké to má výhody? Doporučíte ještě nějaké konkrétní kusy nábytku?

Výhodu přestavování nábytku na kolečkách oceníte například při rozkládání pohovky, když přijde početnější návštěva. Možnost přestavovat nábytek dle potřeby opět nahrává interiérům, které mají více funkcí. Mohutné sestavy nábytku můžeme nahradit policovými regály. Opticky méně místa zabírají průhledné stolky, židle s transparentními sedáky.

Jaké materiály byste z pohledu bytového designéra do malých prostor doporučili?

Vyhnuli bychom se tmavým materiálům. Doporučujeme skříně v chodbách opatřit velkými zrcadly, nábytek v obytných prostorách lesklými plochami. Tyto materiály odrážejí světlo a přispějí k pocitu většího prostoru.

Pokud by majitel malého bytu uvažoval o službách bytového architekta, vyplatí se mu to, nebo je tato služba určena především pro majitele prostorných interiérů?

Malé interiéry kladou na zařizování velké nároky. Zatímco ve velkých prostorách lze uvažovat převážně o estetickém ztvárnění a není třeba tolik hledět na využití, v malých prostorách je nutné dokonale skloubit využití každého centimetru s nároky na moderní bydlení. Bytový designér umí navrhnout interiér nejenom na míru prostoru, ale především na míru zákazníkovi.

Text: (uh)

Foto: toto studio

Věra Tomíčková a Petr Tomíček jsou autoři knih o bydlení – Navrhněte si kuchyň jako profesionál (Computer Press, 2007), Úložné prostory v bytě a rodinném domě (Grada, 2008). Spolupracují s tištěnými a internetovými médii (Bydlíme, Living, Tiscali aj.). Designéři se prezentují na přednáškách o bydlení (Het, Philips). Studio mělo úspěch v mezinárodní soutěži Grund (3. místo, návrh koupelnové předložky).

toto studio se zabývá návrhy produktového designu. V portfoliu představují ukázku autorského designu v oblasti nábytkářství, elektroniky a doplňků.

 

 

Hledání v obsahu

Počasí

Soutěž

Napište nám

Partneři

Anketa

Jaká rubrika vás zajímá na našem webu nejvíce?
 
42%
 
17%
 
22%
 
10%
 
5%
 
4%
 
0%
 
0%

Diskuze

Ke stažení

Nejčtenější články

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne