Byt 3+kk v tmavém dekoru

Datum: 14.11.2012
obrázek
Ještě stále se pohlíží na paneláky jako na podřadné bydlení, což je dost nespravedlivé. Starší paneláková sídliště už ale zarostla zelení a život se tu pomalu stává přijatelnějším než v rušném centru města. Obyvatelé sídlišť už vynaložili velké finanční částky do technických úprav, zateplení či výměny oken a panelákové byty se od těch nově postavených zase tolik neliší. Ty totiž, v mnoha případech, mají dispozice mnohdy horší, než na jaké jsme zvyklí u bytů v panelácích.

Přitom v panelovém domě můžete vytvořit bydlení podle svých představ. Ať už renovujete své bydlení z estetického, či funkčního hlediska, vždy se nejprve zamyslete nad možnostmi, ale hlavně omezeními prostoru. Dobrým řešením je oslovit bytového architekta, který navrhne několik variant pro lepší využití prostoru.

Z dopisu čtenářky Terezy

Dobrý den,

zasílám Vám fotografie a plánky bytu před bouráním a po bourání. Jsme mladý pár a nevíme, kolik takový návrh bytu stojí, proto doufáme, že byste nám nejdříve napsali, kolik by návrh přibližně stál.

Byt je v tuto chvíli prázdný a je vybourané staré umakartové jádro, které bychom chtěli nově postavit z Ytongu. Proto bychom potřebovali vytvořit návrh pro koupelnu, protože je rozměrově malá (přibližně 166 x 160 cm). Rozměry nevím přesně, protože bychom chtěli trošku zmenšit záchod a také nové zdi by měly být rozměrově užší než umakartové zdi. Odhadované nové rozměry koupelny jsou 170 x 173 cm. Osobně se nám líbí koupelna, kterou jste zveřejnili v časopise PANEL PLUS v loňském roce, především, jak je řešené umyvadlo s pračkou.

Nedávno jsme vybourali příčku mezi obývací místností a kuchyní, abychom zvětšili kuchyň a spojili obývák s kuchyní. Kuchyň bychom chtěli v bílé barvě spojenou s tmavým dřevem, ze kterého bychom chtěli mít i obývací nábytek.

Nevím, zda Vám tento popis bude stačit při vytvoření návrhu, pokud ne, ráda Vám zašlu konkrétnější údaje.

Děkuji a jsem s pozdravem, Tereza K.

Příliš stavebních úprav, které by pomohly zvětšit prostor v tomto typu panelákového bytu nelze provést. Čtenáři již předem vhodně upravili koupelnu. Zbourali jádro a vystavěli koupelnu a WC na totožném půdorysu. Dále zbourali stěnu oddělující kuchyň od obývacího pokoje, což se přímo nabízelo, s ohledem na to, že v kuchyni nebylo žádné okno.

Jednoduché a elegantní sladění

Snažila jsem se, aby prostor byl velmi útulný a ne panelákový - neosobní prostor plný laminátového nábytku. Proto jsem volila vybavení zcela atypické, na míru a z kvalitního dřeva.

Při navrhování barevnosti v interiéru jsem vycházela z přání čtenářů. Tmavé dřevo je použito v podstatě všude v bytě jak na nábytku, tak na dveřích a podlaze. Vše je v kombinaci s bílou barvou, sklem a kovem. Velmi důležitá je také volba dekoru na tapetách a textilu (koberce, záclony, čalounění), která by vždy měla ladit s ostatním vybavením bytu.

Pračka v předsíni

Předsíň zůstala čistá a plná prostoru, aby se zde mohl po čase umístit i kočárek, či jiné předměty. Dominuje zde pouze velká skříň s úložným prostorem, která dokonce skrývá i pračku, což pomohlo koupelně. V předsíni nechybí samozřejmě věšák, odkládací polička a stolek.

Zrcadlo místo obkladů

Zásadním přáním majitelů bytu bylo bílé provedení kuchyně v kombinaci s tmavým dřevem, které by mělo dále prostupovat do prostoru obýváku. V kuchyňské lince se prolínají obě provedení, skříňky jsem nakonec nenavrhla úplně bílé, ale jsou lehce tónované, aby lépe kontrastovaly s bílou stěnou. Místo klasického obkladu za kuchyňskou linkou jsem volila zrcadlo, které prostor rozjasní a dodá mu hloubku.

Útulné posezení v obýváku

Přímo na kuchyňskou linku navazuje rohové sezení, které dodává prostoru útulnost a šetří místo. Zároveň vytváří v pokoji středový prostor, kde se koncentruje veškeré rodinné dění. Dále už je pak samozřejmě relaxační část s pohovkou a televizí. Pod okno jsem namísto klasického křesla umístila lehátko, které je vzdušné a vybízí k odpočinku. V případě, že by čtenářům toto řešení nevyhovovalo, mohou volit řešení rohové pohovky. Pro zútulnění jsem na stěnu zvolila tapetu se vzorem a nástěnný krb, který samozřejmě může být nahrazen čímkoliv jiným. Nábytková stěna s TV nabízí dostatek úložného prostoru.

Skromný pokojíček

Malý pokoj je zařízen jako dětský, ale pouze pro jednu osobu. Tak malý prostor by totiž nebyl vhodný pro více dětí. Je v něm pouze základní nezbytné vybavení jako šatní skříň, postel, knihovnička, pracovní stůl a ještě nějaké skříňky pro odkládání věcí.

Účelná koupelna

Prostorové řešení koupelny je dané. Není zde mnoho prostoru na zbytečnosti, a proto vše musí být zcela účelné. V centru je vana a po stranách pak větší umyvadlo se skříňkou a naproti další úložné prostory. Obklady jsou jednoduché smetanové a vše kontrastuje s tmavým dřevěným nábytkem. Totožné řešení je pak samozřejmě na toaletě, kde nechybí i malé umyvadlo.

Úložné prostory i pod postelí

Zařízení ložnice je opět jednoduché, není zde totiž mnoho prostoru pro experimenty, umístění postele a skříně je jediným možným praktickým řešením. Postel navíc skýtá úložné prostory a prostor vznikl i pro dekoraci – tapetu nad postelí, která je výrazným prvkem a je doplněna o dřevěné pásy na stěny, které jsou součástí polic a zároveň dotvářejí celé řešení stěny.

Celý prostor bytu je navržený velmi stylově, nadčasově a je trochu více než jindy použito výraznějších dekorativních prvků, které celému prostoru dodají jedinečnost a charakter.

Text: Kateřina Mlejnková

Foto, plánky a vizualizace: autorka

 

 

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne