Pražská sídliště na výstavě

Výstava v Sále architektů mapovala sídliště Solidarita, Červený Vrch, Petřiny, Malešice, Prosek, Invalidovna, Jižní a Jihozápadní Město.
Experimentální výstavba
„Důležitou součástí výstavy byla prezentace experimentální výstavby v 60. letech i budování sídlištních celků v obrovském měřítku na „zelené louce“ v 70. letech. Současná problematika regenerace sídlišť byla v závěru expozice pouze naznačena, jen toto téma by svým rozsahem vystačilo na samostatnou výstavu,“ popisují kurátoři výstavy.
Sluneční domy
Návštěvníci mohli vidět dosud nezveřejněné plány a fotografie z archivu Útvaru rozvoje hlavního města Prahy. Nepřehlédnutelným exponátem byl model Jihozápadního Města v jeho nerealizované podobě z roku 1980 s třemi objekty Slunečních domů, které byly zamýšleny jako energeticky úsporné obytné budovy s obchodní podnoží využívající sluneční energii. Cílem výstavy bylo ukázat, jak pražská sídliště vznikala, ovšem vzhledem k velkému rozsahu tématu ji kurátoři považují spíše za jednu z prvních vlaštovek.
Vetřelci a volavky
Výstavu doplňoval doprovodný program v podobě databáze výtvarného umění ve veřejném prostoru v sedmdesátých a osmdesátých letech od umělecké skupiny Vetřelci a volavky nebo také přednáška Mýty o životě na sídlišti.
Bez pověr a iluzí
Cílem výstavy bylo bez odsuzování nebo oslavování ukázat, proč a jak pražská sídliště vznikala. Vzhledem k rozsahu tématu výstava nepodávala vyčerpávající shrnutí problematiky, lze ji spíše považovat za jednu z prvních možností, jak oživit danou problematiku bez pověr a iluzí.
Sídliště zabírají šest procent rozlohy Prahy a 200000 bytů na sídlištích tvoří 40 % bytového fondu města. Žije v nich 470 000 Pražanů. Nejstarší panelák je z roku 1955 a stojí v Ďáblicích.
Text: (ch)
Foto: archiv