Útulné bydlení v malém království

Datum: 12.9.2012
obrázek
Starší byt v panelovém domě vlastnila paní Jana již mnoho let. Nejprve v něm žila s manželem, později zde zakotvila její dcera a nakonec dokonce i podnájemník. Když majitelka ovdověla, neměla chuť ani sílu starat se o velký rodinný dům na vsi, proto se rozhodla vrátit do bytu o rozloze 40 m2 ve městě. S plánem rekonstruovat byt se obrátila na studio bytových designérů Věru a Petra Tomíčkovi.

Dispozice bytu zůstaly zachovány. Přesto se při rekonstrukci zachovaly pouze obvodové zdi. Všechny vnitřní příčky byly postaveny z nových materiálů, kompletní rekonstrukcí prošla elektro i vodoinstalace. Podlahovou krytinou je PVC, protože je měkčí a teplejší než klasická dlažba a levnější než přírodní marmoleum. Obvodové lišty z MDF, které nejsou k vinylové podlaze tak typické, vytvářejí dojem plovoucí dřevěné podlahy.

Malá, ale praktická

Původní dvoumetrová kuchyňská linka byla nahrazena novou kuchyní do tvaru písmene U. Paní Jana je dvojnásobnou babičkou a vnoučata k ní často dochází na víkendy, vaření je navíc jejím koníčkem. V moderní kuchyni v krémové barvě nechybí myčka nádobí, granitový dřez, koš na tříděný odpad. Praktickým detailem je zvedací boční deska na kraji kuchyně, kterou lze zvětšit odkládací plochu nebo vytvořit stolek. K rozkládacímu jídelnímu stolu se vejde až 6 židlí.

Dostatek světla

Centrem bytu je obývací pokoj. Dominuje mu pohodlná rozkládací pohovka a menší televizní sestava s knihovnou. Konferenční stolek je na kolečkách, aby neměla paní Jana při rozkládání gauče potíže s jeho přesunutím. Jedním z požadavků majitelky bytu bylo umístění šicího stroje. Málokdo by odhadl, že bílá skříň vedle pohovky ukrývá šicí stroj včetně všeho jeho příslušenství. Stačí zvednout spodní část skříně a podepřít schovanou nohou a může se pustit do práce. Do skříně se navíc vešla i tiskárna a notebook. Do malé ložnice byl použitý původní nábytek – postel a černá komoda. Noční stolky a zrcadlo na zdi ladily k tomuto nábytku. Šatní skříň je umístěná na chodbě. Do obýváku i do kuchyňského koutu díky balkonu prostupuje denní světlo, což celý prostor příjemně prosvětluje a opticky zvětšuje. Další zajímavostí jsou luxfery mezi stěnou obývacího pokoje a koupelnou.

Spojení koupelny s toaletou

Dispoziční změnou prošla koupelna. Původní vana byla nahrazena sprchovým koutem a závěsné WC se propojilo s koupelnou. Šikovně řešené jsou úložné prostory. Nad pračkou je umístěna skříň se šoupacími dvířky, kam majitelka schová všechny ručníky, prací prášek a drobnou kosmetiku. Na WC jsou úložné prostory také využity na maximum. U stropu je přišroubovaná skříňka, která pojme zásobu toaletních potřeb a čistících úklidových prostředků.

Sladění díky detailům

Hlavním motivem dekorací v celém bytě jsou stromy. Majitelka vlastnila většinu z použitých obrazů, designéři k nim doplnili tapetu se znázorněním koruny stromů a motiv lístků na dekoračním skleněném panelu dveří vestavné skříně v chodbě. Jemný dekor větviček se prolíná také v ložnici na tapetě za zrcadlem. Pojícím prvkem je také příjemná cihlově červená barva na zdi za televizí a v chodbě. Olšové dřevo na nábytku i dveřích si Jana vybrala, aby jí připomínalo původní bydlení.

Spokojené bydlení

A jak hodnotí své nové bydlení paní Jana? „Rekonstrukci bytu si nemohu vynachválit. Měla jsem obavu z průběhu prací, ale designéři svým dozorem zajistili, že za měsíc bylo vše hotovo a já se mohla stěhovat. Výsledek předčil má očekávání. S původním bytem se nedá vůbec srovnat.“ Kompletní rekonstrukce bytu 2+kk nakonec přinesla své majitelce útulné bydlení a jak sama říká také „novou chuť do života".

Text: Simona Malkovská

Foto: Toto studio

Toto studio

zabývá se návrhy produktového designu. V portfoliu představují ukázku autorského designu v oblasti nábytkářství, elektroniky a doplňků.

Petr Tomíček - bytovým designem a návrhy interiérů se souvisle zabývá od roku 2000. Věnuje se také výtvarné činnosti a návrhům produktového designu. Působil jako designér a 3D modelář ve společnosti zabývající se vývojem v automobilovém průmyslu. Věnuje se fotografování.

Věra Tomíčková - bytovým designem a návrhy interiérů se zabývá od roku 2001. Od roku 2005 spojila své odborné zkušenosti se psaním a stala se odbornou redaktorkou tištěných a internetových časopisů o bydlení. Ráda fotografuje.

 

 

Hledání v obsahu

Počasí

Soutěž

Napište nám

Partneři

Anketa

Jaká rubrika vás zajímá na našem webu nejvíce?
 
42%
 
17%
 
22%
 
10%
 
5%
 
4%
 
0%
 
0%

Diskuze

Ke stažení

Nejčtenější články

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne