Útulné bydlení v malém království

Dispozice bytu zůstaly zachovány. Přesto se při rekonstrukci zachovaly pouze obvodové zdi. Všechny vnitřní příčky byly postaveny z nových materiálů, kompletní rekonstrukcí prošla elektro i vodoinstalace. Podlahovou krytinou je PVC, protože je měkčí a teplejší než klasická dlažba a levnější než přírodní marmoleum. Obvodové lišty z MDF, které nejsou k vinylové podlaze tak typické, vytvářejí dojem plovoucí dřevěné podlahy.
Malá, ale praktická
Původní dvoumetrová kuchyňská linka byla nahrazena novou kuchyní do tvaru písmene U. Paní Jana je dvojnásobnou babičkou a vnoučata k ní často dochází na víkendy, vaření je navíc jejím koníčkem. V moderní kuchyni v krémové barvě nechybí myčka nádobí, granitový dřez, koš na tříděný odpad. Praktickým detailem je zvedací boční deska na kraji kuchyně, kterou lze zvětšit odkládací plochu nebo vytvořit stolek. K rozkládacímu jídelnímu stolu se vejde až 6 židlí.
Dostatek světla
Centrem bytu je obývací pokoj. Dominuje mu pohodlná rozkládací pohovka a menší televizní sestava s knihovnou. Konferenční stolek je na kolečkách, aby neměla paní Jana při rozkládání gauče potíže s jeho přesunutím. Jedním z požadavků majitelky bytu bylo umístění šicího stroje. Málokdo by odhadl, že bílá skříň vedle pohovky ukrývá šicí stroj včetně všeho jeho příslušenství. Stačí zvednout spodní část skříně a podepřít schovanou nohou a může se pustit do práce. Do skříně se navíc vešla i tiskárna a notebook. Do malé ložnice byl použitý původní nábytek – postel a černá komoda. Noční stolky a zrcadlo na zdi ladily k tomuto nábytku. Šatní skříň je umístěná na chodbě. Do obýváku i do kuchyňského koutu díky balkonu prostupuje denní světlo, což celý prostor příjemně prosvětluje a opticky zvětšuje. Další zajímavostí jsou luxfery mezi stěnou obývacího pokoje a koupelnou.
Spojení koupelny s toaletou
Dispoziční změnou prošla koupelna. Původní vana byla nahrazena sprchovým koutem a závěsné WC se propojilo s koupelnou. Šikovně řešené jsou úložné prostory. Nad pračkou je umístěna skříň se šoupacími dvířky, kam majitelka schová všechny ručníky, prací prášek a drobnou kosmetiku. Na WC jsou úložné prostory také využity na maximum. U stropu je přišroubovaná skříňka, která pojme zásobu toaletních potřeb a čistících úklidových prostředků.
Sladění díky detailům
Hlavním motivem dekorací v celém bytě jsou stromy. Majitelka vlastnila většinu z použitých obrazů, designéři k nim doplnili tapetu se znázorněním koruny stromů a motiv lístků na dekoračním skleněném panelu dveří vestavné skříně v chodbě. Jemný dekor větviček se prolíná také v ložnici na tapetě za zrcadlem. Pojícím prvkem je také příjemná cihlově červená barva na zdi za televizí a v chodbě. Olšové dřevo na nábytku i dveřích si Jana vybrala, aby jí připomínalo původní bydlení.
Spokojené b
ydlení
A jak hodnotí své nové bydlení paní Jana? „Rekonstrukci bytu si nemohu vynachválit. Měla jsem obavu z průběhu prací, ale designéři svým dozorem zajistili, že za měsíc bylo vše hotovo a já se mohla stěhovat. Výsledek předčil má očekávání. S původním bytem se nedá vůbec srovnat.“ Kompletní rekonstrukce bytu 2+kk nakonec přinesla své majitelce útulné bydlení a jak sama říká také „novou chuť do života".
Text: Simona Malkovská
Foto: Toto studio
Toto studio
zabývá se návrhy produktového designu. V portfoliu představují ukázku autorského designu v oblasti nábytkářství, elektroniky a doplňků.
Petr Tomíček - bytovým designem a návrhy interiérů se souvisle zabývá od roku 2000. Věnuje se také výtvarné činnosti a návrhům produktového designu. Působil jako designér a 3D modelář ve společnosti zabývající se vývojem v automobilovém průmyslu. Věnuje se fotografování.
Věra Tomíčková - bytovým designem a návrhy interiérů se zabývá od roku 2001. Od roku 2005 spojila své odborné zkušenosti se psaním a stala se odbornou redaktorkou tištěných a internetových časopisů o bydlení. Ráda fotografuje.