Kréta - klenot středomoří

Datum: 11.9.2012
obrázek
Kréta je největším a nejjižněji položeným řeckým ostrovem. Najdete zde nejhezčí středomořskou pláž a také nejdelší evropskou soutěsku. Těch nej ale Kréta nabízí mnohem více. Mimo jiné zde působila nejvyspělejší evropská civilizace, a pokud se přeneseme do současnosti, na ostrově žije v Česku nejpopulárnější zahraniční spisovatel - Robert Fulghum.

Z Česka se na tento ostrov dostanete po necelých třech hodinách letu – většina letadel přitom přistává v hlavním městě Heraklionu, který se nachází na severním pobřeží, přibližně v půli cesty mezi východem a západem ostrova. Jde o nejjižněji položené řecké území. Již na přelomu května a června se teplota vzduchu pohybuje kolem 30 °C a moře je prohřáté na příjemných 22 °C. O prázdninách, tedy v červenci a srpnu, má vzduch kolem 33 °C a voda až 26 °C. Během pobytu (a vlastně i pouhého dne) můžete vyzkoušet hned dvě moře – severní břehy omývá Krétské moře, z jižní pak Lybijské. Při výletech můžete navštívit nejednu z mnoha pamětihodností. A že jich tu je požehnaně. Důvodů, proč strávit dovolenou na Krétě jsou tisíce.

Vyhlášené pláže

Pokud si při slovech „letní dovolená" okamžitě vybavíte prohřátý vzduch, čisté moře a písečné nebo oblázkové pláže, Kréta vás rozhodně nezklame. Po celém ostrově jsou stovky pláží. Najdete tu jak ty velké s bohatou nabídkou vodních sportů a atrakcí, tak i ty malé, kde vás bude rušit jen šum moře. Zvláště ty na severu jsou obvykle písečné s pozvolným vstupem do moře, což ocení především rodiny s dětmi.

Zřejmě nejvyhlášenější pláž Elafonisi se nachází u nejzápadnějšího výběžku Kréty. Evropské Tichomoří, jak se tato oblast nazývá, rozhodně stojí za návštěvu, písek je zde bílý, žlutý až růžový a tak si tu na své přijdou i fotografové.

Další vyhlášenou písečnou pláž Matala najdete na jihu ostrova. V šedesátých letech ve skalních jeskyních nad mořem bydleli členové hnutí Hippies – když do skal připomínajících ze všeho nejvíc ementál vystoupáte, záhy pochopíte, proč se jim tu tak líbilo. Vstup do moře je zde poměrně příkrý a občas tu bývají i vlny. Na východním pobřeží pak najdete vyhlášenou palmovou pláž Vai.

Půjčte si auto

Pokud to rodinný rozpočet dovolí, vyplatí se půjčit si auto a postupně objevovat další a další krásné kouty. Půjčení auta na tři dny vyjde zhruba na 120 – 160 euro. Záleží, o jaký typ auta máte zájem a v jaké sezóně na ostrov přicestujete. Pokud jste milovníky adrenalinové jízdy a těch nejzapadlejších koutů, půjčte si terénní auto. Jestliže ale plánujete jezdit jen po asfaltkách, klidně vyzkoušejte miniauto jako je Kia Picanto nebo Fiat Panda – lehce se s nimi manévruje, bez problémů se s nimi vyhnete na úzkých silničkách a navíc možná budete překvapeni, jak mrštně jezdí.

Vyberete si podle gusta

Výhodou Kréty je, že si tu vyberou úplně všichni. V nabídce cestovek jsou rušná střediska, kde to žije od rána do večera a od večera do rána a nuda je zde naprosto vyloučená. V takových místech jsou diskotéky hrající vše od 60. let až po nejaktuálnější hity, bary, kluby, nespočet restaurací, nechybí malé obchody i velké supermarkety, banky, lékárny a další služby.

Mezi nejrušnější střediska patří: Chersonisos, Stalida nebo Georgioupolis. Kdo má zájem, může bydlet přímo v centru dění. Další, kteří chtějí mít zábavu v dosahu, ale současně vyžadují i klid, si mohou vybrat z ubytování na okrajích těchto rušných míst. Pokud ale patříte mezi početnou skupinu těch, kterým při vyslovení pojmů jako diskotéka, bar nebo noční klub naskočí kopřivka, rozhodněte se pro klidná místa, kde je jen pár hotýlků. Například Gouves, Kulymbari, Tavronitis nebo Maleme.

Kdo touží po luxusu, určitě si vybere v oblasti Elounda, kde jsou až na výjimky jen pětihvězdičkové areály, jejichž součásti je i golfové hřiště, soukromý přístav nebo heliport. „Známe všechny destinace, opakovaně jsme navštívili všechny nabízené kapacity. A tak dokážeme na základě přání klientů velmi kvalifikovaně poradit,“ říká Demetrios Lambrou z CK VTT, která se na Řecko, řecké ostrovy a Kypr specializuje už 22 let.

Historické památky

Toulat se v červenci v pravé poledne po nejslavnějším krétském archeologickém nalezišti u paláce Knossos, který leží na okraji Heraklionu, moc šťastný nápad není. Ovšem pokud se sem vydáte hned ráno či večer, nebo ještě lépe na začátku či konci sezóny, máte šanci vrátit se o tisíce let zpět – a kdo ví, třeba rozlousknete záhadu, proč celá Mínojská civilizace zanikla.

Atraktivní příroda

V hlavní sezóně se většina turistů spokojí s tím, že se na hory vysoké přes 2000 metrů jen koukají. Kdo ale přijíždí v červnu nebo září a říjnu, často se do hor a horských vesniček vydává. Trasy tak dobře jako u nás značené nejsou, ale nikdy není problém se doptat. Místní rádi poradí – a když to nejde anglicky nebo německy, ukáží alespoň na mapě kudy kam. Velkým lákadlem je rovněž nejdelší kaňon v Evropě. Soutěsku Samarii najdete v západní části ostrova, nejsnadněji se k ní dostanete s organizovaným výletem. Autobus vás odveze na začátek soutěsky, poté jdete zhruba 18 kilometrů k moři, kde se nalodíte na přistavenou loď a s tou odplujete do vesničky, kde opět nasednete do autobusu. Jde o atraktivní, ale poměrně náročný výlet, takže si nazujte dobré boty a do batohu dejte alespoň dvě lahve s vodou.

Na výlet vláčkem

Vlaky jako takové na Krétě nepotkáte, zato výletních vláčků tu jezdí bezpočet. Svézt se tak můžete do sousedních vesniček, městeček a letovisek. Jeden z nejatraktivnějších výletů nabízených ve východní části ostrova vede k největšímu místnímu sladkovodnímu jezeru Kournas – koupání je zde zakázáno, ale můžete se tu alespoň projet na šlapadlech nebo lodičkách. Voda je průzračně čistá, ale na dno hluboké až několik desítek metrů ani tak nedohlédnete. Dobře najíst se pak můžete v několika tavernách. Jezero je obklopeno olivovými háji a za ním se již prudce zvedají hory. Výlet vláčkem stojí obvykle kolem 15 Eur.

Vodní parky

Na Krétě se nachází řada vodních parků, jeden z nich – Anopolis - se nachází nad vyhlášeným střediskem Kokkini Hani. Denně od 10 do 18 hodin si zde můžete vyzkoušet jednu ze 33 atrakcí. Na své si tu přijdou jak rodiny s dětmi, tak milovníci adrenalinových atrakcí. Najdete tu například velký bazén, dětské brouzdaliště a atrakce jako jsou miniskluzavky, prolézačky nebo umělý déšť, dále velké jacuzzi, 385 metrů dlouhou línou řeku a dech beroucí tobogány a megaskluzavky. U vodních parků lze pohodlně zaparkovat, obvykle k němu také zajíždějí autobusy. Mimochodem, klienti VTT mají výlet do tohoto parku zdarma.

Hlavní i bývalé hlavní město

Pokud zavítáte na Krétu, určitě podniknete výlet do jednoho ze tří nejvýznamnějších měst. Tím prvním je hlavní město Heraklion – pohodlně se do něj dostanete linkovými autobusy. Navštívit můžete pevnost, archeologické muzeum a určitě nevynechejte ani místní trh.

V západní části ostrova stojí za návštěvu dvě města - Rethymno a Chania, často označovaná za Benátky východu. I když byla za druhé světové války vážně poškozena, zachovala si své neopakovatelné kouzlo. Malebný přístav, úzké uličky, vysoké a zhruba tři kilometry dlouhé hradby obepínající centrum. Staré zbrojnice, Janičářská bašta, impozantní maják na konci mola, tři muzea – archeologické, námořní a lidového umění. Vždycky si ale udělejte čas posedět v místní kafeterii. Jen tak odpočívat, užívat si tepla a těšit se z toho, že nic nemusíte. A pokud se vám bude zdát, že ten sympatický pán s bílými vousy sedící v kafetérii naproti je vám nějak povědomý, nedivte se. Krétu si totiž v Česku tolik populární spisovatel Robert Fulghum oblíbil natolik, že tu část roku bydlí. A do Chanie a jejího okolí zasadil část děje románu Třetí přání.

Příjemná atmosféra a výhodné ceny

Ať už zůstanete v turistických střediscích, nebo se vypravíte prozkoumávat vnitrozemí s tradičními vesnicemi, vždy narazíte na pohostinné a komunikativní lidi. V klasických tavernách se pak často podíváte i do kuchyně – vždyť proč vybírat nějaká písmena z jídelního lístku, když můžete očima vybrat konkrétní hotové jídlo? Kréta právem patří k nejoblíbenějším letním cílům. Co ji tedy letos objevit, nebo se na ni vrátit?

Dobrá zpráva je, že Kréta se rozhodně neřadí k nejdražším destinacím. Při koupi zájezdu na poslední chvíli lze navíc i hodně ušetřit. Dvanáct dnů v tříhvězdičkovém hotelu s all inclusive pořídíte v hlavní sezóně kolem 15 000 Kč. „U VTT je navíc dětská cena jen 3 900 Kč. V této částce už je přitom úplně vše – doprava, ubytování, transfery, pojištění a také strava – často i all inclusive. Pro mimopražské klienty nabízíme zdarma svozy na a z letiště z 88 míst po celém Česku,“ říká ředitel této cestovky Demetrios Lambrou.

Text: Andrea Papadopulu

Foto: VTT a Lucie Czechová

 

 

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne