Strasti a slasti panelákových koupelen

Datum: 7.9.2012
obrázek
Malá paneláková koupelna je běžnou realitou českých sídlišť a na rekonstrukci čeká celá řada z nich. Podle architekta a designéra Michala Janků vnímají Češi koupelnu stále jako užitkový prostor a „skladiště“ věcí na úklid, než jako obytnou součást bytu. Navíc, když už se pro změnu rozhodnou, volí stejná prostorová řešení.

Při pomyšlení na panelákovou koupelnu si řada lidí představí malý prostor, do něhož se stěží vejde i to základní, co majitel bytu potřebuje. Přestože to na první pohled nevypadá, poskytují tyto prostory nemalé možnosti a lze s nimi provést řadu změn. Společně s architektem a designérem Michalem Janků jsme poodhalili nejčastější rozhodnutí, před kterými majitelé bytů stojí při rekonstrukci a zařizování panelákové koupelny.

Koupelna a samostatné wc

„Lidé se často domnívají, že spojení koupelny s toaletou přinese více místa. To je sice pravda, ale ztrácí tím dvě stěny, jinak řečeno jednu příčku, na níž lze umístit skříňky a vytvořit další úložné prostory,“ upozorňuje Michal Janků. Místnost s toaletou často opomíjíme a neuvědomujeme si její skutečné možnosti. Naopak ji zaneřádíme smetákem, kbelíkem či dalšími věcmi pro úklid a z toalety se stává malé skladiště. Z toho důvodu je wc obecně vnímáno jako nejhorší místo v bytě. Vysoké skříňky mohou prostor doplnit a poskytnout další možnosti, kam v bytě umístit koupelnové drobnosti. Propojení místností je navíc nepraktické ve chvíli, kdy v bytě bydlí početnější rodina. Ranní zástupy před jednou místností nás přesvědčí o tom, že spojení není šťastné řešení.

Kdy naopak wc s koupelnou propojit?

„K propojení se přikláním v případě, že do místnosti věnované toaletě nelze umístit umývátko. Tím totiž ztrácí samostatná místnost svůj smysl,“ uvádí Michal Janků.

Do malých místností je důležité vybrat správný typ a velikost klozetu. Dle architekta preferují Češi z důvodu snadné údržby závěsné tipy klozetů, které představují trendové a čisté vybavení. Nádržka pro splachování je umístěna ve stěně za ním a k jejich upevnění se využívají značkové předstěnové systémy, u nichž je zaručena dostatečná pevnost bez velkých nároků na nosnost zdi.

Umyvadla, zrcadla a osvětlení

Rohová umyvadla nepřináší úsporu místa, jak se mnoho lidí domnívá, naopak omezí přístup, neposkytnou odkládací plochu a zabrání případnému umístění skříňky. Daleko lepší volbu představují asymetrická umyvadla. Asymetrická umyvadla snadno zapadnou i do nejmenší koupelny a přitom poskytnou dostatek odkládací i umývací plochy díky netradičně umístněné vodovodní baterii. Snadno pod ně umístíte skříňku, čímž vytvoříte další místo pro čisticí prostředky či koupelnové potřeby.

„Lidé často chtějí i do malých koupelen dostat dvojumyvadlo, případně dvě samostatná. V takovém případě musejí sáhnout po dvojumyvadlech speciálně určených pro malé koupelny. Když se ale dva členové rodiny sejdou v koupelně, většinou se jeden myje a druhý třeba češe. Proto při hodně stísněných možnostech doporučuji raději zvolit jedno umyvadlo a doplnit jej dvěma zrcadly,“ doporučuje Michal Janků.

Mnoho lidí se navíc nezamýšlí, zda některé z ranních každodenních činností nepřesunout do jiné části bytu. Například ženy mohou své ranní líčení uskutečnit u velkého zrcadla v ložnici či na chodbě, čímž se koupelna během rána na delší dobu uvolní. Velká zrcadla s vhodným osvětlením dokáží koupelnu opticky zvětšit a prostoru dodají příjemnou atmosféru. Větší formáty navíc vyřeší výškové rozdíly mezi jednotlivými členy rodiny. „V panelákových koupelnách doporučuji zvolit zrcadla se speciální fólií proti zamlžování. Všichni dobře známe, jak vypadá malá koupelna, když vyjdeme ze sprchy. Předejdeme navíc pracnému leštění,“ uvádí praktický tip pro všechny architekt. Správně zvolené osvětlení je pro panelákovou koupelnu velmi důležité a kromě osvětlení u zrcadel můžeme vybudovat i podhled a do něj bodová světla umístit.

Vana nebo sprchový kout

Volba vany nebo sprchového koutu se odvíjí od možností konkrétního prostoru a stává se nejčastějším důvodem sporů při rekonstrukci koupelny. Sprchový kout v mnohých případech přináší cenné centimetry navíc, a proto je mu často dávána přednost. Podle architekta Michala Janků by si lidé často přáli do panelákové koupelny rohovou vanu, kterou považují za známku vyššího komfortu a úsporu místa. Rohové vany ale problém s prostorem nevyřeší, spíše naopak. Skvělým kompromisem mezi vanou a sprchovým koutem je asymetrická vana se speciální zástěnou z bezpečnostního skla, která poskytne prostor pro příjemnou koupel i pohodlné sprchování.

Barvy v koupelně

„Obecně se má za to, že tmavá barva zmenšuje a světlá naopak zvětšuje. Není to zcela pravda. Když si představíte tmavý strop, často se nám zdá, že nikde nekončí a vytváří tím pocit nekonečnosti. Pokud v malé koupelně zvolíte tmavý nábytek a doplníte jej světlými obklady, není to chybná volba,“ uvádí na pravou míru časté klišé Michal Janků. Velký návrat v poslední době zaznamenala bílá barva, která byla dříve vnímána jako levnější varianta. Dnes se naopak považuje za znamení luxusu spojeného s vysokou kvalitou. Preference barvy se však často odvíjí také od věku. Mladší lidé dávají přednost spíše tmavým barvám, naopak starší preferují světlé odstíny koupelnového nábytku.

Text: Blanka Rokosová

Foto: JIKA

Desatero malé panelákové koupelny

dle architekta a designéra Michala Janků

Zvažte spojení koupelny s toaletou

Přijdete tím o dvě stěny, které můžete využít k umístění vysokých skříněk. Ukrýt do nich můžete třeba čisticí prostředky. Propojení zvolte v případě, že nebudete schopni na wc umístit umývátko.

Skříňky před otevřenými policemi

V malých panelákových koupelnách dejte přednost uzavřeným skřínkám z jedné koupelnové série před otevřenými policemi. Ve skříňkách skryjete různé koupelnové drobnosti. Prostor tak působí uklizeným dojmem.

Umyvadla

Při volbě umyvadel raději dejte přednost asymetrickým tvarům před rohovými, které neřeší problém s prostorem. Navíc netradiční tvary umyvadel a umývátek mají odlišně umístěnou vodovodní baterii, díky níž získáte větší mycí i odkládací prostor.

Zrcadla

Pokud bydlí v bytě více lidí nebo rodina, je lepší koupelnu vybavit raději dvěma zrcadly, popřípadě zrcadlem velkého formátu. Vyhnete se tím problémům s výškovými rozdíly, protože lidé menšího vzrůstu se v zrcadle často nevidí.

Koupelnové činnosti

Snažte se alespoň některou z činností přesunout mimo koupelnu. Například líčení nebo posilovací pásy můžete klidně umístit do předsíně či ložnice.

Pračky

Pračky tvoří tradiční součást mnoha panelákových koupelen. V zahraničí je tomu přesně naopak a jsou umístěny ve společných prádelnách. Pokud nemáte v bytě jinou volbu, volte užší pračky či s vrchním plněním.

Osvětlení

Správné osvětlení koupelnu opticky zvětší a propůjčí jí příjemnou atmosféru.

Vanu nebo sprchový kout

Toto vybavení volte dle individuálních potřeb a prostorových možností. Není jasně dáno, co se do panelákových koupelen více hodí. Vhodný kompromis, který naplní přání každého obyvatele bytu, představuje asymetrická vana se speciální zástěnou z bezpečnostního skla.

Koupelnový nábytek

V malých prostorech nemusíte volit pouze světlé barvy. Pokud vhodně zkombinujete tmavou barvu nábytku se světlými obklady, prostor se opticky nezmenší.

Trendy v koupelnách

Stále více se objevuje tendence propojovat koupelnu s dalšími částmi bytu, například ložnicí. Prosklené části přivedou do koupelny více světla a koupelna vnímaná spíše jako užitný prostor se přirozeně propojí s ostatními částmi bytu. Objevují se tak netradiční řešení prostoru. Lidé stále více vybavují koupelnu nábytkem, například opouštějí od klasického umyvadla s nohou a preferují umyvadla se skříňkou.

 

 

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne