Investovat do úspor se vyplatí

Datum: 5.9.2012
obrázek
Zadarmo není nic. Zejména když jde o bydlení. Teplo, energie, o nájmu nemluvě. Spotřebu energií a tepla však můžeme ovlivnit. Buď nebudeme topit, svítit a vařit anebo budeme, ale úsporněji. Zdá se to jasné, ale … Vždycky to bude něco stát.

Úsporné žárovky jsou dražší než ty staré, obyčejné, nové televize, pračky, ledničky také nejsou zadarmo. Zejména, když ty staré přístroje jsou stále ještě funkční. A teplo? Zateplení může přinést úspory až 50 %. Někdy i víc. Ale nejde pouze o teplo, o jeho cenu a úspory ve spotřebě. Zateplení významně prodlužuje životnost domu, zvyšuje pohodu bydlení a v neposlední řadě také zvyšuje jeho hodnotu.

V zimě teplo, v létě chlad

To, že stát omezil dotace, není příjemné. Ceny tepla však každého přesvědčí, že investovat do úspor se vyplatí. Navíc, nejde jen o teplo v zimě, ale také o příjemné klima v létě, kdy nás teplo někdy až příliš obtěžuje. Dobrá izolace, která v zimě přináší úspory, v létě život v bytech zpříjemní. I když nespoří. Ačkoliv může. Třeba tím, že není nutné používat klimatizační jednotky. Uvažovat, zda se investice do úspor vyplatí, je správné. Protože se to vyplatí.

Kvalitní projekt je důležitý

Když je rozhodnuto, začínají jiné úvahy. Jak to udělat a na co si dát pozor. Tak například. Myslet si, že velké úspory pořídíme za hubičku, není na místě. Ale neznamená to, že je třeba vynaložit enormně mnoho peněz. Je třeba investovat jen tolik, kolik je potřeba. Za kvalitu. Především. Za to, že stav domu a jeho energetická potřeba budou odborně, kvalifikovaně posouzeny. Za to, že na zateplení bude vypracován dobrý projekt. Za to, že zateplení bude realizovat kvalifikovaný, kompetentní dodavatel, nejlépe vybraný ve výběrovém řízení, který má odbornou způsobilost a ověřitelné reference.

Požadujte nezávislého odborníka

Zateplení domu si nepořizujeme na rok jako třeba zimní kabát. Je to investice na desítky let. Pokud má tahle investice přinést velký efekt (běžně dosahovaných 50 % úspory ve spotřebě tepla a někdy i více opravdu není málo), vyplatí se předem dobře počítat. Tohle nikdo za investora neudělá. A když, tak většinou v jeho neprospěch. Proto se vyplatí pro přípravu revitalizace přizvat ke spolupráci odborníka. Nezávislého, který není spojen ani s projektanty, ani s dodavateli, ani s posuzovateli technického či energetického stavu domu. Mezi členy bytových družstev či společenství vlastníků se takoví odborníci většinou nenajdou. Mezi autorizovanými osobami jich není málo. Honorář za odbornou pomoc se kvalitní revitalizací mnohonásobně vrátí.

Text: Aleš Kocourek

Foto: KASTEN, spol. s r.o., člen Cechu pro zateplování budov

KASTEN spol. s r.o., Větrná 145, 277 11 Neratovice – Byškovice, tel: +420 318 647 150; +420 318 647 152, e-mail: info@kasten.cz; www.kasten.cz.

 

 

Hledání v obsahu

Počasí

Soutěž

Napište nám

Partneři

Anketa

Jaká rubrika vás zajímá na našem webu nejvíce?
 
42%
 
17%
 
22%
 
10%
 
5%
 
4%
 
0%
 
0%

Diskuze

Ke stažení

Nejčtenější články

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne