Předsíň - naše první vizitka

Datum: 30.8.2012
obrázek
Jedním z častých neduhů mnoha typů bytů, a nejen v panelácích, jsou malé předsíně. A přitom právě zde se oblékáme, zouváme a především vítáme návštěvy. Složité rituály, které podobné situace provázejí, jsou nám všem důvěrně známy. Pračlověk to měl jednoduché. Jeden příbytek byl jako druhý a nikomu nevadilo, že vstupuje do jeskyně. Dnes máme na vstup do našeho domova poněkud odlišné nároky.

Požadavky na vybavení bytu stoupají, přesto ale leckde bývá vstup do bytu až na okraji zájmu. Spojujeme jej především s účelností a na další občas zapomínáme. Nevstupuje naše návštěva do jeskyně?

Na co bychom neměli zapomínat

Vstup do bytu je naší první vizitkou, kterou příchozím předáváme. Vraťme se ale ještě o několik kroků zpět ke chvíli, kdy se příchozí blíží k našim dveřím. Nebudeme se zde zmiňovat o celkové úrovni vstupních prostor domu a příchozí chodbě.

Zastavme se u okamžiku, kdy stojí před dveřmi našeho bytu. Jakou zde máme vizitku? Zažloutlý papír se jménem napsaným propisovačkou pro nás bude znamenat ztrátu prvního bodu. Raději zvolte profesionálně rytý štítek. Kromě vzhledu pamatujme i na naši bezpečnost, kdy stejně jako u dopisních schránek, je vhodnější neuvádět u jména tituly, případně ani samotné příjmení v ženském rodě. Vhodnější je neutrální množné číslo. Po vizitce přichází na řadu zvonek - při úklidu bychom na něj neměli zapomínat. A vydává příjemný zvuk, nebo vám nečekané tóny vyrazí dech? A teď zbývá jen okamžik, než se dveře otevřou. Snad je nemáte opatlané od zmrzliny nebo dokonce podrápané od psa, kterého čas od času zapomenete na chodbě?

Nejsou už nejmladší

Pokud už vstupní dveře opravdu nepatří mezi nejmladší, jsou dvě možnosti - buď koupíte nové, nebo ty původní necháte podstoupit omlazovací kúru. Místo domácích pokusů typu neověřených laků a nátěrů, je vhodné svěřit úkol profesionálům. Specializované firmy vám dveře za jediný den potáhnou speciální fólií Wella. Výsledek vás překvapí. Kromě vzhledu hraje u vstupních dveří značnou roli jejich zabezpečení. Zatímco přátelům je vstup dovolen, zloděje bychom rádi nechali na prahu. K základním prvkům zabezpečení patří cylindrická vložka a bezpečnostní štít, případně přídavné prvky zabezpečení jako je další zámek, nebo vnitřní závora. Koupit si můžeme i speciální bezpečnostní dveře. Pro běžné zabezpečení bytu bychom měli zvolit některý z typů bezpečnostní třídy číslo tři. Na dveřích by nemělo chybět panoramatické kukátko. Ale dveře se již otevírají a hostitelé vás zvou dál. Vstoupíte - a honem zpátky! Zapomněli jste si vyčistit boty!

Dovnitř ani smítko

Před žádnými dveřmi od bytu nesmí chybět rohožka. Do hluboké minulosti patří hadr na podlahu, který rohožku umně obepínal. Shrnuje se, nezbaví boty nečistot a o estetické stránce snad ani není třeba hovořit. Rohožka by měla být dostatečně velká a pevná, aby se při čištění neposouvala sem a tam. Povrchy dnešních moderních rohožek jsou řešeny tak, aby byly schopny s naší minimální námahou zachytit maximální množství nečistot z naší obuvi. Často používané jsou rohožky z kokosových vláken, nebo z mořské a pevné trávy, tedy z ekologických přírodních materiálů. Rohožky z mořské trávy a kokosových vláken odolávají vodě a vlhku, takže se mohou bez obav používat po celý rok. Koupit si můžete také rohožky kovové, gumové nebo textilní v různých cenových relacích.

Vše by mělo mít své místo

S předsíní, jako filtrem mezi vnějším prostředím a naším domovem, máme spojené především odložení všeho špinavého, teplého a neskladného. V první řadě se zde zouváme. Odložené boty by měly mít své místo. Předsíň bychom si neměli plést s odkládacím prostorem pro vše nadměrné a nepotřebné z bytu. Zejména v panelácích bývají tyto vstupní prostory stísněné, proto architekti doporučují dopřát předsíni vzdušnost a umístit zde pouze tolik kusů nábytku a vybavení, které je nezbytné. Určitě bychom jej neměli kupovat náhodně a bez znalostí přesných rozměrů budoucího místa - snadno se může stát, že bude v úzké předsíni příliš hluboký a bude překážet třeba při plném otevření dveří. Úzké botníky s hloubkou pouhých 17 cm prodává například IKEA. Součástí předsíně by určitě mělo být i místo na odložení kabátu, postavení deštníku a podobně. V některých případech je možné svršky odkládat přímo do předsíňové skříně.

Dobré sladění

Jak architekti radí, v předsíních by neměly převládat úložné plochy nad volným místem. Vhodným kompromisem jsou vestavěné skříně na míru, které maximálně využívají daný prostor a v předsíních nejsou vnímány jako rušivý prvek. Naopak - mohou nám zde pomoci. Výrobci nabízejí široký výběr výplní, včetně oblíbených zrcadlových ploch, které prostor opticky zvětší a prosvětlí. Velké zrcadlo navíc využijeme při poslední kontrole našeho zevnějšku před odchodem z bytu.

Při navrhování vestavěné skříně věnujme pozornost jejímu vnitřnímu uspořádání, které nám připraví přesně na míru. Pamatujme na ukládání kabátů, případně i na polici pro oděvní doplňky, může zde být uložena nepoužívaná ošetřená a čistá obuv a cokoliv dalšího. Pamatujme ale, že zde bude mít kabát třeba návštěva a pořádek ve skříni při jejím otevření je naší další vizitkou.

Předsíňové stěny jsou většinou vybírány přímo na míru daného prostoru. Ne každý si může dovolit prostorné botníky či skříně. Na trhu je ale taková nabídka, z níž si vybere opravdu každý. Velmi dobře vypadá, pokud jemně sladíte předsíň s hlavním pokojem, do kterého z ní vstupujete.

Text: Jan Chára

Foto: archiv společností Sconto a Dřevotvar

Tipy a triky

  • Vstup do bytu začíná již před naším prahem
  • Rohožka, vzhled dveří a zárubní - byli byste překvapeni, kolik dokáží o našem domově vypovědět
  • Dveře by měly umět vzdorovat zlodějům
  • Malý prostor bez přirozeného světla dokáží zútulnit pastelové teplé barvy, zejména tóny oranžové
  • Důležité je správně zvolené osvětlení. Ideální jsou designově zcela čistá bodová světla v sádrokartonovém podhledu
  • Botník, zrcadlo, věšák, polička na klíče a na drobnosti - to je základní abeceda každé předsíně
  • Podlaha by v první řadě měla být snadná na údržbu. Vhodná je zejména dlažba, případně laminát určený do zátěžových prostor
  • Výzdoba stěn prostor zpříjemní. Zajímavě působí menší obrazy nasvícené bodovými světly
 

 

Hledání v obsahu

Počasí

Soutěž

Napište nám

Partneři

Anketa

Jaká rubrika vás zajímá na našem webu nejvíce?
 
42%
 
17%
 
22%
 
10%
 
5%
 
4%
 
0%
 
0%

Diskuze

Ke stažení

Nejčtenější články

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne