Královna Orchidej aneb tajemství slečny Michaely

Datum: 27.8.2012
obrázek
Orchidej – královna mezi pokojovými květinami. Už samotný název zní exoticky až dobrodružně. Orchideje jsou možná ty nejkrásnější květy a současně je známo více než 20 000 různých kultivarů, hybridů a odrůd. Je to až neuvěřitelné číslo. U nás nejznámější a nejrozšířenější jsou odrůdy phalanopsis a dendrobium.

V posledních letech je mnoho příznivců a pěstitelů orchidejí. Jejich pověst o obtížně pěstovatelných rostlinách pomalu zaniká a stále více pěstitelů a milovníků rostlin poznává, že jsou druhy, které lze úspěšně pěstovat i v bytě. Jedním z nich je zejména Phalanopsis.

Orchideje, které jsou opravdu fenoménem, původem z tropických pralesů, se pomalu zabydlují i u nás doma na okenním parapetu. Phalanopsis je odrůda, ze které mají radost i neznalí pěstitelé či začátečníci. Komu právě tento druh orchideje učaruje, brzy zjistí, co rostlině vadí, co potřebuje a co vyžaduje. Zkrátka je třeba dodržovat určité postupy. Na pár tipů a rad, jak úspěšně pěstovat ochideje i v panelovém bytě, jsme se zeptali slečny Michaely, která je vášnivou obdivovatelkou a pěstitelkou orchidejí právě v bytě.

Světlo – důležitý faktor

Světlo potřebuje rostlina pro své listy, pokud ho není dostatek, listy se prodlužují a tmavnou. „Pokud je naopak světla až příliš, listy orchidejí nám hnědnou nebo žloutnou. Já osobně doporučuji umístění rostlin na východní straně, vyhneme se tak odpolednímu ostrému slunci, které rostlinám nesvědčí,“ říká slečna Michaela. Okna na jižní straně je vhodné od jara do podzimu zabezpečit žaluzií nebo stínidlem. Přímé slunce by nemělo dopadat na listy orchidejí. V zimě slunce tolik nebezpečné není. „Rostlina by také neměla zažívat velké výkyvy teplot v místnosti. Orchidej je náročná na své klima, a pokud v zimě nekontrolovaně větráme, může rostlina reagovat na náhlou změnu teploty opadáním květů, zvadnutím nebo dokonce i odumřením,“ dodává pěstitelka.

Jak na zálivku

Orchideje nemají svůj zásobník vody, jen částečně v listech. Kořeny orchidejí jsou, dá se říci, atypické oproti jiným rostlinám. Kořeny jsou silné a rozvětvené, a tak potřebují vlhkost i ve svém okolí. Phalenopsisu vadí suchý vzduch a potřebuje vlhkost kolem 50–65 procent. Rostlina zdárně roste i v běžných podmínkách panelového bytu a právě vlhkost je dalším důležitým faktorem, který značně ovlivňuje bohatost rostliny a její květenství. Pro zálivku není voda z vodovodu příliš ideální. I po zbavení chlóru stále obsahuje vodní kámen anebo minerální látky solí, které rostlinám zrovna neprospívají. Vodu z vodovodu volíme pouze, pokud není příliš tvrdá a bohatá na minerály.

„Mým tajemstvím a receptem na zálivku je dešťová voda, kterou si uchovávám v malých kanystrech. Není však vhodná voda z okapu, obsahuje příliš mnoho nečistot a řas. Zálivku provádíme jednou týdně, ne častěji. Osobně provádím zálivku shora a nechám nabobtnat kůrový substrát vodou. Zbytek vody z podmisek po chvíli vyliji. Lidé často nechávají rostlinu stát ve vodě, což jí značně neprospívá. Kořeny poté uhnívají, a pokud se to takto opakuje pravidelně, moc šancí na záchranu rostliny už nezbyde. Dešťová voda je, díky svým vlastnostem, skutečně elixírem pro orchidej,“ poznamenává slečna Michaela.

Zálivku můžeme čas od času doplnit hnojením, řídíme se vždy pokyny výrobce daného hnojiva a používáme ověřené značky. Ať už tyčinkové nebo kapalné. Pozor – rostlina by se měla zavlažovat brzo z rána, kvůli cyklu rostliny a odpařování vody.

Květenství

Rostliny hybridů Phalaenopsis – tedy právě druhy, které jsou u nás v poslední době nejprodávanější i prostřednictvím různých hypermarketů, kvetou i bez extrémního přičinění pěstitele. I právě proto jsou oblíbené u nezkušených pěstitelů. Rostlina může vykvést v kterémkoliv období roku, dokonce pokud už má rostlina květový stonek – tzv. stvol, může vyrůst ještě další. Dva stvoly jsou krásnou odměnou pro pěstitele. Orchidej může vykvést až dvakrát nebo třikrát do roka. Květů na jednom stvolu může být až deset. Vše závisí na podmínkách a prostředí. „I pro květenství jsou důležité základní faktory: světlo, vlhkost, rostlinu nepřelévat a chránit před přímým sluncem. V noci je ideální pokles teploty v místnosti,“ dodává vášnivá pěstitelka.

Přesazování

Naše klasická „pokojová“ orchidej potřebuje čas od času i přesadit. „Substrát si můžeme vyrobit sami, pokud máme kůru z borovice naloupanou na malé dílky 1,5 – 2 cm s trochou dřevěného uhlí, perlitu nebo keramzitu a příměsí rašeliny. Používá se také kokosová zemina a substráty na orchideje, které můžeme dnes již běžně zakoupit v hobbymarketech a zahradnictvích. Na klasický substrát pro pokojové rostliny zapomeňme, rostlina by nepřežila a uhnila by nám”, doplňuje přísně pěstitelka. „Někdy je vhodné koupený substrát nejdříve spařit vroucí vodou, zbavíme ho tak zárodků cizopasníků a škůdců, přežívajících právě v kůře, která je základem substrátu pro orchideje.“ Před přesazením rostlině opatrně ostříháme odumřené kořínky, nebo části, které uhnívají. Zdravé kořeny jsou pevné a tvrdé, poznáme je podle šedé nebo světle zelené barvy. Po přesazení rostlinu aspoň týden nezaléváme. Rostlinu můžeme vlhčit rozprašovačem s dešťovou vodou. „Opravdu ale nezalévat,“ zdůrazňuje pěstitelka.

Trendy

Posledním moderním trendem v pěstování orchidejí jsou takzvané hydroponické nádoby tzv. klimavázy. Rostliny vypadají velmi luxusně ve vysokých skleněných nádobách, které jsou doplněny speciálními gelovými kuličkami udržujícími vlhkost. Někdy se volí směs kůry a mechu, způsobů je mnoho. Udržování správné vlhkosti v klimaváze není vůbec složité a zvládne to každý pěstitel. Speciální kulový, kónický či cylindrický tvar vázy, díky kterému se sráží pára, zaručuje dokonalé prostředí pro orchidej. Je třeba však hlídat pravidelně stav rostliny pohledem přes sklo. Klimavázy představují jedinečnou příležitost, jak pěstovat i náročné tropické rostliny a přidají na kráse a eleganci téměř každému interiéru.

Text: Radovan Šupej

Foto: archiv autora

 

 

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne