Krásy jižní Francie

Vstupní branou do Azurového pobřeží je jeden z nejmenších států - Monacké knížectví. Celé Monako lze projít během jediného dne. Na skalnatém kopci, kam vedou uličky obklopené zelení, se tyčí monacká katedrála. Odtud je to jen kousek k oceánografickému muzeu, kde kromě sbírky koster různých zvířat, mezi které patří i obrovští kytovci, je k vidění i rozsáhlá sbírka modelů historických plachetnic a lodí. V podzemní části můžete pozorovat živočichy nejroztodivnějších barev a tvarů, ale také žraloky, rejnoky, chobotnice a murény, které se prohání za skly obrovských akvárií. Ze střechy muzea je nádherný výhled na celé město, obklopené středozemním mořem, jehož pobřeží je protkáno luxusními jachtami a obrovskými zámořskými loděmi, které zde kotví. Mezi nejznámější místo v Monaku jistě patří kasino
Monte Carlo, pokud máte vhodné oblečení, tak si můžete zakoupit několik žetonů a zkusit své štěstí.
Kaňon Verdon
Směrem na západ od Monaka nemůžete minout město Nice nebo mekku filmových hvězd Cannes. Odtud dále vedou dvě cesty. První podél Azurového pobřeží do slavného městečka četníků ze Saint-Tropez, kde lze trávit poklidnou dovolenou na pláži u moře, ta druhá je méně známá a vede do vysokých hor. Křivolaké serpentiny protkávají vápencové skály s olivovými háji. Celá oblast je provoněná omamnou levandulí, vůní majoránky, šalvěje a dalších aromatických bylin. Toulky po liduprázdné krajině a pohled do 700 metrů hlubokých kaňonů, které patří k nejhlubším v Evropě, uchvátí každého příznivce horské turistiky. Vše vyhloubila tyrkysově zbarvená řeka Verdon, která ústí do velkého jezera. Jeho voda je sice studenější než v českých rybnících v létě, ale i přes to je možné se vykoupat nebo si půjčit kánoi a jezero proplout. Narazíte tak na mnohé bizarní skalní útvary, výklenky a jeskyně. V okolních vesnicích lze navštívit místní manufaktury na výrobu parfémů, mýdel, čokolády nebo olivového oleje.
Historická města Avignon a Arles
Srdcem Avignonu je spleť středověkých uliček s malebnými kavárnami a obchůdky, které jsou obehnány hradbami ze 14. století. Chloubou tohoto poklidného města jsou krásně zdobené paláce, starobylé kostely nebo kláštery a písní proslavený Avignonský most. Proč polovina mostu chybí je předmětem dohadů dodnes. Jedni tvrdí, že byl poničen válkou, druzí, že jej strhla povodeň. Traduje se o něm také, že nikdy nebyl dostavěn. Svou originalitou, však láká tisíce návštěvníků, aby z něj pohlédli na druhý břeh.
Toužíte-li po dalším městu plném historie, tak nevynechejte blízké Arles. Za časů Římanů bylo Arles hlavním městem římské Galie. Dnes je obdivováno právě pro své římské památky. Mezi nejzachovalejší patří amfiteátr postavený v 1. století. Pojme až 20 000 diváků a dvakrát do roka se v jeho prostorách konají provensálské býčí zápasy.
Za návštěvu stojí i antické divadlo nebo muzea, kde se dozvíte mnohé z historie města nebo o tradicích, zvycích a způsobu života v Provence. Pokud patříte mezi nadšence výtvarného umění, tak nezapomeňte navštívit muzeum Réattu, kde jsou vystavena díla Pabla Piccasa nebo slavné Slunečnice od Vincenta Van Gogha, který poslední léta života tvořil právě v této malebné oblasti. Obě města jsou zapsána na Seznam světového dědictví UNESCO.
Divoká příroda
Unikátní přírodní památkou a zároveň národním parkem je oblast Camargue, nedaleko přístavu Marseille. Skoro polovina území je tvořena bažinami a jezery s mořskou solí, které obklopují písečné duny a stepi. Mezi typickou flóru patří rákosové porosty, levandule, kosatce nebo divoká odrůda rozmarýnu. Při procházkách po písčitých cestách můžete stanout doslova tváří v tvář polodivokým bílým koním nebo černým býkům. Ojediněle lze spatřit také ovce, divoká malá prasátka, bobry nebo jezevce. V blízkosti vodnatých ploch žijí rosničky, hadi a dokonce i želvy. Camargue je také domovem pro nespočet druhů ptáků. Pozorovat můžete lysky, potápky, rybáky, volavky nebo vzácné ibisy. Úchvatná jsou i hejna volně
žijících růžových plameňáků. Podle odhadů jich v oblasti žije na 20 000 párů.
Ubytování na nejjižnějším cípu pevniny, ve městečku Saintes Maries de la Mer nepatří k těm nejlacinějším, ale strávit v chatce a v objetí divoké přírody alespoň jednu noc patří k zážitkům, které přetrvají celý život.
Text a fotografie: Lucie Czechová