Koupelna s temnou elegancí

Datum: 7.8.2012
obrázek
Také bychom ji mohli nazvat koupelnou pro odvážné, protože rekonstrukce otevřela celý mycí prostor včetně WC do bytu, a majitelka se rozhodla, že pro intimitu jí stačí textilní předěly. S architektkou, kterou majitelka panelového bytu oslovila, se stýká již od dětství. Znají se navzájem dobře, panuje mezi nimi důvěra i soulad, a tak nebylo těžké stanovit si, jakým směrem se bude rekonstrukce koupelny ubírat.

Sloučení prostorů

Investorka získala byt ve starém panelovém domě a nebyla vůbec spokojená ani s velikostí původní koupelny, ani s jejím celkovým vzhledem. Poměrně odpudivě působilo i staré WC. Pro začátek tedy požádala o vypracování studie, která by vedla ke zvětšení plochy, a obsahovala zároveň i návrh nových úprav. Do této studie zahrnula architektka tři malé samostatné prostůrky: stávající minikoupelnu, samostatnou toaletu a komoru. Nabízelo se spojení těchto místnůstek do jednoho velkého prostoru, pokud s tím nebude mít uživatelka nějaké problémy. Neměla. Nepožadovala oddělené WC, a komoru v podstatě skoro nepoužívala, takže ji též ráda oželela. Architektka Holubcová z KAA studia předložila jako podklad pro diskusi studii s několika variantami a investorka se velmi rychle rozhodla pro tu, kterou studio nejvíc samo doporučovalo. Mohla tedy začít práce na projektu.

Stavební zásahy

Nebyly v podstatě nijak zásadní a mimořádné, vlastně se jen vybouraly původní dělící příčky mezi jednotlivými malými místnostmi, odstranily se původní zastaralé povrchy. Protože byla po vybourání čelní stěna koupelny členěna různými výstupky a trochu uskakovala, rozhodly se ve studiu, že nejvhodnějším řešením bude představit před stávající stěnu sádrokartonovou příčku. Ta krásně zakryla nerovnosti zdi a zároveň začistila prostor koupelny na jednoduchý kvádr. Navíc se ještě naskytla možnost využít prostor za SDK, do kterého byly zabudovány policové niky a skrytá skříň za zrcadlem. Vznikl tak hladký čistý prostor bez vyčnívajících polic a skříněk, vše je vlastně slícováno a skryto „za zdí".

Kvalitu především

Majitelka bytu si přála mít v koupelně černou barvu, kterou má velice ráda, a důraz kladla hlavně na kvalitu veškerých výrobků i použitých materiálů. Po rychlé demolici, vyčistění prostoru a jmenovaných stavebních úpravách se začala rodit konkrétní podoba nové koupelny. Pro povrch stěn bylo vybráno obložení kvalitní španělskou mozaikou, na podlahu zvolila architektka litou epoxidovou samonivelační stěrku. Police z kaleného skla byly zhotoveny na zakázku, ba i zářivky pro nepřímé osvětlení, které jsou tudíž skryté, jsou v nejvyšší kvalitě. Zařizovací předměty v koupelně jsou vybrány z designové řady firmy Laufen.

Posuvné textilní panely

V původním projektu je koupelna s toaletou uzavřena skleněnou posuvnou stěnou, na kterou však v průběhu realizace už nezbyly peníze. Investorka se proto rozhodla pro dočasné řešení, kterým jsou posuvné textilní panely. „Osobně považuji toto řešení za poněkud diskutabilní,“ říká architektka Holubcová, „nicméně je to čistě osobní věc klienta.“

Je dobré dodat, že v současné době byt obývá již tříčlenná rodina a svoji otevřenou koupelnu si stále všichni velmi pochvalují.

 

Text: Vladimíra Storchová

Foto: Jaroslav Hejzlar

 

 

Hledání v obsahu

Počasí

Soutěž

Napište nám

Partneři

Anketa

Jaká rubrika vás zajímá na našem webu nejvíce?
 
42%
 
17%
 
22%
 
10%
 
5%
 
4%
 
0%
 
0%

Diskuze

Ke stažení

Nejčtenější články

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne